Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Na Slovensku pribudne pamätník, ktorý iniciujú priami pozostalí po 23-tisíc zosnulých obetiach Covid-19. Mesto Bratislava, občianske združenie Skutočné obete a Metropolitný inštitút Bratislavy uzavreli partnerstvo, aby spoločne zrealizovali pamätník pre obete pandémie. Podpis Memoranda o spolupráci na realizácii centrálneho Pamätníka obetiam pandémie je prvým krokom, nasledovať bude výtvarno-architektonická súťaž na umelecké dielo pri Nemocnici Ružinov a jazere Rohlík. Cieľom súťaže, ktorá bude vyhlásená v najbližších mesiacoch je nájsť partnera pre vytvorenie kvalitného súčasného diela / inštalácie vo verejnom priestore. Súťaž sa uskutoční vo formáte "design & build", čo znamená, že víťaz zabezpečí spolu s návrhom aj realizáciu diela.
Časový plán súťaže:
Podrobnosti k súťaži a výstavbe budú zverejnené na webe občianskeho združenia Skutočné obete a na stránke Metropolitného inštitútu Bratislavy.
Doposiaľ na Slovensku podľahlo koronavírusu viac ako 23 000 tisíc ľudí, no obeťami pandémie sú i ďalšie tisícky pacientov, ktorí zomreli pre obmedzenie bielej medicíny a sťaženému prístupu k zdravotnej starostlivosti. Vďaka projektu budú mať zosnulí na Slovensku dôstojný pamätník celonárodného významu.
"Toto dielo bude venované obetiam Covidu-19 a ich najbližším. V širšom kontexte sú však obeťami aj všetci tí, ktorí mali a majú pandémiou vážne obmedzený život. Na Slovensku neexistuje rodina, ktorá by pandémiou nebola zasiahnutá. Je to pamätník tragédie tejto doby a mnohých spoločenských, politických i osobných zlyhaní,“ hovorí jedna zo zakladateliek OZ Skutočné obete Lenka Straková. "Intenzívne prežívame súčasné obdobie, nepamätáme si našu spoločnosť tak rozpoltenú, rozhádanú, plnú zloby a napätia. Veríme, že realizácia tohto umeleckého diela nám zároveň pripomenie, akí sme krehkí, zraniteľní a jeden od druhého závislí. Ako veľmi potrebujeme vzájomnú pomoc a solidaritu. Pamätník bude slúžiť pre nasledujúce generácie a bude miestom konaní oficiálnych spomienkových podujatí. Zároveň veríme, že bude symbolom správnej interpretácie týchto tragických udalostí. Nikdy nesmieme zabudnúť,“ dodala Straková.
Pamätník bude stáť v mestskej časti Ružinov pri Ružinovskom jazere, známym pod názvom Rohlík. Ide o pokojnú a tichú lokalitu, ktorá je ľahko dostupná z centra mesta. V tesnej blízkosti sa nachádza Nemocnica Ružinov, ktorá je súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava, najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku. Lokalitu ohraničuje Ružinovská poliklinika. Pamätník tak bude stáť v tesnej blízkosti zdravotníkov v prvej línii. Ide o pozemky hlavného mesta v okolí jazera Rohlík, ktoré prejdú komplexnou revitalizáciou podľa návrhu architektov podľa zadania z dielne MIB.
"Súťaž do procesu vždy vnáša aj dôležitú odbornú a spoločenskú diskusiu, aké dielo by malo v danom území vzniknúť, vďaka tomu získame pre pamätník obetiam covidu ten najkvalitnejší návrh. Verejnú odbornú súťaž na dielo vo verejnom priestore sme nemali na Slovensku niekoľko rokov, preto verím, že si túto tému umelci a umelkyne osvoja a zapoja sa svojimi návrhmi, aby pamätník čo najlepšie reagoval na tému aj prostredie, v ktorom bude stáť,“ povedal Ján Mazúr, riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy.
OZ Skutočné obete vlani na jeseň odštartovalo okrem výstavby centrálneho Pamätníka aj projekt Živé pietne miesta. Keďže pandémia zasiahla celé územie krajiny, naprieč Slovenskom vysádzajú v spolupráci so samosprávami výnimočné spomienkové lipy. Stromy, ktoré symbolicky žijú a dýchajú na pamiatku zosnulých obetí, už vysadili v Banskej Bystrici, v Žiline, Púchove, ďalej v Košiciach, Michalovciach, Zlatých Moravciach, obci Lúčka a Kamenica nad Cirochou, Nových Zámkoch, v Poltári, Lučenci, vo Zvolene, v areáli spoločnosti Slovnaft v Bratislave a pokračujú opäť na jar tohto roka v ďalších mestách a obciach.