Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Dielo sa dostalo do užšieho výberu v aktuálnom ročníku českej ceny za architektúru.
Na území pretkanom históriou, nedaľeko bývalej obchodnej cesty Praha - Norimberg, medzi mestami Stříbro a Tachov sa nachádza pôvodne nemecká obec Ošelín. Hospodárska usadlosť čp. 19 predstavovala najväčší grunt, ktorý ostal po druhej svetovej vojne neobývaný. Starý statok pred viac ako 70 rokmi zaspal a ostal opustený, zastavil sa tu čas.
Nemecký investor hľadal na českej dedine v blízkosti hraníc zaujímavý objekt s históriou, kde by sa mohol v starobe usadiť. Spolu s architektom našiel v obci opustenú hospodársku usadlosť. V objektoch sa našli medzivojnové noviny a ďaľšie artefakty doby, genius loci je neopísateľný.
Návrh:
Autori rešpektujú a zároveň chránia hodnoty v území, storočné duby, zachovanú architektúru... Aj napriek tomu, že zachované budovy boli v dezolátnom stave, predstavovali historickú hodnotu, ktorá ostala zachovaná a boli tradičným spôsobom zrekonštruované.
Projekt zviditeľňuje kontrast a vytvára napätie medzi starou a novou architektúrou. Kontrast formy je jasný a čitateľný. Nový objekt je vložený medzi pôvodné objemy bývalej hospodárskej usadlosti - stodolu a obytný dom - a uzatvára pozemok z južnej strany od príjazdovej komunikácie.
Prízemná horizontálna hmota so saunou vytvára krytý vstup, vjazd a zároveň je prepojená s hmotou poschodia, kde sa nachádzajú apartmány. Dva identické apartmány nad sebou s veľkosťou 3 + kk sú prístupné cez kryté vonkajšie schodisko. Exaktná kubická hmota prístavby kontrastuje s vidieckou zástavbou, ktorú predstavuje archetyp domu so sedlovou strechou. Novostavba, ktorá vznikla v prvej etape výstavby slúži ako zázemie pre rodinu a plánovanú rekonštrukciu stodoly a domu s chlievom.
Konštrukcia a materiály:
Vzhľadom na požiadavku rýchlej výstavby bola zvolená technológia montovanej drevostavby s difúzne otvorenou konštrukciou z prírodných materiálov (skladba neobsahuje PVC fólie).
Pri stavbe sa obe strany snažili čo najviac využiť prácu miestnych remeselníkov, materiály z miestnych zdrojov, a minimalizovať tak náklady na transport a energiu. Kameň, miestna rula použitá k výstavbe oporných múrov pochádza priamo z pozemku, ktorý je čiastočne na zvetranej skale. Kamenná dlažba v interiéri - tepelský trachyt pochádza z lomu vzdialeného 30 km od stavby. Neohobľované smrekovcové dosky použité na fasáde sú z miestnej píly v obci Nynkov vzdialenej 5 km. Dubová podlaha v obytných miestnostiach - priemyslová kantovka je taktiež z regiónu.
Podklady: Modulora