Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. júl 2020
3
8455

Dom 2 v 1, Kratiny

Malý rodinný dom v staršej zástavbe bratislavských Vajnôr.
Dom 2 v 1, Kratiny
Ateliér: PlayarchitectsAutori: Ing.arch. Matúš GondekPlocha pozemku: 434 m2Zastavaná plocha: 122m2Podlažná plocha: 173m2Obostavaný objem: 625m3Návrh: 2016 - 2018Realizácia: 2018 - 2020Adresa: Kratiny , Bratislava - Vajnory, SlovenskoPublikované: 28. júl 2020

Bývanie v kontakte so záhradou. Dvojica obytných traktov so snahou o nový, kontextuálny dialóg s okolitou zástavbou.

 

Realizáciu bližšie predstaví architekt Matúš Gondek:

Rodinný dom vyrástol v záhrade, ktorá pôvodne patrila rožnému objektu, uzatvárajúcemu obytný blok. Pri osadzovaní domu v rámci pozemku som bol konfrontovaný s viacerými možnosťami. Ako základné kritérium som si najprv stanovil dostatočnú mieru súkromia pre obyvateľov, pri zachovaní čo najväčšej záhrady. Prvá reakcia bola postaviť dom - “hradbu”, medzi ulicou a zvyšným pozemkom. Čoskoro som si ale uvedomil potrebu rôznych úrovní súkromia. Z domu - bariéry vznikla stavba, ktorá je na úrovni prízemia plynulou súčasťou okolitého pozemku. Svojim osadením a dispozičným riešením člení pozemok na tri základné funkčné priestory. Vjazd ako utilitárna vstupno-skladová časť. Obytný priestor, pokračujúci do exteriéru ako spoločenská zóna. Samostatná súkromná časť pre rodičov - miesto oddychu.

Nad touto záhradno-obytnou platformou sa týči druhé podlažie pre deti a návštevy. V mojej predstave domček, vysunutý do korún zachovaných záhradných stromov. Z tohto dôvodu má poschodie okná orientované priamo na vzrastlú zeleň.

Rozdelenie objektu na “domček“ a “stodolu“ - dvojicu menších objektov, má za cieľ zmenšiť mierku domu. Podvedome som stále cítil, že výstavba v záhrade nemá neprimerane zahusťovať stabilizované prostredie ulice. Rozdelenie je tiež výrazom členenia na dennú časť, umiestnenú bližšie pri ulici a nočnú časť v kľude vnútorných záhrad. Sklon strechy a tvarovanie objemov nadväzuje na staršiu zástavbu Vajnor. Materiálovo sa však najmä obytná časť domu od okolitej zástavby výrazne líši.

Technické riešenie umožnilo umiestniť na strechy živú zeleň. Spolu s výsadbou v záhrade je zámerom zazelenania pozitívne vplývať na mikroklímu pozemku a zmierniť prehrievanie domu počas letných mesiacov. Porast striech a zeleň v záhrade zabezpečuje, aby ulica neprišla o svoj kus prírody.

Foto: Matúš Gondek
Foto: Matúš Gondek
Foto: Matúš Gondek
Foto: Matúš Gondek
Foto: Matúš Gondek
Axonometria
AxonometriaAutor: Matúš Gondek
Pôdorysy
PôdorysyAutor: Matúš Gondek

Technické riešenie

Odvetrané fasády oboch častí domu ukrývajú železobetónovú monolitickú konštrukciu domu, odhalenú zo strany interiéru. Súčasťou všetkých betónových horizontálnych konštrukcií sú rozvody chladenia, integrované aj v šikmom strope nad obývacou izbou. Krov nad detskými izbami tvorí drevená hambálková konštrukcia.

Fasády sú zateplené 24 centimetrami minerálnej vlny, vkladanej do roštu kombinovanej konštrukcie oceľ-drevo. Hrúbka izolácie na streche je 40 centimetrov. “Domček” a “stodola” odlišuje materiál predsadenej fasády. Falcovaný titánzinkový plech strieda predsadená konštrukcia z drevených hranolov. Hydroizolačnú PVC fóliu na strechách chránia drevené rošty, alebo vrstvy vegetačnej strechy.

Priznané betónové konštrukcie dopĺňajú v interiéri priečky z vápenno-pieskových tehál, určených pre murovanie bez omietok. Súčasťou tvaroviek sú dutiny pre rozvody vody a elektriny, ktoré umožnili jednoduchú výstavbu s malým množstvom odpadu a bez potreby dodatočného omietania. Funkciu deliacich konštrukcií sčasti preberajú nábytkové prvky vyhotovené prevažne z preglejky.  

Ako zdroj tepla pre vykurovanie domu slúži tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, ktoré zabezpečuje aj chladenie počas letných mesiacov. Rozvody chladenej vody vedú v nosnej betónovej konštrukcii domu. Krov je chladený sadrokartónovými panelmi, s vloženými rúrkami chladenia.

Rozvody núteného vetrania s rekuperáciou sú trasované v podlahách na poschodí tak, aby bolo možné zachovať surovú estetiku a chladiacu funkciu betónových stropov.

Foto: Matúš Gondek
Foto: Matúš Gondek

Podklady: Matúš Gondek / play MTTO

Použité materiály a riešenia:

Obklad fasády - falcované pásy titánzinkového plechu Rheinzink prePATINA blaugrau, kotvené na podkladovú OSB dosku.

Vizuál zo strany ulice dotvára hrdzavá textúra materiálu Ruukki Cor-Ten, použitého na vstupnej bráne a bráničke.

Poloha diela

Ing.arch. Matúš Gondek
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím