Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Cenu udelil Spolok architektov Slovenska – Bratislava a C.A.L.E.H.n.o Banská Bystrica, v spolupráci s Centrom architekta L. E. Hudeca v Banskej Bystrici pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.
Cenu Ladislava Hudeca udeľuje Spolok architektov Slovenska architektovi, ktorý sa narodil na území Slovenskej republiky a oceňuje sa ňou výnimočné architektonické pôsobenie v zahraničí. Cena je zriadená ako pocta svetoznámemu architektovi, slovenskému rodákovi, Ladislavovi Hudecovi a jeho celoživotnému dielu; symbolizuje medzinárodný multikultúrny dialóg v oblasti architektonickej tvorby.
Vo štvrtok 5. apríla bola cena odovzdaná po tretí raz. Laureátom ceny sa stal slovenský architekt Peter Černo, ktorý najskôr pôsobil v Kuvajte, neskôr v Nemecku, kde aj založil svoj ateliér, ktorý funguje dodnes.
Udelenie ceny moderoval Ing. arch. Igor Teplan, viceprezident SAS, ktorý predniesol úvodné slovo. Cenu odovzdal prezident SAS Juraj Hermann.
Laudatio Juraja Hermanna:
Milý laureát, vážení prítomní,
dnes tu v rodisku i mieste posledného odpočinku L.E. Hudeca v Banskej Bystrici udeľujeme po tretikrát Cenu Ladislava Eduarda Hudeca, určenú pre architekta slovenského pôvodu za jeho výnimočnú prácu v zahraničí.
Dostalo sa mi cti predniesť pri príležitosti udelenia tejto ceny slávnostné laudácio architektovi, ktorý vytvoril výnimočné dielo nielen v zahraničí, ale i vo svojej pôvodnej vlasti na Slovensku, s ktorým nikdy nestratil osobný, ale ani profesionálny kontakt.
Ing.arch.akad.arch. Peter Černo je významný slovenský architekt s bohatým profesionálnym životopisom a vzácnym portfóliom prác a ocenení, ktoré za svoje diela získal vo svete i na Slovensku. Myslím si, že o kvalite architekta najlepšie vypovedá jeho vlastné dielo o čom sa budeme môcť za chvíľu presvedčiť na vernisáži autorskej výstavy nášho dnešného laureáta. Ale napriek tomu mi dovoľte spomenúť zopár dôležitých profesných životopisných údajov:
Pán architekt Peter Černo sa narodil v roku 1943 v Bratislave, študoval na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva SVŠT v Bratislave (1959 - 1965, prof. E.Belluš), potom na VŠVU (odbor interiér, prof. V.Vilhan, prof. D.Kuzma, 1966 - 1969) a na Hochschule fur Bildende Kunste v Západnom Berlíne (prof. W.Ebert, posledný žijúci profesor Bauhausu, 1967 - 1968).
Ako architekt pôsobil najskôr na Slovensku, potom v zahraničí - v Kuvajte od roku 1985 a v Nemecku od roku 1987.
Po štúdiách takmer jeden a pol dekády pôsobil ako architekt vo vtedajšom Československu, resp. na Slovensku. Pracoval v Slovenskom ústave pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody (SUPSOP), v Projektovom ústave pre projektovanie školských a kultúrnych stavieb a v Projektovom ústave obchodu a cestovného ruchu v Bratislave.
Najznámejšie realizácie z tohto obdobia sú:
V Kuvajte spolupracoval na viacerých významných projektoch ako napríklad:
V Nemecku pôsobil v niekoľkých architektonických kanceláriách, v ateliéri Hansa Scharouna (1967 popri štúdiu v Západnom Berlíne), v IDP a AIC Mníchov (1988 - 2000).
V roku 1998 si založil vlastnú kanceláriu Cerno+Architekten v Mníchove.
K najznámejším dielam, ktoré vznikli v Nemecku patria:
Po uvoľnení spoločenských pomerov po roku 1989 Peter Černo ako architekt pôsobí aj na Slovensku. Z tohto obdobia rezonujú najmä tatranské realizácie:
Jeho práce sa nachádzajú v rôznych krajinách - Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Lichtenštajnsko, Dominikánska republika, Česká republika, Slovenská republika, Nemecko.
V polovici deväťdesiatych rokov Peter Černo pomáha propagovať slovenskú architektúru v zahraničí. Zorganizoval prednášku prof. Štefana Šlachtu na Fakulte architektúry v Mníchove, ako i výstavu Architektúra 20. a 30. rokov na Slovensku, o ktorej informoval i mienkotvorný Suddeutsche Zeitung. Tak isto sprostredkoval kontakt medzi časopismi Projekt a Baumeister.
V roku 2012 bol vyzvaný Architektur Galerie v Mníchove usporiadať autorskú výstavu - SYMBOL / IDENTITAT / TOURISMUS - Cerno+Architekten.
Architekt Peter Černo získal za svoje diela viaceré ocenenia:
napríklad FIABCI (Španielsko), AAHS (USA), BEFFA (ČR), WTA (Spojené kráľovstvo), GEO (Nemecko), Cena ZSVU, CE.ZA.AR. a Stavba roka (Slovensko)
Z ocenení získaných v minulom roku treba spomenúť:
Obzvlášť by som chcel spomenúť ocenenie - Bronzovú cenu The American Architecture Prize 2016 v kategórii Architektonické dedičstvo za dielo Grand Hotel Kempinski High Tatras. Je to vôbec prvé architektonické dielo zo Slovenska, ktoré získalo ocenenie v rámci AAP.
Architekt Peter Černo svojim dielom a získaným uznaním v zahraničí dokázal, rovnako ako v minulosti L.E.Hudec, že aj architekti, ktorí vychádzajú z nášho kultúrneho prostredia majú šancu sa svojim talentom, vzdelaním a systematickou prácou presadiť a byť úspešní i vo svete. Peter Černo navyše zo zahraničia naďalej ako architekt tvorí pre Slovensko a úspešne prezentuje slovenskú architektúru vo svete.
Som presvedčený, že Cena Ladislava Eduarda Hudeca za rok 2018 je v správnych rukách.
Pán architekt, blahoželám!
Banská Bystrica, 5.apríla 2018