Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Slovenská národná galéria v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vydala publikáciu s názvom Slovensko v dielach Slovenskej národnej galérie, ktorá rozpráva príbeh našej krajiny prostredníctvom umenia.
Nová publikácia Slovensko v dielach Slovenskej národnej galérie ako kniha o Slovensku na viac ako 400 stranách predstavuje náš príbeh, ktorý rozprávajú – už vyše sto rokov – umelci a umelkyne. Obrazová publikácia doplnená o krátke tematické informatívne texty zároveň prináša možnosť zamyslieť sa nad tým, ako na nás vo svojich dielach vybraní 145 autori a autorky nazerajú. Je tento obraz zhodný s naším chápaním? Bude sa nám páčiť, alebo nás vystraší?
Idea pozrieť sa na zbierky SNG inak vyplynula z diskusie s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom, ktorý sa aktívne hlási k tomu, aby slovenská diplomacia oveľa intenzívnejšie prezentovala Slovensko cez umenie. „Na presvedčení, že obrazy sú univerzálnym vyslancom, je postavený koncept publikácie – vizuálneho atlasu, ktorým sa posúvame od dejín umenia viac k vizuálnej kultúre,“ hovorí generálna riaditeľka SNG a spoluautorka knihy Alexandra Kusá. Diela prešli výberom na základe ich nadčasovej kvality a tematickej rôznorodosti. Výsledný ponúkaný obraz však nie je absolútny, keďže ho obmedzuje konečnosť zbierok SNG a kurátorský prístup autorov.
Kniha je usporiadaná do poeticky ladených kapitol, diela zo zbierok SNG boli ale vyberané tak, aby prípadný sentiment ironizovali, relativizovali a kontextualizovali. „Pri zostavovaní tohto vizuálneho atlasu sme dielo ako artefakt posunuli do pozadia a uprednostnili jeho vizuálnu informáciu. To nám umožnilo lepšie rozprávať, skladať a odkazovať medzi dielami navzájom a umožniť divákovi prežiť okúzlenie z ‚náhodne‛ odhalenej blízkosti – osloviť obrazom,“ dodáva Alexandra Kusá.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR bude publikáciu používať na reprezentačné účely, kniha bude zároveň dostupná aj voľne na zakúpenie na e-shope SNG a v kníhkupectve Ex Libris v SNG.