Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Silné skulpturálne usporiadanie jednoduchých archetypálnych hmôt položených na upravenom (su)teréne. Výborná priestorová kompozícia.
(Škoda len, že sadové úpravy a výber rastlín nie sú trochu “menej dokonalé”. Rastlejšia, domáca “divoká lúka” by sa nám zdala možno presvedčivejšou podnožou v kontraste s elementárnymi geometrickými hmotami objektov "stodôl" - pozn. red.).
V každom prípade architekti odviedli veľmi zaujímavú prácu. 100DOLY sú v našich zemepisných šírkach menej obvyklým architektonickým konceptom, ktorý určite stojí za podrobnejšie predstavenie.
Autorský text:
Dom - solitér v agrárnom území na periférii obce Skačany pozostáva z dvoch paralelných, vzájomne prepojených objektov archetypálneho prierezu, posadených na umelo vytvorenom vŕšku. Prízemie vo vnútornostiach "kopca" obsahuje hospodársko-relaxačnú časť. Horné, obytné podlažie pozostáva z dvoch domčekov, ktoré odkazujú na hospodárske stavby - stodoly v širšom okolí. Návršie pod štítmi je prerušené systémom stúpajúcich oporných múrov. Tie vytvárajú príjemné zákutia pod prevismi horného podlažia. Nádvoriu pred domom dominuje solitérny javor. Presklené štítové fasády oboch blokov umožňujú nerušené výhľady do okolitej krajiny.
Kontext
Rovinatý pozemok, kedysi využívaný ako hospodárska pôda, sa nachádza na západnom okraji obce Skačany. Parcelu zo severnej strany vymedzuje miestna komunikácia spájajúca obec s hlavným dopravným ťahom. Umiestnenie objektu do značnej miery ovplyvňuje ochranné pásmo vodovodného potrubia. Dom je preto posunutý ďalej od komunikácie, do južnej časti pozemku. Hlavný vstup, zdvihnutý na úroveň druhého nadzemného podlažia, sprístupňuje zo severozápadu pešia komunikácia. Spevnená plocha, nadväzujúca zo severnej strany na vjazd do garáže spája s miestnou komunikáciou súkromná príjazdová cesta.
Dispozícia a prevádzka
Obytná časť domu stojí na umelo vytvorenom vŕšku, ukrývajúcom hospodársku časť. Násypy sú ohraničené betónovými opornými múrmi. Spoločenskú miestnosť, otvorenú prostredníctvom posuvnej presklenej steny do záhrady, dopĺňa na úrovni prízemia dvojgaráž, vínna pivnica a nevyhnutné technické zázemie. Poschodie je prístupné schodiskom, alebo peším chodníkom, stúpajúcim po umelom návrší. Za hlavným vstupom so zádverím (kam ústi schodisko) sa nachádza priestranná hala, ktorá prepája tri funkčné celky domu. Na ústredný priestor je cez presklenú chodbu napojený menší blok s dvomi izbami a hygienou. Ďalšia chodba vedie k nočnej časti, ktorá zahŕňa hosťovskú izbu, kúpeľňu a spálňu s vlastnou hygienou a šatníkom. Od dennej časti domu je hala oddelená len jedálenským stolom. Spolu s obývacou izbou, kuchyňou a jedálňou tvorí otvorený veľkopriestor, umocnený vysokým šikmým podhľadom a presklenou štítovou fasádou.
Materiálové a technické riešenie:
Prisypaná železobetónová stavba prízemia, tvorí základ pre vykonzolované hmoty obytných traktov. Obvodové nosné steny, s hrúbkou 250mm, sú dilatačnou medzerou oddelené od oporných múrov. Nosný systém obytných traktov, situovaných na poschodí, tvoria oceľové rámy. Tie sú sú uložené v osovom module 2 x 4,14; 2 x 2,94 a 2 x 4,14 m. Obvodové steny sú vyplnené pórobetónovým murivom. Pohľadovú vrstvu zo strany exteriéru tvorí fasáda a strecha z titánzinkového systému Rheinzink. Medzi atypické detaily patria skryté zvody, integrované v rámci fasády, alebo špecifický detail oplechovania výhľadových okien. Na objekte je použitý titanzinkový plech hrúbky 0,7 mm (strecha a fasáda) a na lemovanie okien tabuľový plech hrúbky 0,80 mm, prepracovaný do kaziet. Väčší objekt je v prevedení Rheinzink prePatina schifergrau a menší blaugrau.
Skladba šikmých sedlových striech so sklonom 30°:
A1
A2
Bočné fasády hlavnej obytnej časti majú identickú skladbu ako strešný plášť. Bočná fasáda na vedľajšej časti z poroebetónových tvárnic je riešená nasledovne:
Podklady: Ing. arch. Marián Minarovič