Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dom sa nachádza v novej rezidenčnej štvrti Hrbáč, situovanej nad staršou zástavbou šesťtisícového mesta Brumov-Bylnice. Prednosťou lokality je atraktívny výhľad na protiľahlý hrebeň s typicky karpatskou mozaikou lesov, horských lúk a sadov, zrúcaninu hradu Brumov a mesto Brumov-Bylnice. Celá lokalita patrí do III. zóny CHKO Bílé Karpaty. Pozemok sa nachádza v centrálnej časti rezidenčnej štvrte, pri námestíčku s parčíkom s detským ihriskom. Svahovitý pozemok s výškovým rozdielom osem metrov má západnú orientáciu.
Stavba priamo nadväzuje na vstup aj vjazd v najvyššej časti pozemku. Vstupnú partiu domu tvorí terasa s prístreškom pre dve autá. Terasa prestrešuje vstup do domu aj samostatne stojaci príručný sklad. Prisadené exteriérové schodisko prepája vstup priamo so záhradou. Väčšina pozemku plynie v prirodzenom svahu. Terasy zasadené do terénu boli realizované iba vo väzbe na hlavný vstup a obytný priestor v suteréne.
Architektonické riešenie podľa slov Martina Klimeckého rešpektuje hlavné rysy stavieb v oblasti Južného Valašska: štíhla stavba, orientovaná štítom k hlavnej komunikácii je zastrešená symetrickou sedlovou strechou. “Vzhled domu je střídmý a neokázalý, přes vědomý respekt k místním tradicím stavění nezastírá dobu vzniku,” približuje svoj zámer architekt.
Murovaná a omietnutá stavba s drevenými oknami je zastrešená vláknocementovou krytinou. Oporné múriky a kôlňa sú zhotovené z miestneho lomového kameňa. Prístrešok pred vstupom, prekrytý nízkou plochou strechou tak nenarúša pohľad na dom a krajinu.
Vnútorné usporiadanie domu do značnej miery vychádza z terénnej konfigurácie pozemku, ktorú sa snaží čo najlepšie využiť. Vstupné podlažie tvorí súkromná - nočná zóna bytu. Spálne dopĺňa hlavná rodinná kúpeľňa, šatník a práčovňa. Nevykurované podkrovie, ktoré slúži ako sklad, sprístupňujú výklopné schodíky. Zo vstupného podlažia vedie do suterénu jednoramenné otvorené schodisko. Do presvetlenej západnej časti spodného podlažia situoval architekt hlavný obytný priestor s kuchyňou, jedálňou a posedením vo väzbe na centrálne umiestnený krb. Priestor najmä v letných mesiacoch rozširuje exteriérová terasa. Na otvorenú obytnú zónu nadväzuje kúpeľňa s toaletou, spálňa pre hostí s pracovným kútom, špajza a technická miestnosť.
Dom je založený na železobetónových základových pásoch. Zvislé nosné konštrukcie aj priečky sú murované. Obvodový plášť, realizovaný bez dodatočného zateplenia tvoria keramické tvarovky s dutinami vyplnenými tepelnou izoláciou. Strop nad suterénom a interiérové schodisko sú realizované ako železobetónové monolitické konštrukcie. Trámový strop nad prízemím dopĺňa drevený krov zastrešený vláknocementovou šablónou. Drevené rámy okien a dverí sú zasklené izolačným trojsklom.
Ako zdroj tepla slúži plynový kondenzačný kotol, ktorý zároveň ohrieva teplú úžitkovú vodu. Hlavný obytný priestor vykuruje podlahové kúrenie, v ostatných priestoroch sú rozmiestnené radiátory. Krb s krbovou vložkou tvorí doplnkový zdroj tepla. Dažďová voda je primárne zvádzaná do podzemnej nádrže, ktorá slúži na polievanie záhrady.
Podklady: Architekt Martin Klimecký