Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Košický kolektív Atrium Architekti sa pustil do prestavby staršieho rodinného domu vo východnej časti Michaloviec s cieľom výrazného presvetlenia interiéru a prepojenia bývania so záhradou, smerujúcou do priľahlého parku. Čiastočne podpivničená prízemná stavba stojí na rovinatom pozemku, orientovanom v smere severovýchod-juhozápad.
Napriek tomu, že prestavba zahŕňala asanáciu pôvodného muriva až po úroveň podlahových dosiek, architekti zachovali východiskovú šírku pôdorysu a odstupové vzdialenosti od susedných pozemkov. Členitú stavebnú štruktúru, ktorú tvoril objekt so štvorcovým pôdorysom ~ 10 x 10 metrov a výškovo odsadená prístavba vo dvore, nahradil racionálny “kváder” s nízkou valbovou strechou.
Východne orientovaná denná zóna domu, ktorá plynie na mieste pôvodnej garáže, výrazne otvorila bývanie smerom do záhrady. Celopresklená stena prepája priestor s čiastočne prestrešenou vonkajšou terasou. V jej línii umiestnili architekti aj nový záhradný domček s letnou kuchyňou, krytým sedením a skladom náradia.
Okrem spomínanej presklenej steny prúdi svetlo do interiéru rozmerným svetlíkom, prebiehajúcim pod hrebeňom strechy. Zvolené riešenie umožnilo architektom odstrániť výrazný nedostatok pôvodného bývania - nedostatok prirodzeného svetla v obytných miestnostiach. Svetlík výrazne presvetľuje interiér, pričom umožňuje zachovanie súkromia voči susedným domom. Línia horného osvetlenia, spolu s rozšírením priestoru až pod krov, akcentuje otvorenú atmosféru interiéru.
Do domu sa vstupuje z krytého zádveria. Na západ smeruje nočná zóna s dvojicou izieb a kúpeľňou. Obslužný trakt s práčovňou, toaletou a schodiskom vedúcim do suterénu, prebieha pozdĺž severnej hrany pôdorysu. Smerom na východ situovali architekti otvorenú dennú časť, ktorú tvorí spoločný priestor obývacej izby, jedálne a kuchyne.
Suterén, zachovaný v plnom rozsahu, napĺňajú skladové priestory a kotolňa.
Nové architektonické riešenie charakterizuje kontrastná materialita. Základný “biely kváder” členia tmavé výrezy a rozšírenia. Architekti siahli po kombinácii svetlej omietky, antracitových hliníkových rámoch zasklenia a titánzinkovom plechu v rovnakom odtieni. Pre oporné múry a záhradný domček zvolili trvácny pohľadový betón. Monochromatickú farebnú schému dopĺňa prírodná textúra drevených konštrukcií a obkladov.
Podobné princípy využívajú architekti aj v interiéri. Biele steny, stropy a bledé parkety, kladené v stromčekovom vzore zvýrazňujú svetlú a otvorenú povahu priestoru. Jeho využitie optimalizujú precízne stolárske prvky zhotovené na mieru. Výslednú kompozíciu dopĺňajú hravé nábytkové solitéry.
Podklady: Atrium Architekti
Fotografie: Matej Hakár