Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. február 2024
0
1366

Nová stála expozícia pre Kaštieľ Radoľa - Cesta dejinami

Vo verejnej dvojetapovej architektonicko-výtvarnej súťaži zvíťazil návrh kolektívu Studio BRUT.
Nová stála expozícia pre Kaštieľ Radoľa - Cesta dejinami

Kysucké múzeum zrealizovalo malú súťaž návrhov, ktorej zámerom bolo vytvorenie architektonického návrhu novej stálej expozície pre Kaštieľ Radoľa s názvom Cesta dejinami. Do verejnej architektonicko-výtvarnej dvojetapovej súťaže sa prihlásilo 9 účastníkov. Zvíťazil návrh  Juraja Izraela a Simony Fischerovej z ateliéru Studio BRUT.

Do druhého hodnotiaceho kola súťaže overenej SKA postúpili na základe hodnotenia kvality predložených portfólií traja uchádzači: Kilo Honč, Jakub Tóth a Studio Brut. Postupujúce ateliéry v druhom kole spracovali svoju víziu stálej expozície Kaštieľa Radoľa, ktorú osobne prezentovali pred odbornou porotou v zložení: Mgr. Andrea Paráčová, PhDr. Daniel Husárik (za Kysucké múzeum) a Mgr. art Aleš Šedivec, doc. akad. mal. Pavel Choma, Mgr. art Peter Liška (nezávislí). Po odbornej diskusii medzi tromi uchádzačmi a porotou napokon vzišiel víťazný návrh Studia BRUT, ktorý najlepšie splnil požiadavky a predstavy vyhlasovateľa súťaže na novú podobu stálej expozície.

Výsledné poradie účastníkov súťaže:

  1. Studio BRUT
  2. Kilo Honč 
  3. Jakub Tóth

 

Predstavenie súťažných návrhov:

1. miesto  - Studio Brut
Autori: Ing. arch. Juraj Izrael, Ing. arch. Simona Fischerová 

Komentár poroty: 

Súťažný návrh najviac vychádzal z libreta a zadania. Predstavil zjednocujúci koncept výstavných priestorov kaštieľa prostredníctvom harmonizácie farieb, materiálov a novou vrstvou výstavnej steny a účelového fundusu, ktorý rieši okrem textovej časti expozície aj bezpečnosť zbierkových predmetov. Porota oceňuje snahu autorov sprístupniť kaštieľ zdravotne znevýhodneným návštevníkom prostredníctvom popisov v Braillovom písme a využitím tabletov s interaktívnym obsahom a návrhom VR prehliadky kaštieľa. Návrh výrazne pracuje aj so samotným systémom osvetlenia priestorov a prvkov, ktoré však v prípade osvetlenia typu laser blade treba konzultovať s pamiatkovým úradom, ako aj nevhodnú sadrovú úpravu omietok a pokládku terazzo dlažby. Pri návrhu mobiliáru - stolov v hale na poschodí porota oceňuje jeho variabilnosť a možnosť flexibilného rozloženia na menšie celky. Z hľadiska návštevníckeho režimu a spôsobu interpretácie obsahu expozície je návrh z dlhodobého hľadiska vyvážený, koncepčne najprepracovanejší i finančne zrealizovateľný po následnom dopracovaní výhrad.

Súťažné panely:

 

Vizualizácie:

 

2. miesto - Kilo Honč
Autori: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej Honč 

Komentár poroty: 

Porota ocenila najmä originálnosť myšlienky recyklácie a regenerácie materiálu z Kaštieľa Radoľa, ktorý by sa mohol využiť na adaptatívny výstavný fundus. Na jednej strane táto nosná myšlienka charakteristická silným ekologickým poňatím môže predstavovať najväčšiu slabinu v prípade realizačnej fázy. Takýto typ výstavných podstavcov je vhodnejší skôr do galérie na vystavenie väčších a výraznejších solitérov, prípadne sôch, než na prezentáciu zbierkových predmetov dennej potreby, ktoré akoby zanikajú v priestore, ktorému dominuje architektonická „krajina podstáv“. Tá vytvára určitú bariéru sťažujúcu plynulý pohyb po prehliadkovej trase čo je komplikované najmä pri väčšom počte návštevníkov, najmä pri školských skupinách. V návrhu jasne dominuje čistota a výborná práca s prirodzenou svetelnosťou priestorov, ktoré sa pocitovo viac otvárajú. 

 

3. miesto: Jakub Tóth
Autori: Mgr. Art. Jakub Tóth, Mgr. Art. Martin Kubina, Mgr. art. Ing. Richard Schlesinger, PhD. + Andrej & Andrej - Andrej Barčák, Andrej Čanecký a Lukáš Kollár 

Komentár poroty: 

Výstavnícky najprepracovanejší návrh vďaka využitiu interaktívnych, kreatívnych a hravých prvkov. Porota oceňuje takýto koncept zameraný na podávanie informácií atraktívnou formou, vrátane zvukovej stopy. Pozitívne vníma vizuálnu grafickú stránku návrhu i snahu o rozšírenie expozičných priestorov. Napriek mnohým pozitívam, ktoré návrh prináša, sa porota nestotožnila s použitím oceľového plechu v klenbovej miestnosti, kedy by došlo k potlačeniu prirodzeného svetla a zakrytiu okien ako výrazného architektonického prvku na renesančnej pamiatke. Rovnako porota kriticky vníma použitú čiernu farebnosť, ktorá pôsobí ťažko v pomerne tmavých priestoroch. Tie sú na prízemí v návrhu prakticky osvetlené len umelo galerijným svetlom. Z prevádzkového i teplotného hľadiska sa porota nestotožňuje s presunom recepcie do haly, kde by bolo problematické riešenie bezpečnosti vystaveného tovaru a suvenírov.

 

Zoznam uchádzačov z 1. kola súťaže:

  • KILO / HONČ, 
  • StankaHollo
  • Jakub Tóth 
  • D & D STUDIO 
  • Ing. arch. Jan Doubek
  • ateliér ditta 
  • PRE-UM 
  • Peter Šajgalík
  • Studio BRUT

 

Zápis z 2. hodnotiaceho stretnutia poroty:

 

Zápis z 1. hodnotiaceho stretnutia poroty:

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím