Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Projekt obnovy a rozvoja Kúpeľov Sliač po vyhodnotení architektonickej súťaže, uzatvorení dohody s víťazným ateliérom BETWEEN a pozitívnym výsledkom analýzy nákladov a prínosov projektu, úspešne napreduje.
Bratislavský ateliér BETWEEN, ktorého návrh v roku 2022 zvíťazil spomedzi 11 autorských kolektívov, ocenila hodnotiaca komisia suverénne najlepším skóre. Ateliér následne rozpracoval súťažný návrh do podoby urbanisticko - architektonickej štúdie, ktorú autori v septembri predstavli v živom prenose, priamo zo Sliača. Záznam si môžete pozrieť aj v závere textu.
V článku podrobnejšie predstavíme kľúčové časti aktuálnej štúdie, ktorá koncepčne rieši obnovu a rozvoj kúpeľného areálu, s dôrazom na etapizovateľnosť realizácie a racionálnu prevádzku celého komplexu. Naplnenie očakávaní vyhlasovateľa podporujú aj slová predsedu poroty minuloročnej architektonickej súťaže Irakliho Eristaviho, ktorý sa k prezentovanej štúdii vyjadril nasledovne: "Chcem vyjadriť svoju spokojnosť s dopracovaním súťažného návrhu do masterplanu a architektonickej štúdie, ktorá rieši ´srdce´ kúpeľov. Za prezentovaným návrhom vidím množstvo kvalitnej práce erudovaných architektov, ale i množstvo odborných diskusií s vedením kúpeľov o racionálnej prevádzke celého komplexu. Predložené urbanistické a architektonické riešenie je plne v súlade s odporúčaniami, ktoré sme ako porota dali autorom víťazného návrhu. Týmto chcem popriať autorom i vedeniu kúpeľov veľa energie pri ďalšom postupe projektovej prípravy i realizácii investičného zámeru, ktorý na Slovenskú nemá obdoby."
KONCEPCIA URBANISTICKÉHO RIEŠENIA
Koncepcia návrhu je postavená na rešpektovaní pôvodného založenia areálu s priečnou osou východnej “mestskej “ kolonády. Atmosféra liečebných domov Palace, Slovensko a Detva je podtrhnutá parkovou promenádou, s ktorou v návrhu pracujeme. Predpolie hlavných kúpeľných domov prepájame systémom terás s verejnými priestormi okolo vodných plôch s novými jazierkami, vodnými kaskádami s odkazom na celkový vodný systém v areály kúpeľov.
Riešenie kúpeľného bloku súčasných Kúpeľných domov I a II. počíta s revitalizáciou existujúcich objektov ako aj s premenou nádvoria na pobytový priestor. Do nárožnej pozície bloku navrhujeme nový objekt určený prevažne pre plavecký bazén 25 m s vyplávaním na Kúpeľnú terasu s relaxačnou kolonádou. Liečebný blok je napojený suchou nohou na navrhovaný pavilón plaveckého bazénu. Expanziu liečebných foriem exteriérových procedúr orientujeme smerom ku kontaktu s okolitou prírodou s možnosťou prepojenia na areál kúpaliska. V rámci Letného kúpaliska počíta návrh s obnovou lineárneho objektu šatní s doplnením o reštauráciu s adekvátnym zázemím.
Rozšírenie ubytovacej kapacity návštevníkov kúpeľov je navrhnuté v dvoch pozíciách. Novonavrhovaný kúpeľný blok v priamej nadväznosti na liečebné domy je určený pre kapacity kolektívnej formu ubytovania apartmánového typu. Druhá pozícia bývania je navrhnutá v lokalite okolo pôvodnej práčovne. Spomínaný priestor vytvára atmosféru mikrobrownfiledu s typickými znakmi ako je komín, skleníky, halová architektúra a dynamický terén. Do tejto pozície navrhujeme “kúpeľné vilky” ktoré by mali reprezentovať vyšší štandard bývania.
IDENTITA KÚPEĽOV SLIAČ
Kúpeľníctvo má na Slovensku bohatú tradíciu. Jedinečnosť kúpeľov Sliač vychádza z minerálnych prameňov s vysokým obsahom oxidu uhličitého. Sliač ako kúpele fungovali už od 16. storočia. Medzi návštevníkov kúpeľov patrili významné osobnosti spoločenského života.
KONCEPCIA REVITALIZÁCIE EXISTUJÚCICH BUDOV
Pôvodné objekty je potrebné zachovať v materiálovej aj výrazovej kvalite pre dosiahnutie autenticity a charakteristickej atmosféry kúpeľov Sliač. Industriálne objekty Uhliarne, prístavby Práčovne a zázemia skleníkov je možné premeniť na objekty lokálnej vybavenosti ako reštaurácia/ Kursalón, čitáreň, prednášková sála, klub, obchod, wellness, inhalačné skleníky, či malé sauny. Objekt súčasnej administratívnej budovy navrhujeme transformovať na Balneologické múzeum s galériou umenia. Novonavrhované Kúpeľné vilky charakteristické svojim menším objemom je potrebné citlivo osadiť do terénu tak, aby vytvárali porovnateľnú atmosféru ako Liečebný dom Amália.
FUNKČNO - PREVÁZDKOVÝ KONCEPT
Verejné funkcie a prevádzky sú koncipované pozdĺž hlavnej nástupnej pešej trasy od Gaštanovej aleje, novej zastávky MHD a parkovacieho domu. Prostredníctvom peších rámp sa po diagonálnych vrstevniciach dostávame k objektu Balneologického múzea s galériou súčasného umenia. Dôležitým miestom hlavnej nástupnej trasy (nie len pre verejnosť) je predpolie s hlavnou recepciou v LD Slovensko. Rozvoj balneologickej časti sa predpokladá východným smerom od existujúceho Kúpeľného domu I a II.
KONCEPCIA VEREJNÝCH PRIESTOROV
Citlivá revitalizácia verejných priestorov vychádza do veľkej miery z už existujúcej siete verejných priestorov. V západnom predpolí LD Palace navrhujeme vytvoriť silný peší ťah pretekajúci do predpolia liečebného bloku (Slovensko - Bratislava - Detva - Natália). Pomyselné centrum verejných priestorov navrhujeme rozvinúť na princípe nadväzujúcich kúpeľných terás. Pobytové terasy a výhľadové platformy sú dopĺňané o systém vodných kaskád a vegetačných záhonov rešpektujúcich morfológiu terénu. Terasy obnovujú myšlienky biodiverzity Kúpeľného parku, vodné kaskády, fontány a žriedla dotvárajú pritom celkovú atmosféru kúpeľov. Voda vo verejnom priestore zlepšuje mikrokímu, predstavuje dôležitý vizuálny a akustický element. Dôležitou súčasťou koncepcie verejných priestorov je aj prístup k zadržiavania zrážkovej vody a jej sekundárne využívanie na polievanie, údržbu spevnených plôch, či splachovanie.
Obnova Kúpeľov Sliač
Architektonicko - urbanistická súťaž / 1. miesto: 2022
Architektonicko - urbanistická štúdia: 2023
Lokalita: Sliač, kúpele
Klient: Kúpele Sliač
Rozsah: štúdia
Autori: Tomáš Hanáček, Katarína Fejo
Spolupráca: Tomáš Danko, Natália Marková, Zuzana Mihaľová, Ivana Fabiánová, Ivan Kanich
Fyzické modely: MAKETA
Záznam zo septembrovej videoprezentácie štúdie v areáli Kúpeľov Sliač:
Podklady: BETWEEN