Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. apríl 2019
0
11333

Dvojdom v lese, Plánky, Bratislava

Dvojdom pre kamarátov s rodinami, ktorí sa rozhodli stavať snehuliakov na spoločnej záhrade.
Dvojdom v lese, Plánky, Bratislava
Autori: Ing. arch. Martin Rezník, Ing. arch. Silvia KračúnováPlocha pozemku: 2 x 398 m2Zastavaná plocha: 2 x 98 m2Podlažná plocha: 2 x 225 m2Obostavaný objem: 2 x 760 m3Investičný náklad: 2 x 240 000 €Návrh: 2015 - 2016Realizácia: 2016 - 2017Adresa: Plánky , Bratislava, SlovenskoPublikované: 10. apríl 2019

Bývanie na okraji hlavného mesta. Svahovitý pozemok so vzrastlými stromami na rozhraní chatovej oblasti a lesa poskytuje otvorený výhľad do krajiny, to všetko neďaleko od panelákovej zástavby v Lamači.

Foto: Tomáš Manina

Na úpätí Malých Karpát sa prelína les a urbanizované prostredie. Lokalita sa v posledných rokoch výrazne mení. V chatovej osade vyrástlo množstvo viacpodlažných objektov, bez ambície reagovať na okolitý prírodný kontext. Pestrý mix dopĺňajú chatky, ktoré ešte nepodľahli stavebnému boomu a niekoľko novostavieb s vyššími nárokmi a ambíciami.

Foto: Tomáš Manina

Nárožná parcela v rekreačnej oblasti Plánky sa zvažuje pomerne strmo na juhozápad. Pozemok je prístupný z úzkej asfaltovej cesty, parkuje sa na mlatovej ploche priamo pred spoločným vchodom do dvojdomov. Stavba sa prispôsobuje svahovitému terénu, spodné podlažie je zapustené pod úroveň ulice. Pri pohľade z cesty je viditeľné iba jedno poschodie so sedlovou strechou.

Od ulice je dom oddelený nízkym gabiónovým plotom. Oplotenie nerozdeľuje spoločnú záhradu, prechádza iba pozdĺž spodnej hrany pozemku. Otvorenosť parcely je pri pohľade na susedné vysoké ploty potešiteľná.

Situácia
SituáciaAutor: Architekti.sk

Nadzemné podlažie prístupné z ulice dopĺňa obytné podkrovie (hosťovský loft so samostatnou obytnou a odpočinkovou časťou) presvetlené päťmetrovými svetlíkmi s výhľadom do korún stromov. Pod svetlíkmi sa nachádza drevené otvorené schodisko, ktoré prepája vstupné podlažie (nočná časť domu) s izbami na najnižšom podlaží. Voľná dispozícia obytnej časti nadväzuje na terasovito upravenú plochu záhrady s drevenou pobytovou terasou. Všetky obslužné priestory sú situované na severovýchodnej strane (vrátane pivnice a skladu so samostatným vstupom). Naopak, juhozápadná fasáda sa prostredníctvom rozmerného zasklenia otvára k výhľadom do krajiny a na mesto. “Bývanie v peknom lese je v Bratislave vzácnosťou, preto sa okná zväčšili na maximálnu možnú mieru,” vysvetľujú architekti.

Pôdorys 1. PP
Pôdorys 1. PPAutor: Architekti.sk
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Architekti.sk
Pôdorys podkrovia
Pôdorys podkroviaAutor: Architekti.sk
Priečne rezy
Priečne rezyAutor: Architekti.sk
Rez pozdĺžny
Rez pozdĺžnyAutor: Architekti.sk
Pohľad južný
Pohľad južnýAutor: Architekti.sk
Pohľad západný
Pohľad západnýAutor: Architekti.sk
Pohľad severný
Pohľad severnýAutor: Architekti.sk
Pohľad východný
Pohľad východnýAutor: Architekti.sk

Úrovne terasovo upravenej záhrady prepája terénne schodisko. Betónové oporné múry zabezpečujú súkromie na pobytových terasách, clonia ich pred pohľadmi z ulice a zároveň vytvárajú priestor pre uskladnenie palivového dreva. Dominantou v prírodne poňatej záhrade je vysoký dub s rozvetvenou korunou. Viac netreba.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Za gabinovým múrikom sa ukrýva fasáda obložená šindľom z kanadského cédra. Nepravidelná textúra štiepaného dreva začína postupne nadobúdať príjemnú patinu. Skladbu materiálov zo strany exteriéru dopĺňa betón a plechová strešná krytina.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

V interiéri vsadili architekti na kombináciu dubových podláh obkladov a nábytku s neutrálnymi bielymi stenami a stropom z pohľadového betónu. Celok dopĺňajú detaily ako drevohliníkové rámy zasklenia či dvere so skrytou zárubňou. Ako zdroj tepla slúži pec s akumulačnou stenou umiestnená v obývacej časti oboch bytových jednotiek.

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Podklady: Architekti.sk

Za výborné fotografie ďakujeme Tomášovi Maninovi.

Poloha diela

Ing. arch. Martin Rezník
Ing. arch. Silvia Kračúnová

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím