Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Polyfunkčný dom na okraji sídliska Veľký Bysterec vznikol komplexnou prestavbou a nadstavbou objektu bývalého hotela "U zelenej Lipy". Členitá vonkajšia obálka stavby, s presahujúcou sedlovou strechou, vikiermi a exteriérovým schodiskom ukrývala racionálny priestorový rámec. Architekti ho využili a nadviazali na pôvodný železobetónový skelet v rovnakej osnove dvoma ďalšími podlažiami. Celkom štyri poschodia (2+2), s pôdorysnou stopou v tvare písmena L, dopĺňa na najvyššej úrovni ustúpená ľahká oceľová konštrukcia.
Spomenuté východiská a konštrukčné riešenie stavby do značnej miery ovplyvnili aj východiskové základné kompozičné princípy nového architektonického riešenia.
“Skelet budovy, pozoruhodný svojim industriálnym charakterom, nebol v pôvodnej budove vôbec čitateľný. Rozhodli sme sa ho preto v maximálnej miere odprezentovať. Charakter budovy sa tým výrazne zmenil,” vysvetľujú svoj prístup autori z ateliéru Atrium Architekti.
Čitateľnosť priestorového usporiadania mriežky nosného systém je pri pohľade na fasády jasne čitateľná aj vďaka zvolenému materiálovému riešeniu. Výrazný tehličkový obklad, ktorý vymedzuje jednotlivé polia, kontrastuje so zapustenými tmavými výplňami. Opticky potlačené hliníkové rámy zasklenia, alebo zábradlia, dopĺňa aj antracitový obklad z vlnitého plechu, ktorý architekti použili tiež na fasádach ustúpeného najvyššieho podlažia. K vyniknutiu zámeru prispievajú detaily ako bezparapetové zasklenie na celú výšku podlažia, integrované tienenie screenovými roletami, alebo podlahové kúrenie bez viditeľných telies radiátorov. “Zámerom bolo maximalizovať prepojenie objektu na exteriér,” dopĺňajú architekti.
V rámci polyfunkčného objektu vznikol priestor pre celkom 21 bytov. Mix bytových jednotiek s rozsahom od klasických “dvojizbákov” až po väčšie štvorizbové byty s celkovou výmerou 1 243 m2 dopĺňa na prízemí plocha pre občiansku vybavenosť.
Ustúpenie hmoty na najvyššom podlaží otvorilo rozmerné terasy pre dvojicu bytov. Najvrchnejšiu plochú strešnú rovinu pokrýva extenzívna zeleň. Okolie oživila tiež výsadba v predzáhradkách, ktoré vznikli odkopaním čiastočne zapusteného podzemného podlažia. Realizácia spĺňa parametre energetickej triedy AO. Neďaleký pumptrack a spojenie s cyklocestou na nábreží rieky patrí medzi príjemné bonusy obyvateľov.
Objekt pred rekonštrukciou a nadstavbou:
Základné bilancie:
Plocha pozemku celková: 1900 m²
Vlastníctvo inverstora: 1054 m²
Pozemky mesta: 846 m²
Zastavaná plocha
Hlavný stavebný objekt SO 01: 430 m²
Spevnené plochy a parkoviská: 827 m²
Sadové a terénne úpravy: 645 m²
Podlažná plocha bytov: 1243 m²
1. PP 150m²
1. NP 313m²
2. NP 313m²
3. NP 313m²
4.NP 154m²
Úžitková plocha: 1580 m²
Počet bytov: 21
Počet nebytových priestorov: 1
Počet parkovacích miest: 30
Stavebné náklady: 2,098 mil. €
Použité materiály a riešenia:
Fasádne perforované Design profily od spoločnosti Ruukki v antracitovo-sivej farbe.
Podklady: Atrium Architekti
Fotografie: Matej Hakár