Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Kostnické námestie vzniklo koncom 19. storočia spoločne s výstavbou Žižkova ako uzavretá oáza uprostred kamenného mesta. Parkový priestor, ktorý sa elegantne vysporiadal s prudko klesajúcim terénom zviera serpentína priľahlých ulíc. Takmer rovná plocha námestia má v dramatickom žižkovskom kontexte špecifický charakter.
Pôvodný ráz námestia narušilo v 20. storočí predovšetkým necitlivé umiestnenie trafostanice pre napájanie električiek a jej neskoršia dostavba, s ktorou súviseli nevhodné úpravy parkovej časti. Vzniklo mnoho bariér a terénnych zlomov, ktoré voľný priestor ešte viac rozčlenili. Z autentických remeselných prvkov drobnej architektúry zostali torzá vo veľmi zlom technickom stave.
Dianie trpezlivo sledovala pätica stromov, ktoré vyrástli do svojej súčasnej krásy. Ich koruny obohatili námestie o zelenú klenbu a pokojnú atmosféru. Stali sa nenahraditeľnou estetickou a mikroklimatickou súčasťou miesta.
Návrh revitalizácie námestia založili architektky Radmila Fingerová a Hana Špalková na úcte k pôvodným tvorcom. “Snahou bylo obnovit jeho důstojnost a kultivovanost, která čiší ze starých fotografií. Zároveň má prostor působit obyčejným, prostým dojmem bez zbytečné okázalosti, což je základní rys celého Žižkova od doby jeho vzniku,” vysvetľujú.
V prvom kroku odstránili zbytočné bariéry, rozšírili rovný “plac” medzi svahovitými ulicami a dotvorili priestor zelenej oázy.
Zachované historické schodisko, kamenné múry a časti liatinového zábradlia boli citlivo opravené a doplnené. Na obvodovom chodníku opäť vyniká vzor pražskej mozaiky, zhotovenej podľa dobových fotografií.
Výrazovo skromné stvárnenie nových prvkov necháva vyniknúť jemnosť a zdobnosť historických umelecko-remeselných prvkov drobnej architektúry i okolitých domov, vytvárajúcich priestor najmenšieho žižkovského námestia.
Navrhnuté priepustné povrchy a vegetačné strechy na existujúcej budove aj na novo navrhnutej kaviarni prispievajú k zvýšenej retenčnej schopnosti územia. V hustej spleti inžinierskych sietí sa podarilo nájsť miesto na akumulačnú nádrž pre dažďovú vodu, ktorá je využívaná na splachovanie toaliet a závlahu.
Priestorová redukcia technického objektu pre napájanie električiek sa ukázala ako nerealistická. S budovou preto architektky zaobchádzali ako s prirodzenou súčasťou parku, ktorý prostredníctvom terénnych úprav rozšírili aj o pôvodne nevyužiteľné plochy po jej obvode. Opravenú fasádu doplnila extenzívna zeleňa na pohľadovo exponovanej streche.
Cenným ťažiskom v kontexte okolia je voľný priestor pod korunami stromov, orámovaný rastlinami. Vodný prvok skrytý v dlažbe – zahmlievací systém, prispieva k lepšej mikroklíme v letných dňoch.
Zázemie tvorí novostavba kaviarenského stánku, ktorá zastrešuje tiež bezbariérové toalety a priestor na skladovanie mobilného nábytku a záhradných hier. Kaviarenský stánok zároveň podporuje kultúrne a sociálne aktivity a zvyšuje bezpečnosť priestoru.
Autorky: Radmila Fingerová, Hana Špalková