Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Nedávno sme písali o prestavbe starých tehlových hál v blízkosti Prahy, pred časom o Elektrárni v Piešťanoch. Tentokrát sa zameriame na citlivú konverziu objektu bývalej dieslovej elektrárne. Na pohľad podobná téma, avšak celkom iná mierka a účel. Elegantný objekt postavený začiatkom 20. storočia dnes slúži ako plnohodnotné rodinné bývanie. Všetky menované prípady spája silná osobná angažovanosť architektov v procese záchrany historického dedičstva.
Prekvapivý je aj kontext. Technická stavba sa nenachádza v priemyselnom areáli, ale stojí uprostred záhrad, medzi rozptýlenou zástavbou. Pôvodný objekt je veľmi zachovalý, snáď i vďaka tomu, že elektráreň bola v prevádzke len veľmi krátko. Elektrifikácia oblasti prišla rýchlejšie, než vtedajší stavitelia, predkovia dnešného majiteľa, očakávali.
Osada Perná sa nachádza v pôvabnej doline pri ceste Brno-Svitavy. Na samote, medzi hlavnou cestou a skupinou niekoľkých domov, ktorých súčasťou je aj bývalá elektráreň, sa rozprestiera ríbezľový sad, asi 450 metrov severozápadne od objektu je rybník.
Vostavba pripomína skladačku - architekti vložili, respektíve vbudovali do historického objektu novú drevenú konštrukciu. Vložený objem obytnej časti však nezaberá celý objem elektrárenskej haly. Časť vnútorného priestoru s pôdorysom 20,2 x 11,7 m, ktorý je prestrešený sedlovou strechou ostala otvorená, čo umožňuje nerušené vnímanie pôvodnej proporcie stavby. Tento "medzipriestor", využívaný ako sklad je prístupný cez pôvodný vchod.
Budova je kratšou "vstupnou" fasádou orientovaná smerom k príjazdovej komunikácii. Dlhšou fasádou nadväzuje na obytné krídlo. Hlavný pobytový priestor záhrady je na opačnej - južnej strane pozemku. Do bytu sa vstupuje samostatne, zo severozápadu.
Bytová jednotka je dvojpodlažná, s podkrovnou pracovňou. Prístup do bytu je riešený samostatne z terénu zo severnej strany. Na prízemí sa nachádzajú izby detí, spálňa rodičov a kúpeľňa. Na poschodí je WC so sprchou a otvorená obývačka nadväzujúca na vonkajšiu terasu, z ktorej zostupujú schody do záhrady. Nad časťou obytného priestoru sa nachádza pracovňa presvetlená dvoma strešnými oknami. Celý priestor je prisvetlený strešným svetlíkom, ktorý zachytáva južné svetlo. Všetky hlavné obytné priestory sú presvetlené pôvodnými veľkorysými okennými otvormi.
Architekti od začiatku pristupovali k pôvodnému objektu s maximálnym citom. Nová hrazdená drevostavba umožnila ponechať vzhľad objektu takmer nezmenený. Vnútorné povrchy sú hladké, biele, dôsledne odlíšené od hrubej materiality obálky.
Podklady: New Work