Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Editoriál
Ekológia a betón
Jediný ekobetón je ten, ktorý nevyprodukujeme? Patria slová ekológia a betón vôbec k sebe? Pozrieme sa na históriu, súčasnosť i budúcnosť betónu. Prečo aktuálne vyvoláva také emócie? Betón je momentálne základný stavebný materiál, ktorý sa používa vďaka svojej pevnosti, trvácnosti a všestrannosti. Používanie betónu nielenže zmenilo podobu mestskej krajiny, ale spôsobilo aj revolúciu v navrhovaní a vo výstavbe našich miest. Avšak jeho výroba a používanie majú významné dôsledky, ktoré sa týkajú životného prostredia.
Iné alternatívy
Vysoká spotreba energie a emisie uhlíka spojené s výrobou cementu, ktorý je kľúčovou zložkou betónu, vyvolávajú obavy. Jednou z kľúčových tém ekologického stavebníctva je preto úsilie o vývoj udržateľnejších alternatív a zníženie environmentálnej stopy pri výrobe betónu. Vyvíjajú sa rôzne rastlinné alternatívy s analogickými vlastnosťami, a to nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Gabriela Rolenčíková (FAD STU) sa vo svojom výskume venuje využitiu konopného betónu. Navštívili sme aj stavbu slovenskej firmy Laudatosi, ktorá z tohto materiálu postavila už niekoľko rodinných domov. Avšak nielen konopa sa dokáže uplatniť v architektúre a stavebníctve. Výskumu nových materiálov sa venuje Knižnica materiálov LOMA v rámci Slovenského centra dizajnu, o ktorej informuje dizajnér Robert Paršo.
Betónovať rozumne
Zvyšuje sa aj úsilie o recykláciu betónového odpadu, ktorý sa môže používať ako agregát v novom betóne alebo na iné účely, čím sa znižuje potreba nových surovín. Navštívili sme preto realizáciu ateliéru SPDe, ktorá sa venovala obnove panelového domu a ktorá nesie aj silné sociálne posolstvo. Na pozitívnu obranu využitia betónu v stavebníctve môžeme uviesť, že má dlhú životnosť a nízke nároky na údržbu, čo môže prispieť k požadovanému zníženiu spotreby materiálov a energie v dlhodobom horizonte. Okrem toho, betónové štruktúry môžu prispieť k zníženiu spotreby energie v budovách tým, že zlepšujú tepelné vlastnosti. Čiže aj betón, áno, ale je dôležité „ako“. Tento materiál je tiež v obľube umelcov vďaka svojej charakteristickej brutalistickej estetike. Pedagóg a výskumník Matej Jaššo (STU) predstaví Spomeniky z bývalej Juhoslávie. Predstavíme aj tímy, ktoré sa venujú výskumu 3D tlače z betónu: českú spoločnosť So Concrete a slovenský ateliér Data[LAB] pod vedením Martina Uhríka.
Obsah:
English:
Gabriela Rolenčíková (VŠVU/AFAD) will present an introduction to her dissertation research on the material hempcrete, which is perceived as a truly green concrete. Robert Paršo (Slovak Design Center) will follow up with information about the Library of Materials, which is also open to architects. Adriána Henčeková talked to Federico Díaz from the Prague-based So Concrete studio. In an interview with Zuzana Duchová, Peter Lešak (Laudatosi) explains why he doesn't want to live in a crypt that doesn't breathe. Martin Uhrík, Alexander Kupko, Roman Hajtmanek from the Datalab Studio at FAD STU reflect on the challenges of concrete modularity. We visited the reconstruction of a block of flats by SPDe architects: the DSS and Community Centre Leopoldov. Matej Jaššo presents memorials from former Yugoslavia as forgotten icons of concrete utopia. Column Earthworms of the Underground talks about…. followed by comic strip Behind the Headlines.
Book: Anselm Jappe, Concrete
Detail: mmcité
Sketch: CTRL_space
Model: Prof. Jozef Lacko Award 2024
Drawer: Martina Hončárová, Ján Hlodák