Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tohtoročné zadanie sa venovalo Banskej Štiavnici, mestu, ktorého mimoriadny historický a architektonický význam potvrdzuje aj zápis do zoznamu UNESCO. Študenti spracovávali návrhy multifunkčného bloku Kerling, ktorý by sa stal pomyselnou bránou do mesta a zaplnil jednu z prázdnych parciel v blízkosti historického centra. Odborná porota vybrala zo 42 návrhov tri ocenené diela. Všetci sú z ateliéru Ľubomíra Závodného na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Víťazkou sa stala Monika Lešková, druhá bola práca Adriany Kleinovej a tretiu pozíciu obsadil Martin Brigant.
Banská Štiavnica má vďaka svojim historickým, technickým aj prírodným pamiatkam genia loci, ktorý láka turistov aj alternatívne zmýšľajúcich mladých ľudí. Prichádzajú do mesta za zážitkami, ale aj na čas žiť alebo pracovať. Tento fenomén sa v dobrom slova zmysle podpísal aj na atmosfére mesta - žije príjemným tempom kaviarní, láka obchodmi s regionálnymi produktmi a kultúrou. Rovnako ako iné mestá postsocialistickej éry má však po urbanistickej stránke svoje nedostatky a rezíduá bývalého nešetrného prístupu ku kultúrnemu dedičstvu.
Jedným z takýchto miest je práve parcela vybraná pre zadanie súťaže, ktorá vznikla zbúraním predošlej mestskej zástavby. V súčasnosti je miesto limitované aj svojim súčasným okolím - historickou budovou továrne na spracovanie tabaku a susedným hotelom, ktorý vo svojom architektonickom poňatí nesie znaky poplatné manierom architektúry 90. rokov. „Zadanie je tento rok svojim spôsobom veľmi zložité a obsiahle. Vďaka tomu, že je to zaujímavá lokalita a čarovné miesto, sa nám však zišlo opäť viac ako 40 návrhov. Myslím, že záujem študentov podporuje aj to, že porotu tvoria známe mená a i to, že súťažiacim nechávame voľné pole kreativity. Hoci súťaž sponzorujeme my, ako výrobca stavebného materiálu, študenti nie sú limitovaní jeho použitím,“ uvádza Peter Markovič, generálny riaditeľ spoločnosti Xella CZ a Xella Slovensko.
Zadanie pripravila doc. Ing. arch. Ľuba Selcová, PhD., ktorá je odborným garantom súťaže, priamo so zástupcom vlastníka parcely - spoločnosti Across Ing. Alešom Guldanom a mestským architektom Ing. arch. Jakubom Melicherčíkom. Študenti dostali za úlohu vytvoriť multifunkčný objekt, ktorého názov Kerling symbolizuje aj jeho funkciu. Je odvodený od mena neďalekého vrchu, ktorý je križovatkou mnohých turistických trás. Funkcia objektu bola zadaná voľne - študenti ho mohli pojať ako miesto pre služby, obchod i kultúru a vzdelávanie, ale aj coworking či komunitné bývanie. Cieľom bolo spojiť ciele a záujmy turistov, tunajších obyvateľov a urobiť centrum čo najprístupnejšie pre život.
Všetky tri umiestnenia zostali v Bratislave
Hoci medzi pravidelných účastníkov poroty roky patril Ing. arch. Ľubomír Závodný, tento rok sa tejto čestnej funkcie vzdal - mnoho študentov jeho ateliéru sa totiž uchádzalo o víťazstvo. Venoval sa im pri príprave návrhov a výsledok mu jeho prácu zúročil - všetci traja víťazi vzišli z jeho ateliéru.
„Pretože dlhé roky bývam členom medzinárodnej poroty Xella, bolo mi úprimne ľúto, že nemôžem s touto veselou skupinou porotcov z Čiech a Slovenska byť. O to viac som sa snažil inšpirovať a povzbudzovať študentov u nás na fakulte, aby pracovali s nadšením. A oni to tak skutočne robili a bavili ich naše rozhovory a konzultácie. A dokonca práce všetci do jedného odovzdali. Preto naozaj poteší, keď prví traja sú tí moji,“ uviedol k výsledkom svojich študentov Ľubomír Závodný.
Prevládli realistické práce
Zložitosť zadania viedla študentov v súťažných návrhoch najmä k určitej snahe po funkčnom, otvorenom riešení a kreativita bola vo väčšine prípadov skôr disciplinovaná. „Oceňujem množstvo aj kvalitu návrhov, ktoré sme mali možnosť posúdiť. Najmä potom vysokú mieru ich profesionality a realistickosti,“ pochválila kvalitu prác Ing. arch. Eva Eichlerová, predsedníčka poroty.
„Študentské návrhy sú prínosné aj pre nás. Sú námetom pre budúcu koncepciu a ponúkajú nám rôzne pohľady na túto lokalitu. Sú pre nás nápoveďou i pre ďalšie smerovanie regulatívov mesta,“ uviedol k výsledkom súťaže hlavný architekt Banskej Štiavnice Jakub Malicherčík.
V 23. ročníku súťaže rozhodovala porota v zložení: Eva Eichlerová (CZ), Ivan Kubík (SK), Ľubomír Králik (SK), Jakub Melicherčík (SK-Banská Štiavnica), Peter Moravčík (SK), Imrich Pleidel (SK), Peter Richtárik (SK), Ján Stempel (CZ). Tajomníci súťaže: doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD. (SK), zároveň odborný garant súťaže a autor zadania, Ing. arch. Aleš Vaněk, M. Eng. (CZ)
Porota o výsledkoch súťaže rozhodla nasledovne:
1. cena: Projekt č. 5 kód 714 253
Autorka: Bc. Monika Lešková / FA STU Bratislava
Vedúci práce: Ing.arch. Ľubomír Závodný
2. cena: Projekt č. 8 kód 263 917
Autorka: Bc. Adriana Kleinová / FA STU Bratislava
Vedúci práce: Ing.arch. Ľubomír Závodný
3. cena: Projekt č. 25 kód 153 025
Autor: Bc. Martin Brigant / FA STU Bratislava
Vedúci práce: Ing.arch. Ľubomír Závodný
Odmena: Projekt č. 33 kód 191 205
Autorka: Aleksandra Kepka / student ERASMU FA STU Bratislava
Vedúci práce: Ing. arch. Stanislav Majcher
Odmena: Projekt č. 21 kód 240 118
Autorky: Jarmila Fučíková, Hana Slouková / FA VUT Brno
Vedúci práce: doc. Ing. arch. Gabriel Kopáčik, Dr.
Odmena: Projekt č. 13 kód 534 891
Autor: Bc. Tomáš Lučkanič / FA STU Bratislava
Konzultujúci pedagóg: Ing. arch.Branislav Puškár, PhD.