Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Iconic Award je významnou cenou za architektúru a dizajn v Nemecku a podmienkou na účasti na tejto cene bolo udelenie nominácie od Rat für Formgebung – German Design Council, ktorú dáva vypisovateľ.
Bližšie predstavujeme ocenený návrh:
Východisková situácia
Veže Kuwait Towers boli postavené v sedemdesiatych rokoch a odvtedy sa stali jedným z najvýznamnejších symbolov tohto arabského štátu v Golfskom zálive. Nie je to len dych vyrážajúca výška veží a výhľad siahajúci až do Bahrajnu, čím toto dielo vyniká. Jedná sa tu aj o vynikajúce stavebne dielo, pričom architektonická reč pôvodného návrhu má svoj pôvod vo vizionárskom modernizme, ktorý ani v 21. storočí - tak v celkovej koncepcii ako aj v jednotlivých detailoch - nič nestratil zo svojej svižnej a futuristickej modernity.
Niekdajší infraštruktúrny a strategický význam veží ako masívneho zásobníka vody pre mesto sa postupom času stratil bez náhrady. Funkčný význam stavebného diela sa preto nedá zrovnávať s jeho veľkou architektonickou a symbolickou hodnotou. Majiteľ a užívateľ dôsledne hľadá pre veže nové využitie, ktoré by k nim pritiahlo nové prúdy návštevníkov, aby z veží zo všetkých hľadísk opäť mohol urobiť vynikajúcu atrakciu mesta.
Obsahový koncept
Riešitelia považujú za obzvlášť dôležité, aby nové využitie veží bolo na jednej strane v polohe, ktorá by oslovila široké publikum. Na druhej strane by však malo byť nové využitie adekvátne k reprezentatívnemu významu tohto výnimočného symbolu. Bolo by veľkou chybou využiť tieto markantné stavby hocijakým, zameniteľným využitím.
Ba čo viac, v novej funkcii by mala symbolicky pokračovať niekdajšia životná dôležitosť vodných veží a mala by byť priestorovo neoddeliteľná od spektakulárnych sférických vnútorných priestorov vodných zásobníkov.
Odpoveďou architektov na tieto požiadavky je návrh hypermoderného multimediálneho centra, využívajúceho takzvanú 3, 4 a 5D techniku, akú je v súčasnosti možné zažiť len na niekoľko málo miestach vo svete. Tu by sa mala stretnúť úžasná najmodernejšia technika a informácie. Nie je to len bežná zábava (entertainment), je to zábavné vzdelávanie (edutainment), čo z tohto centra urobí atrakciu pre celú rodinu a pre návštevníkov najrôznejšieho pôvodu. Zároveň sa tu bude hravým spôsobom napomáhať vzdelávaniu – ako zdroju budúceho rozvoja – a vitalite. Interaktívna koncepcia pritom návštevníkom umožní, aby sa aktívne zapojili do programu. Priebežne môžu fascinujúcim spôsobom spracovať všetky možné mysliteľné témy ako klíma, morská biológia, astronómia, ťažba (využitie) ropy, ale aj dejiny Kuvajtu. Prevádzkovateľ takto má možnosť výberom a zmenami tém udržiavať veže ustavične v stredobode záujmu.
Architektonický koncept
V tej dobe platná urbanistická koncepcia sprístupnenia územia je po 35 rokoch už neaktuálna a vyžaduje si prepracovanie od základu, aby vyhovovala dnešným požiadavkám. V skutočnosti totiž územie pred vežami, vydané napospas slnku, neponúka žiadne pobytové kvality a naozaj pôvabné plochy v blízkosti pobrežia sú doďaleka zahatané parkoviskami.
Už z ulice Gulf Street a pozdĺž nej umiestnených parkovísk sa dá rozpoznať nové vstupné námestie s fontánami a vysadenými palmami. Ponad túto prístupovú cestu sa teraz bude môcť veľký prúd návštevníkov dostať do centrálnej vstupnej haly, ktorá sprístupňuje zábavno-vzdelávacie centrum (Edutainmentcenter), alebo ich zavedie povedľa nej, do bohato zazelenenej a umelecky stvárnenej parkovej krajiny, v ktorej je umiestnená slávnostná hala. Hlavnou architektonickou témou tohoto ansamblu je kruh a sféra (guľa), ktoré sa formovo a funkčne rozvíjajú do logickej celkovej kompozície.
Pokiaľ ide o formu, je vstupná hala zamýšľaná ako malý výrez – vrchlík z obrovskej imaginárnej gule, ktorej škrupina (plášť) „preniká““ zo zemského povrchu. Jej povrch bude stále pokrytý jemným tečúcim a víriacim vodným filmom, ktorý konštrukcii prepožičia sviežosť a ľahkosť a vytvorí dojem zemegule pokrytej oceánmi. V tieni takto vzniknutej kopuly vytvoria kaviarne, predajne, menšie pódiá , múzejné obchodíky a výstavy rámec pre centrálne rozdelenie a nasmerovanie návštevníkov k novým atrakciám. Pre vytvorenie zážitku z vnútorného priestoru a vytvorenie vzťahu s vonkajším priestorom sa denné svetlo do vnútorného priestoru dostane cez kruhové svetlíky a výrezy (štrbiny) medzi kupolou a vežami resp. cez svetelnú štrbinu na leme kupoly. Takýmto spôsobom bude denné svetlo prefiltrované tak, že sa vo vnútornom priestore vytvorí takmer sakrálna svetelná atmosféra a pritom sa prispôsobuje, ale aj vzdoruje náročným klimatickým danostiam okolia.
Nová sférická prístavba preniká v prízemí cez veľkú škrupinu kupoly a poskytuje prístrešie pre premietacie priestory. Existujúce veže ponúkajú v prázdnych polguliach niekdajších vodných zásobníkov, vo viac ako stometrovej výške, priestor ako stvorený pre projekcie, predstavenia a výstavy.
Popri tomto novom využití by vo vežiach mala ostať zachovaná reštaurácia, kaviareň a vyhliadková plošina. Pôvodná architektúra a vnútorná architektúra by pritom mala byť zrenovovaná a v podobnom duchu by mal byť doplnený aj moderný architektonický koncept. Štýlovo cudzie vostavby a prístavby z neskorších rokov musia byť za týmto účelom samozrejme odstránené.
Voda ako téma je všadeprítomná. Voda prúdiaca po vonkajšej strane škrupiny veľkej vstupnej haly ochladzuje konštrukciu a tečie nadol, zurčiac v prstencovito tvarovanom kanáli, ktorý objíma celú vstupnú halu a ponára ju do oživujúcej svetelnej a zvukovej kulisy.
Centrálny architektonický ansambel bude obsahovo a kompozične doplnený za vlastnou skupinou stavieb ďalším sférickým stavebným telesom. K nemu prislúcha palmová záhrada v tvare polmesiaca, ktorá prilieha k veľkej vodnej kopuli a poskytuje jej tieň. Tu, v bezprostrednej blízkosti mora, sa nachádza viacpodlažná hala určená na oslavy, svadby, kongresy a ďalšie podobné podujatia. Jemná, ako z tradičného arabského vzoru utkaná „pokožka“ fasády bude cez deň vytvárať viacvrstvový vonkajší plášť, pripomínajúci tradičnú mašrabíju (dekoratívna mriežka tieniaca okná arabských stavieb) a vhodný do miestnej klímy, ktorý budovu ponorí do tieňa. V noci bude ako dekoratívna rastlinná spleť lámať svetlo vychádzajúce zvnútra a z budovy vytvorí ľahkú vznášajúcu sa skulptúru.
V noci budú veže a celý ansambel s elegantnosťou vyžarovať premenlivé inscenácie farebných svetelných hier, jemnej zvukovej kulisy a osviežujúcich vodných hier. Ponorený do zelene paliem sa tento umelecky vytvorený park musí početným návštevníkom zábavno-vzdelávacieho centra a turistom z celého sveta javiť ako moderná verzia tradičnej islamskej rajskej záhrady.
Takto vytvorené centrum sa svojou jemne zosúladenou harmóniou výnimočnej jestvujúcej architektúry na jednej strane a modernej architektonickej koncepcie, tvorivej poézie a progresívnej zábavy na druhej strane, stane jedinečným atraktívnym bodom v oblasti arabského Golfu.
Podklady: Cerno+Architekten