Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V centre pamiatkovej zóny štvortisícového moravského mesta nahradil schátraný dom a dvor dôstojný verejný priestor. Stavba, ktorá vyrástla na základoch pôvodného domu pre chudobných, slúži ako prístrešok a integruje nevyhnutné zázemie. Architekti vytvorili potrebnú rozptylovú plochu pred kostolom, pričom zachovali pôvodné členenie priestoru a uličnej siete v jadre miesta.
Fryšták je pôvodne stredoveké mestečko, prvá zachovaná písomná zmienka o ňom siaha do roku 1358. Archeologické nálezy dokazujú ešte staršie osídlenie. Vo významnej polohe medzi dnešným námestím Mieru a kostolom sv. Mikuláša stál dom zaznamenaný na historickej mape z roku 1829. Stavba slúžila ako bývanie pre obecných chudobných. Pred niekoľkými rokmi dom schátral do kritického stavu a vedenie mesta ho chcelo odstrániť a miesto v mestskej pamiatkovej zóne zušľachtiť.
Vedenie samosprávy vypočulo názor architektov a odborného pracoviska pamiatkovej starostlivosti, podľa ktorého by odstránenie stavby narušilo pôvodné usporiadanie uličnej siete, mierku a malebnosť miesta. V historických dokumentoch možno vyčítať pôvodnú pôdorysnú stopu budovy, ktorá zostala v návrhu zachovaná. Vznikol “mestský altánok” - open house. Voľne prístupné miesto s posedením, nadväzujúce na okolité priestory, vrátane miesta s pripomenutím významných udalostí a stavieb mesta Fryšták.
Časť pôvodného domu, smerujúca ku kostolu (pristavená zrejme v druhej polovici 19. storočia) bola odstránená. V súčasnosti ju pripomínajú múriky, ktoré naznačujú pôvodnú uzavretosť dvora. Dvor je rozčlenený na vydláždenú časť, sledujúcu pešie prepojenie a zelené plochy. Verejný priestor dotvárajú betónové lavičky, zachovaná stará vodná pumpa a dvojica stromov - lipa a čerešňa. Spevnené povrchy tvorí žulová dlažba. Ako materiál pochôdznej plochy pri novej studni zvolili architekti metličkovaný betón. Na stenách je ručne hladená omietka, do ktorej sú tradičnou metódou realizované sgrafitá s obrazmi z histórie mesta.
Zo strany kostola nahradila pôvodnú úzku uličku dôstojná rozptylová plocha pre svadobných alebo smútočných hostí. V novom altánku je umiestnené aj verejné WC.
Podklady: Studio NEW WORK