Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. september 2019
0
2138

Medzinárodná študentská súťaž Xella - "Prezidentská vila na bratislavskom Slavíne"

Zadanie pre zimný semester je známe. V aktuálnom ročníku budú mladí architekti navrhovať prezidentskú rezidenciu na bratislavskom Slavíne.
Vyhlásenie1.10.2019
08:00
Odovzdanie návrhov24.2.2020
16:00
VyhlasovateľXella CZ, s.r.o.
AdresaVodní 550,
Hrušovany u Brna,
Česká republika
Druh podujatiaSúťaž
KontaktMgr. Silvia Frimmelová
+421 2 581 03058
silvia.frimmelova@xella.com

Súťaž pre budúcich architektov každoročne láka k účasti študentov nielen českých a slovenských vysokých škôl, ale aj z ďalších krajín strednej Európy. Predpokladom kvalitného výstupu je vždy atraktívne a dobre pripravené zadanie. Nielen minuloročná téma (výšková budova v pražskej časti Nové Butovice) vyústila v množstvo kvalitných návrhov, vrátane prác nominovaných na cenu Profesora Jozefa Lacka, či študentskú cenu Cheddar.

25. ročník medzinárodnej súťaže študentov architektúry a pozemného staviteľstva pod dohľadom významných slovenských a českých architektov a vysokoškolských pedagógov sa bude niesť v znamení diskusie a ideových riešení prezidentskej rezidencie v 21. storočí. Vyhlasovateľ súťaže predstavuje nové zadanie na architektonicko-urbanistické štúdie pod názvom "PREZIDENTSKÁ REZIDENCIA - prezidentská vila na bratislavskom Slavíne". Záštitu nad týmto ročníkom súťaže prevzala prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Dlhodobo diskutovaná téma absentujúceho dôstojného bývania hlavy štátu sa stala tohtoročnou témou študentskej súťaže. Prihlásené architektonicko-urbanistické štúdie by mali priniesť rôzne pohľady na to, ako by mohol bývať prezident a v súčasnosti prezidentka Slovenskej republiky dôstojne, v zodpovedajúcom štandarde a v súlade s potrebnou bezpečnosťou. Projekty ukážu varianty priestorových riešení, ktoré sa ponúkajú na danom pozemku pod Slavínom, v súlade s celosvetovými tendenciami podobného typu bývania vysokej diplomacie a najvyššieho predstaviteľa štátu.

"Zadanie tohtoročnej témy bude študentom klásť otázky vyvolávajúce úvahy o súvislostiach prezidentskej rezidencie, jej lokalizácie a polohy daného pozemku", konštatuje doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD., pedagóg z Fakulty architektúry STU a odborný garant súťaže. "Pozemok v správe Kancelárie prezidenta SR je situovaný na jednom z najvyšších a dominantných bodov nad centrom Bratislavy, čo možno vnímať aj z historického hľadiska ako vhodné pre budovanie sídla hlavy štátu. Prezidentská rezidencia by mala byť počas funkčného obdobia domovom a zároveň má byť reprezentačným miestom počas formálnych oficiálnych pracovných stretnutí", dodáva.

Téma a porota

Anonymné študentské práce bude počas dvoch dní hodnotiť porota zostavená zo slovenských a českých architektov. Medzi hlavné posudzované kritériá bude patriť kreativita ideového riešenia zadania, osadenie objektu na pozemku v kontexte celého špecifického územia, rešpektovanie funkčnej náplne rezidencie, architektonické riešenie rezidencie či grafická zrozumiteľnosť návrhu. Práce študenti odovzdajú do konca februára a porota sa stretne už v polovici marca 2020.

Členovia poroty:

Juraj Benetin

Vyštudoval Fakultu architektúry na Slovenskej technickej univerzite. Ako čerstvý absolvent založil v roku 2004 spolu s Matejom Grébertom architektonický ateliér Compass, ktorému sa venuje dodnes. Stojí za veľkými polyfunkčnými projektami, ktoré menia tvár súčasnej Bratislavy. Medzi najväčšie patrí rezidenčný projekt Slnečnice, ktorému sa venuje takmer 15 rokov, a za ktorý získal niekoľko architektonických ocenení. Podieľa sa na prerode územia bývalej Cvernovej továrne, dnes nazývanej Zwirn a na nábreží Dunaja spoluvytvára unikátne Nové Lido.

 

Jakub Cigler

V roku 2001 založil architektonické štúdio Jakub Cigler Architekti (JCA), ktoré je držiteľom Ceny Dušana Jurkoviča udeľovanej Spolkom architektov Slovenska, opakovane získalo cenu International Design Awards, či cenu Best Office Development. Je jedným zo zakladajúcich členov Českej rady pre šetrné budovy (Czech Green Building Council). Portfólio JCA tvoria aj projekty ako polyfunkčný areál The Park v Prahe (2010), Digital Park v Bratislave (2011), administratívna budova Visionary (2018), Aviatica (2015) či Florentinum (2013).

 

Juraj Hantabal

V roku 2009 spoločne s manželkou Michaelou založil štúdio hantabal architekti. Filozofia ich tvorby sa dá charakterizovať jedným slovom: minimalizmus. Štúdio sa venuje predovšetkým interiérovému dizajnu, návrhu rodinných domov, bytových domov, občianskych budov a verejnému priestoru. Medzi oceňované projekty patrí rodinný dom MINIMAL (nominácia CEZAAR 2005), nízkoenergetický bytový komplex Minergo (CEZAAR 2011), dvojnásobná nominácia diel CEZAAR 2019 (Návrat vily Holubka a bytový komplex Na Varte), či 1. miesto v architektonickej súťaži na Športovú halu Vajnory.

 

Ľubomír Králik

Od roku 1990 – 2018 pôsobil v architektonickom štúdiu BOGÁR KRÁLIK URBAN (BKU), kde bol spoluautorom realizácií ako obnova Royko-Passage na Obchodnej ulici v Bratislave, Pešia zóna na Poštovej, Kapucínskej i Obchodnej, ale aj budova Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Je držiteľom cien z medzinárodných súťaží, napríklad za Kultúrne a informačné stredisko ČSFR v Paríži (1991), či Veľvyslanectvo Slovenska vo Washingtone, USA (1995). Od roku 2018 pôsobí ako samostatný autorizovaný architekt.

 

Michal Krištof

V roku 2010 spolu-zakladal ateliér CHYBIK+KRISTOF, ktorý dnes združuje viac ako 40 architektov pracujúcich na širokej škále rôznych projektov. V portfóliu majú národný pavilón Českej republiky svetovej výstavy EXPO V Miláne, či vinárstvo Lahofer a Galériu nábytku, ocenenú Grand Prix obce architektov (2017). Predtým pôsobil v dánskom ateliéry Bjarkej Ingels Group kde pracoval na rade projektov do Dánska, Malajzie alebo Číny.

 

Ivan Kubík

Od roku 1993 je autorizovaným členom Slovenskej komory architektov. Jeho filozofiou tvorby je, že „dobrá architektúra by mala mať charizmu, vyvolávať obdiv, záujem, chuť spoznávať objekt do hĺbky.“ Je jedným z autorov polyfunkčného areálu Central v Bratislave, ale aj Bratislava Business Center 1 – 5 (1995 – 2004), či Starého rybárskeho cechu (1993). V roku 2006 získal ocenenie Stavebnej fakulty a nomináciu na Hlavnú cenu v súťaži Stavba roka za návrh rekonštrukcie budovy Iuris House na Panenskej 6 v Bratislave.

 

Peter Moravčík

Od roku 2009 pôsobí v štúdiu PMArchitekti, s.r.o., predtým v spoločnosti Archtekti Moravčík & Šujan, v. o. s. Vo svojej tvorbe považuje za dôležité správne diagnostikovať urbanizmus miesta, aby už v základe nevznikol fatálny omyl. Následne sa stačí držať zdravého rozumu a nakresliť dobrý, funkčný a pekný dom. Je autorom vstupného areálu RTVS v Mlynskej doline (1991), bratislavských obytných súborov 130 bytov na Kramároch (2000), Rozadol (2007), Tri veže (2009), Kresánkova (2009), Villinky (2014), Condomínium Devín (2014), Belaria Koliba (2015), Seberíniho (2019), a súboru Rezidencia Hron vo Zvolene (2015). Je laureátom ocenenia CE.ZA.AR z roku 2000, nominácie na cenu CE.ZA.AR z roku 2007 a laureátom Ceny ARCH z roku 2007, a nominácií na túto cenu za obytný dom Kresánkova a za obytný súbor Villinky.

 

Imrich Pleidel

Zakladateľ architektonického štúdia Pleidel Architekti, ktoré sa zameriava na rodinné a bytové domy, občianske a priemyselné budovy, interiér, exteriér, ale aj urbanizmus a územné plánovanie. Bol dlhoročným predsedom (a v súčasnosti je podpredsedom) Slovenskej komory architektov. Aktuálne pôsobí ako zmluvný architekt mesta Šaľa.

 

Peter Richtárik

Vyštudoval Fakultu architektúry STU v Bratislave a absolvoval rok na École nationale supérieure d’architecture de Lyon. Bol ocenený odbornou porotou 14. a 16. ročníka Xella. Od roku 2011 pracoval v ateliéri AIK a je spoluautorom projektu Stein2. V súčasnosti pôsobí ako architekt v spoločnosti GFI a.s., ktorá je tvorcom prvého slovenského mrakodrapu Eurovea II, kde sa autorsky podieľal na projektoch River Park II, Klingerka II a Helios Rezort.

 

Miroslav Stach

Vyštudoval architektúru a urbanizmus na FA ČVUT. V roku 2014 založil architektonické štúdio BOQ architekti, ktoré sa zameriava predovšetkým na návrhy obytných súborov, rodinných domov a dizajnu interiérov. Štúdio má na konte nomináciu na Českú cenu za architektúru 2019 a ocenenie v súťaži PRESTA 2016-2018 (Prestížna stavba Juhočeského kraja) za stavbu Technologického dvora v Českých Budějoviciach, finálové umiestnenia v súťaži Interiér roku 2016 za projekt interiéru bytu v Prahe a realizáciu barových pultov pre Národné divadlo v Prahe.

 

Lucia Štasselová

Je námestníčkou primátora Bratislavy Matúša Valla v oblasti sociálnych vecí a nájomného bývania. Má za sebou bohatú kariéru, je architektka, v roku 1995 spoluzakladala Nadáciu pre deti Slovenska, pracovala v RTVS ako manažérka pre neziskové projekty (Post Bellum), a pôsobila aj v komunálnej politike.

 

Jaromír Veselák

Pôsobí v Plzni. Zaujíma sa o trvalo udržateľné stavebníctvo, predovšetkým drevostavby. Bol členom architektonickej skupiny Zkapálení 02, ktorá sa venovala najmä odkazu modernej architektúry v Plzni a okolí. Je členom spolku Domaslav a prispieva k dobrovoľníckej a tvorivej činnosti pri oživovaní, správe a stavebnej obnove areálu fary a kostola v Domaslavi.

Zasadnutia poroty bývajú stretnutím výkonných českých a slovenských architektov. „Vážime si to, že sa môžeme stretávať, polemizovať, hádať sa i súhlasiť pri vzájomnej úcte a rešpekte“, hovorí Ing. arch. Ľubomír Závodný, dlhoročný bývalý člen poroty, dnes vedúci študentských prác na FA STU. "Každý rok sa teším na príval kreativity, kritické rozpravy a teoretické úvahy počas posudzovania návrhov tejto inšpiratívnej súťaže, ktorá každoročne prináša množstvo krásnych ideí a zmysluplných riešení", dopĺňa Ľubomír Závodný.

Ceny:

  • 1. cena 4 000 €
  • 2. cena 2 000 €
  • 3. cena 1 000 €

Práce je potrebné odovzdať najneskôr do 24. 2. 2020 do 16:00 hod.

Nezáväzné riešenia ako prínos do diskusie

Súťaž je ideová, študentská a neplynú z nej nijaké záväzky pre zúčastnené strany. Výsledkom sú desiatky architektonických štúdií, ktoré už vo viacerých prípadoch poslúžili ako určitý prieskum lokality, či konkrétneho objektu alebo ako ideové riešenie, napríklad pred vypísaním riadnej architektonickej súťaže.

619
Youtube

Text: Ľubica Selcová, odborný garant súťaže Xella pre SR a autor zadania.

Všetky podklady nájdete na stránke súťaže, alebo v prílohách nižšie:

Zľava: doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD. - pedagóg z Fakulty architektúry STU a odborný garant súťaže, Mgr. Zuzana Čaputová - prezidentka Slovenskej republiky a Peter Markovič - Generálny riaditeľ spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.
Zľava: doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD. - pedagóg z Fakulty architektúry STU a odborný garant súťaže, Mgr. Zuzana Čaputová - prezidentka Slovenskej republiky a Peter Markovič - Generálny riaditeľ spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím