Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Rezidencia Hradská je v krátkom slede už treťou realizáciou ateliéru Martin Vojta architekti v bratislavskej Vrakuni pre rovnakého investora. Podobne ako projekty na Priekopníckej a Ráztočnej ulici, aj aktuálna realizácia sa snaží hľadať využitie a formu pre pozemok v zložitom (sub)urbánnom kontexte. Architekt rozdeľuje štruktúru na dvojicu objektov, spojených podnožou podzemných garáží so zelenou strechou, pričom menší z nich využíva stavebný základ pôvodného rodinného domu. Nové objemy preklenujú menšiu mierku zástavby pozdĺž Hradskej ulice a masívne bloky sídliska Medzijarky.
Projekt s malometrážnymi bytmi vznikal so zreteľom na ekonomickú návratnosť. Snaha architektov o vyrovnaný architektonický výraz sa naplnila, podobne ako v prípade predchádzajúcich projektov.
Pozemok sa nachádza na severozápadnom okraji Vrakune - na Hradskej ulici. Územie vymedzuje frekventovaná Hradská ulica a z druhej strany Estónska ulica, ktorá ho oddeľuje od sídliska Medzijarky. Na rovinatom pozemku stál pôvodne starší rodinný dom so záhradou.
Lokalitu charakterizuje nesúrodý prienik viacerých urbanistických štruktúr bratislavskej periférnej štvrte. Na západe sú to megabloky sídliska, pozdĺž Hradskej ulice naopak menšia mierka bytových a rodinných domov.
Objemovo návrh ateliéru Martin Vojta reaguje na heterogénny urbánny kontext a vnáša na rozhranie mierok novú štvorpodlažnú štruktúru. Pritom sa snaží o zachovanie pôvodnej uličnej štruktúry a hmoty rodinného domu. V priestore medzi dvomi novými objemami vytvára vnútornú záhradu.
Pôvodný objekt rodinného domu bol dvojpodlažný s čiastočným podpivničením. Po rekonštrukcii a nadstavbe má objekt dve nadzemné a jedno ustúpené podlažie, pričom zastrešuje tri bytové jednotky. Bytový dom v dvorovej časti pozemku je štvorpodlažný, s parkovaním v podzemnej garáži. Projekt obsahuje celkom 19 malometrážnych bytov a 21 parkovacích miest.
Podklady: Martin Vojta architekti
Foto: Peter Čintalan / DYNAMEET
Použité materiály a riešenia:
Premac Edel - vonkajšia dlažba