Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Príklad, pre mnohých slovenských stavebníkov, ktorí sa uzatvárajú, izolujú od okolia. Myslia si, že dom musí byť pevnosťou. Múry, ploty a podlažia sú tým "serióznym nástrojom", ktorý im zabezpečí ochranu a pocit domova.
Prezentované riešenie ukazuje aj iný pohľad. Že nie iba samotná forma objektu je dôležitá. Práve naopak. Stavba môže byť i triviálna, nenápadná. Tvorená iba obyčajnými pravouhlými plochami omieky, skla, výplní, kamennými múrikmi... Pomocou týchto nástrojov však šikovní architekti v tomto prípade prioritne formujú priestory, nie fasádu. Tie chránené pred počasím v interiéri, i tie okolo domu. Nielen v blízkych, ale i v ďalekých súvislostiach, viažúcich sa na krajinu a jej vnímanie.
Priestory i zariadenie môžu byť voľne vymedzené. Poprepájané. Ak však koncept má "hlavu i pätu", nápad a cit, tak výsledkom môže byť príjemné (i dobre fungujúce a podnetné) prostredie pre život rodiny (i ľudí v okolí). A najmä neničíme si živú prírodu okolo nás. Je to riešenie značne kontextuálne. A naviac v takomto dome nemáme obmedzený priestor. V priaznivých ročných obdobiach sa obytné priestory nielen dojmovo, ale aj funkčne môžu rozšíriť na celú plochu parcely. Nemusíme bývať iba "za múrmi". Je to jedna z možných foriem k návratu k celodennému kontaktu so živou krajinou (čoraz zriedkavejší druh bývania).
Slovo autorov:
Vertikálny objekt s malou zastavanou plochou, alebo horizontálny objekt s nízkou výškou - bola jedna zo zásadných otázok pri riešení konceptu návrhu. Konečným riešením je jednopodlažný objekt čiastočne zapustený v zemi so zelenou strechou, v podobe lúky alebo záhrady priamo napojenej na jestvujúci terén.
Miera flexibility otvorených a uzavretých foriem, ich prienik, spojenie a oddeľovanie bolo priamo úmerné možným investičným nákladom. Jednopodlažná dispozícia umožňuje priame prepojenie priestorov voči okolitému prostrediu. Strecha je takmer celá súčasťou záhrady a tým podporuje zachovanie pôvodnej veľkosti zelenej plochy.
Podklady: Zuzana Skokanová a Jozef Skokan