Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Podnetom pre zvolený koncept architektonického riešenia bolo netradičné prostredie mierne klesajúceho pozemku, ktorým preteká malý potôčik. Medzi dôležité vstupy patrila tiež požiadavka na orientáciu obytných priestorov do intímnej záhrady so stromami, bez optického kontaktu so susednými objektmi.
Architekti z ateliéru MOLNÁR - PERÁČEK zvolili ako konštrukčný systém pre jednopodlažnú stavbu CLT drevený masív. Autori v plnej miere využívajú jeho technické špecifiká. Panely sa v surovej forme objavujú aj v interiéri.
“Kompozícia aj materiálová báza komunikujú s prírodným okolím, čo sa odzrkadlilo v použití dreveného obkladu a vo zvolenom konštrukčnom prístupe,” vysvetľujú autori. Ten je charakteristický svojím jednotným rukopisom od primárnej nosnej konštrukcie z lepeného masívneho dreva, cez sekundárne konštrukcie drevených roštov, odvetraných fasád a striech, až po smrekovcový obklad takmer na celom dome. Architektonický výraz domu ide ruka v ruke s racionálnou a vzhľadom na rozpon subtílnou konštrukciou. Architekti efektívne využívajú statické možnosti CLT systému v kombinácii s oceľovými stĺpikmi a lepenými nosníkmi.
Koncept domu na pozemku s bohatou zeleňou bol od začiatku predurčený pre otvorenú "elkovú" dispozíciu. Členenie na dennú a nočnú časť v samostatných traktoch je umocnené vstupom v ich krížení. Hranu domu lemuje výrazná krytá terasa, orientovaná do záhrady.
Denná zóna zahŕňa otvorené zádverie vstupnej časti so šatníkom, práčovňu spolu s technickou miestnosťou a komfortnú obývaciu izbu s kuchyňou a stolovaním. Dominancia jej funkčného určenia je umocnená zvýšenou svetlou výškou priestoru, ktorú definuje klesajúci terén.
Nočnú časť domu tvoria výlučne izby s kúpeľňami, orientované k výhľadom do voľnej prírody. Odklon od schémy s tradičným smerovaním izieb do átria umožnil vložiť do dispozície “obytnú chodbu” - halu, ktorú od átria oddeľuje iba rozmerná presklená stena. Tento priestor slúži na čítanie, oddych, alebo hru na piano. Zužujúca sa dispozícia ústi do exteriérovej lávky nad potokom, ktorá tvorí intímny protiklad k spoločensky exponovanej terase pred obývacou izbou. Návrh predurčil jej ukončenie pre umiestnenie plastiky.
Materiálová báza je primárne volená so zreteľom na kvalitné obytné prostredie, s využitím prírodných, vysoko difúznych materiálov. CLT drevodom obaľujú odvetrané fasády a strechy, uložené na drevených roštoch. Zateplené sú prírodnými izoláciami na báze dreveného vlákna.
Objekt rodinného domu stojí na pásoch a doske z armovaného betónu, uložených na zhutnenom násype z penového skla. Zvislé aj horizontálne konštrukcie tvoria lepené drevené panely z masívneho dreva, kotvené uholníkmi do základovej dosky. Subtílne oceľové stĺpiky umožňujú otvoriť dispozíciu smerom do átria. Preklad je integrovaný v konštrukcii dvojplášťovej prevetrávanej strechy nad stropnou doskou.
Architekti zvolili na zateplenie domu izoláciu na báze drevovlákna (240 mm na obvodových stenách a 450 mm na streche). Okná a zasklené steny, s drevo-hliníkovými profilmi a izolačným trojsklom, sú predsadené do roviny tepelnej izolácie na drevených špaletách.
Obvodový plášť objektu je realizovaný ako prevetrávaná difúzne otvorená stena, s obkladom na drevenom rošte (drevený masív kombinovaný s fasádnymi vláknocementovými doskami CEMBRIT).
Interiér
Použitý CLT masívny konštrukčný systém je v súlade s filozofiou projektu priznaný v interiéri v plnej miere. Masívne drevo v hygienických zariadeniach dopĺňajú veľkoplošné obklady stien. Liata biela podlaha necháva vyniknúť prírodnú kresbu dreva.
Vykurovanie, prípravu teplej vody a stropné chladenie objektu zabezpečuje geotermálne tepelné čerpadlo, v kombinácií s nízkoteplotným podlahovým sálavým vodným vykurovaním a stropným chladením. Technickú infraštruktúru domu dopĺňa riadené vetranie s centrálnou rekuperáciou.
Podklady: ateliér MOLNÁR-PERÁČEK s.r.o. - www.molnar-peracek.sk
Použité materiály a riešenia: fasádne vláknocementové dosky CEMBRIT zjednocujúce stavebné otvory na východnej fasáde domu.