Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Víťazom medzinárodnej súťaže výtvarných návrhov na protokolárne miesto SR Hrob neznámeho vojaka je sochár Marek Kvetán. Rozhodla o tom 21. marca 2022 nezávislá odborná porota pod vedením významnej teroetičky umenia Ľuby Belohradskej.
Pamätník v tvare kruhu symbolizuje podla slov autora štít padajúci alebo opierajúci sa o zem. "Samotný tvar kruhu tu zastupuje aj symbol času a večnosti, čím odkazuje k pietnemu miestu pamätníka," vysvetlil autor. Teleso pamätníka, ktoré môže byť zhotovené z ocele alebo bronzu, je doplnené o motív večného ohňa. Dielo by malo do priestoru medzi Propellerom a parkom na Vajanského nábreží pribudnúť už v septembri 2022.
Druhé miesto obsadil návrh moravských sochárov Pavla Korbičku a Ondřeja Bělicu, tretie ocenené dielo je výsledkom spolupráce architektov Emanuela Zatlukaja a Branislava Lackoviča a sochára Jakuba Trajtera.
Súťaž výtvarných návrhov bola vyhlásená v polovici januára 2022, odbornou garantkou bola vedúca kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia SNG Lucia Gregorová Stach.
Do súťaže sa zapojilo 21 jednotlivcov, kolektívov a ateliérov zo Slovenska, Čiech a Moravy s 24 návrhmi. Dve diela museli byť vylúčené pre nesplnenie podmienok súťaže.
Vyhodnotenie súťaže prebehlo 21. marca 2022. V súlade s podmienkami súťaže porota ocenila sedem návrhov, udelila aj jedno Čestné uznanie poroty.
Víťaz súťaže získa odmenu 15 000 eur a udelenie licencie na dielo. Autor druhého víťazného návrhu získal odmenu 7 000 eur, za tretie miesto náleží autorovi odmena 5 000 eur.
"To, že tento projekt sa stretol s nečakane širokou odozvou výtvarníkov, architektov a sochárov, signalizuje, že verejné objednávky tohto druhu nie sú masová záležitosť, ale ide skôr o unikátne príležitosti," podotkla Ľuba Belohradská. Podľa nej išlo o veľmi komplikované zadanie. "V exponovanom priestore už teraz existuje súbeh viacerých sochárskych diel. Navyše, do hry vstupuje aj ľudský faktor - keďže ide o obľúbené prídunajské korzo. Toto všetko museli súťažiaci navnímať a správne vyhodnotiť a Marek Kvetán bol v tomto najúspešnejší," zhodnotila vedúca poroty.
Ocenila minimalistické riešenie Kvetánovho návrhu pamätníka, ktoré výrazne emocionálne spája symboliku obete a končiaceho života. "Ten kruh, ktorý istým spôsobom levituje v priestore, upozorňuje na vratkosť ľudskej existencie. A zároveň - kruh ako taký odveky symbolizuje nekonečný príbeh trvania, ale aj nekonečnosť ľudského života," zhrnula.
Belohradská tiež vyzdvihla, že súťažné návrhy boli riešené adekvátnymi výtvarno-umeleckými prostriedkami. "Je to dôležité. Aby spätne, aj po uplynutí rôznych časových úsekov - môžeme pokojne hovoriť o dekádach či storočiach – táto situácia vydávala jasný vizuálny kód, že ide o umelecké dielo, ktoré vzniklo v prvej tretine 21. storočia," povedala.
"Boli sme prekvapení množstvom a kvalitou návrhov a skutočne možno povedať, že okrem hladu po takýchto verejných súťažiach pre umelcov a umelkyne, architektov a architektky, je to aj výrazom obdobia, ktoré žijeme. A hoci súťaž prebiehala ešte pred vypuknutím otvoreného vojenského konfliktu na Ukrajine, napätie a rastúcu konfliktnú atmosféru určite cítili aj účastníci tejto súťaže," myslí si odborná garantka súťaže Lucia Gregorová Stach.
Protokolárne miesto nie je iba pamätník, ale väčšie územie, ktoré sa zhodou okolností začína i končí pri dvoch národných inštitúciách – Slovenskej národnej galérii a Slovenskom národnom múzeu.
Víťazné dielo: autor - Marek Kvetán
2. miesto: Pavel Korbička a Ondřej Bělica
3. miesto: Emanuel Zatlukaj, Branislav Lackovič, Jakub Trajter
Informácia o výsledku hodnotenia súťažných návrhov: