Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Rast stavebníctva spomaľuje

Slovenské stavebníctvo sa stále môže tešiť rastu, aj keď tento rast postupne spomaľuje a dostáva sa až do miernej stagnácie.
Diskusia
Red 404.11.2019
1840+0
Rast stavebníctva spomaľuje

Podľa riaditeľov slovenských stavebných firiem trh tento rok v tomto odvetví zaznamená ešte rast vo výške 2,4 %, pre budúci rok 2020 ale nie sú už vyhliadky také optimistické a riaditelia očakávajú rast iba 0,4 %. Tento trend udávajú predovšetkým veľké stavebné spoločnosti, ktoré v tomto roku počítali s rastom trhu o 0,6 % a pre rok 2020 očakávajú pokles celého odvetvia o 1,2 %. Malé stavebné spoločnosti majú pre rok 2020 porovnateľné očakávania, a to rast o 0,9 %, pre tento rok počítali s rastom o 2,9 %. Optimistickejšie sú inžinierske spoločnosti, ktoré v tomto roku zaznamenali rast o 3,1 % a pre rok budúci počítajú s vyšším rastom, a to 1,8 %. Naopak, pesimistickejšie očakávania pre rok 2020 sú v oblasti pozemného staviteľstva, kde riaditelia očakávajú pokles o 0,2 %, v tomto roku očakávali rast o 2,1 %. Vyplýva to z Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q4/2019 spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research za podpory generálneho partnera Považskej cementárne.

Riaditeľ pre slovenský trh spoločnosti CEEC Research Michal Vacek k situácii na trhu dodáva: „Vyjadrenia riaditeľov stavebných spoločností sú menej optimistickejšie, než tomu bolo v minulých rokoch, kedy stavebníctvo zaznamenávalo, podľa ich slov, významnejší rast, ako sa ukázalo aj v praxi. Vyhliadky do budúcna sú skôr zdržanlivejšie a ako výskum našej spoločnosti ukázal, po rokoch rastu riaditelia stavebných spoločností očakávajú pokles stavebnej produkcie. O niečo optimistickejší sú zástupcovia inžinierskych spoločností, kde sa očakáva rast nielen v tomto roku, ale aj v budúcom. V prípade pozemného staviteľstva je potom situácia úplne odlišná.

Ohľadom svojich tržieb majú stavebné firmy pre rok 2020 lepšie očakávania a počítajú s rastom tržieb vo výške 2 %, s rovnakým rastom počítali aj pre tento rok. Veľké stavebné firmy počítajú pre rok 2020 s rastom svojich tržieb iba o 0,6 %, v tomto roku počítali so zvýšením svojich tržieb o 1,7 %. Malé spoločnosti pre tento rok očakávali zvýšenie svojich tržieb o 2,1 % a pre rok 2020 počítajú so zvýšením mierne lepším, a to o 2,4 %. Menšie tržby očakávajú inžinierske spoločnosti, ktoré v tomto roku zaznamenali rast tržieb iba o 1 %, a pre budúci rok počítajú s tržbami väčšími o 1,5 %. Naopak, pozemné staviteľstvo je v otázke svojich tržieb optimistickejšie a očakáva nárast tržieb pre tento rok vo výške 2,4 % a pre budúci rok 2,3 %.

Spoločnosti majú stále takmer naplno vyťažené kapacity. Riaditelia stavebných spoločností majú pre tretí kvartál tohto roka kapacitu vyťaženú na 91 % a pre ďalší kvartál očakávajú menšie vyťaženie, a to v priemere 87 %. Pre veľké spoločnosti je vyťaženie kapacít podobné, a to 88 % pre tretí kvartál a 89 % pre štvrtý kvartál. Malé spoločnosti tiež očakávajú ľahké uvoľnenie v štvrtom kvartáli, kde očakávajú vyťaženie svojich kapacít na 87 %, v treťom kvartáli mali vyťaženie 92 %. Podobné vyťaženie zaznamenávajú aj inžinierske spoločnosti, a to pre tretí kvartál vo výške 90 %, a pre budúci kvartál 89 %. Veľmi podobná situácia nastáva aj u pozemného staviteľstva, kde sú kapacity v treťom kvartáli vyťažené na 91 % a pre budúci kvartál očakávajú tiež ľahký pokles, a to na 86 %.

Stavebným firmám sa darí dobre v otázke aktuálne zazmluvnených zákaziek, v súčasnej chvíli majú podpísané zákazky v priemere na 11 mesiacov dopredu. Pre viac ako polovicu (53 %) firiem sa táto situácia v porovnaní s minulým rokom nezmenila, iba štvrtina má zazmluvnených menej zákaziek v tomto období než v rovnakom období minulého roka (27 %), petina má zákaziek dokonca viac než v rovnakom období minulého roka (20 %).

Výsledky aktuálnej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q4/2019 nájdete na ceec.eu.

Súvisiace články

Vložené
4. november 2019
0
184
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím