Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Mária Beňačková Rišková predstaví iniciatívu Nový európsky Bauhaus a jej pôsobenie na Slovensku.
V rámci ankety predstavia svoje pohľady na NEB Nora Vranová, Ingrid Konrad, Martin Stohl, Peter Beňuška a ďalší.
S Ľubicou Šimkovicovou (IEPD) sme sa porozprávali o tom, ako prekonávať ľahostajnosť k prostrediu.
Prinášame informácie o projektoch, ktoré sú v zozname tzv. NEB inspiration: Spolka: Revitalizácia KVP v Košiciach, Woven: Sauna v Spišskom Hrhove, Crafting Plastics: Breathe in, breathe out, KOGAA studio: The Distillery - Social Reactor.
V areáli Nádvorie Trnava (rekonštrukcia Sadovsky & Architects) sme sa porozprávali s jeho dvoma užívateľmi - Michalom Klembarom a Matúšom Hlinčíkom. Rozhovor s Michalom Klembarom je k dispozícii iba online.
Rea Dilhoffová sa zamýšľa nad inkluzívnym priestorom na príklade bratislavských garáží.
Lenka Kukurová navštívila výstavu Protestarchitektur vo viedenskom MAK.
Martin Zaiček prečítal knihu Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Československu.
Detail - kuklicasmerek+
Skica - diagram
Model - BETWEEN
Šuflík - Plural
PODPORTE JEHO VYDANIE CEZ PLATFOTMU STARTLAB
Koncept číslo 07 sa venuje téme Nový európsky Bauhaus. Teším sa, že sa na jeho stránky opäť podarilo dostať pútavý textovo-obrazový materiál a fenomény, ktoré - tak ako sa o to snaží iniciatíva NEB - môžu urobiť svet krajším, udržateľnejším a inkluzívnejším miestom. Veľké nadnárodné vzletné ciele potrebujeme aj rozmeniť na drobné a integrovať do všednosti lokálneho diania. Ako hosťujúca editorka pripravila Mária Beňačková Rišková prehľad o krátkej, ale bohatej histórii tohto hnutia na Slovensku. Beňačková Rišková je jedinou zástupkyňou odbornej obce zo SR v takzvanom okrúhlom stole Ursuly von Der Leyen, čo je poradný odborný orgán celej iniciatívy Nový európsky Bauhaus. O slovenskom Manifeste 2020 sme sa rozprávali s riaditeľkou Inštitútu pre pasívne domy Ľubicou Šimkovicovou.
V ponore do tém, ktoré náš magazín predostiera, by sa dalo ďalej pokračovať. Netvrdíme, že sme obsiahli všetky chodníčky, skôr by sme radi čitateľov a čitateľky pozvali na ich vlastné cesty objavovania zmyslu v architektúre a prostredí, ktoré bude v súlade s naformulovanými princípmi novobauhausovej iniciatívy. Toto vizionárske hnutie čerpá inšpiráciu z pôvodného étosu Bauhausu a sľubuje, že nanovo definuje architektúru a dizajn spojením udržateľnosti, estetiky a inkluzívnosti. V duchu revolúcie Bauhausu z 20. rokov 20. storočia si Nový európsky Bauhaus kladie za cieľ inšpirovať inovatívne, na človeka zamerané dizajnové riešenia, ktoré odvážne čelia naliehavým výzvam súčasnosti - od klimatických zmien cez sociálnu nerovnosť po rýchlu nekoordinovanú urbanizáciu. „Starý Bauhaus“ si pripomenieme na fotografiách z exkurzie, ktorú zorganizoval Inštitút pre pasívne domy v roku 2023. Časy sú komplikované, a tak verím, že vás toto vydanie tiež nabije optimizmom a hrdosťou na naše architektky, architektov a príbuzné profesie, ich zmysluplné a verejnoprospešné projekty, idey a námety určené najširšiemu publiku, nielen bohatým. Veľká vďaka patrí Márii Beňačkovej Riškovej a Ľubici Šimkovicovej za pomoc v zostavovaní tohto čísla, ich neúnavnú starostlivú prácu, prehľad, rozhľad aj ľudskosť.
Nový európsky Bauhaus vyzýva architektov, dizajnérov a urbanistov, aby si osvojili komplexný prístup k svojmu remeslu. Vyzýva ich, aby brali do úvahy nielen vizuálne a formálne aspekty svojich projektov, ale aj ich environmentálnu a spoločenskú stopu. To znamená presadzovať udržateľné materiály a technológie, dbať na energetickú efektívnosť a vytvárať priestory, ktoré sú všeobecne prístupné a príťažlivé pre všetkých členov spoločnosti. Príklady architektonických (i dizajnérskych) realizácií tvoria diela oficiálne zaradené do zoznamu NEB INSPIRATION, ale aj ďalšie príklady nedávno dokončenej architektúry na Slovensku, ktorá s princípmi rezonuje. Predstavíme si tímy Woven, Spolka, Kogaa, Crafting Plastics a ďalšie. Obhajovaním holistického a inkluzívneho prístupu k navrhovaniu má toto hnutie silu inšpirovať novú generáciu architektov a dizajnérov k vytváraniu priestorov, ktoré prispievajú k udržateľnejšiemu, prístupnejšiemu aj príťažlivejšiemu svetu.
Zuzana Pastirčák Duchová