Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Kolektív A8000 svoje skúsenosti s tvorbou územných plánov a rozvojových stratégií miest a obcí - napríklad pre Lipno nad Vltavou, brniansku industriálnu zónu Špitálka, alebo okolie jazera na mieste zaplavenej uhoľnej bane prenieslo na východné pobrežie Kanady.
Prezentujeme príklad práce stredoeurópskych architektov v zámorí. Základný pilier predstavovaného projektu tvorí lyžiarsky areál Cape Smokey. Rezort vznikol v 70. rokoch minulého storočia z iniciatívy provincie Nové Škótsko, ktorá bola súčasne jeho investorom. V posledných rokoch však postupne upadal a chátral. Cieľom nového investora je rozvoj prímorského strediska v prírodnom prostredí Cape Breton Highlands National Park.
Lyžiarsky areál majú rozšíriť celoročné aktivity, ktoré zahŕňajú vychádzkové trasy, rekreačný prístav, alebo cyklotrasy a traily pre horské bicykle. Zázemie rekreačného strediska má rozšíriť hotel, súkromné apartmány, služby aj reštaurácie. Medzi najväčšie lákadlá bude patriť zjazdovka končiaca na hranici oceánu.
Pôvodné lyžiarske stredisko v Cape Smokey vzniklo pred 40 rokmi pri príležitosti zimných kanadských športových hier. Osudným sa mu stalo úzke zameranie iba na zimnú sezónu a orientácia výhradne na športové využitie. Opustený areál sa snažia postaviť na nohy českí investori. Na ich čele stojí predseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, ktorý pre spoluprácu na vízii, koncepte a masterplane oslovil atelier A8000.
Potenciál strediska, ktoré sa nachádza priamo na kanadskom cestnom okruhu Cabot Trail, vedúcom kanadským pobrežím sa rozhodli architekti rozvíjať prostredníctvom celoročného využitia, s hlavnou letnou a zimnou sezónou a vedľajšou jarnou a jesennou prevádzkou.
Súčasťou návrhu je prístav, rozšírený o vychádzkové mólo, ubytovanie, apartmány, ale aj minipivovar, alebo remeselná pekáreň. Za architektúrou rekreačných objektov v prístave stojí ateliér ADR na čele s Petrom Kolářom. Priamo z nového hlavného námestia malého mestečka povedie 1 200 metrov dlhá lanovka na náhornú plošinu High Lands. Starú dvojsedačkovú lanovku pritom nahradí moderná kabínková dráha s kapacitou 2 400 osôb za hodinu. Na vrchole lyžiarskeho areálu plánuje investor vybudovať reštauráciu. Niektoré lyžiarske trate povedú medzi rekreačnými objektmi. Návštevníci tak budú môcť na zjazdovku vyraziť priamo zo svojho apartmánu.
"Cape Smokey je úžasné místo. Jen si to představte: lyžujete na kopcích, zatímco pozorujete oceán, jestli se z něj náhodou nevynoří velryba. Něco takového jinde nezažijete. Od začátku nám proto bylo jasné, že zde musí vzniknout dvousezónní středisko. Jedině tak může území ekonomicky prosperovat a stát se skutečně živým areálem, do kterého se budou lidé rádi vracet. Místo navíc leží přímo na ikonickém okruhu Cabot Trail. Všude kolem je ale velmi řídké osídlení. Kdysi oblast žila z hornictví a rybolovu. Prvé se přestalo vyplácet a druhé bylo omezeno. Kanaďané tak dnes vítají každou novou iniciativu," vysvetľuje architekt Martin Krupauer.
Na projekte sa podieľa skupina investorov, medzi ktorých patrí aj podnikateľ Martin Kulík, ktorý stojí okrem iného za úspechom lyžiarskej obce Malá Horní Úpa a Jiří Kejval. Celkom by na území mohlo žiť až 3 500 ľudí. Už teraz je v prevádzke nová kabínková lanovka, hotové sú aj základy chodníka v korunách stromov. Pracuje sa tiež na peších chodníkoch a cyklotrasách, ale aj na prvých objektoch pre ubytovanie. Všetko by malo byť hotové do 10 rokov.
Autorský tím: Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Martin Sedmák, Václav Mašek, Petr Jakšík
Dizajn tím: Petr Jakšík, Václav Mašek, Matúš Paštor, Jaroslav Kedaj, Ondřej Sejkora
Podklady: Atelier8000