Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Nové využitie a oživenie chátrajúcej technickej pamiatky. Proces obnovy naštartovala diplomová práca Marcely Sládečkovej Murínovej, ktorá vznikla pred desiatimi rokmi na FAD STU v Bratislave pod vedením Pavla Paulinyho.
Náročný projekt sa autorom podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Pamiatkovú obnovu vodojemu a prinavrátenie architektonického výrazu objektu z prvej polovice minulého storočia sprevádzalo sprístupnenie vnútorných priestorov nádrže a vytvorenie vyhliadkovej terasy na úrovni strešnej roviny. V Bernolákove tak od konca minulého roka môžeme obdivovať jeden z mála príkladov kvalitnej obnovy industriálneho dedičstva minulého storočia.
Historický kontext, východiská a realizáciu projektu priblíži sprievodný text autorov:
Starý vodojem - Várdomb v Bernolákove je technickou národnou kultúrnou pamiatkou a bol vybudovaný začiatkom 20. storočia zrejme v roku 1912 na zvyškoch stredovekého hradu Čeklíz, ktorý zanikol koncom 15. storočia. Vodárenská veža bola postavená v historizujúcom štýle, aby svojím výzorom pripomínala stredovekú hradnú vežu. Jej predlohou bol pravdepodobne vodojem v Komárne od uhorského kráľovského inžiniera Zárka Elméra. V druhej polovici 20. storočia vodárenská veža stratila svoje využitie a postupne chátrala. Jej pôvodný historizujúci vzhľad so štukovou výzdobou sa však zachoval aspoň na historickej fotografii z roku 1934 a tak bolo možné pristúpiť k jej exaktnej rekonštrukcii.
Realizovaná pamiatková obnova vracia objektu historizujúci eklektický výraz s výraznou omietkovou bosážou, soklom, rímsami, cimburím a vežičkou. Súčasťou rekonštrukčných a konzervačných prác na dochovaných častiach objektu bola aj adaptácia vodojemu na vyhliadku a malé expozičné priestory. V interiéri objektu bola konzervovaná pôvodná oceľová nitovaná nádrž na vodu a do úzkeho medzipriestoru medzi nádržou a stenou bolo vložené oceľové schodisko. Po točitom schodisku zo skorodovanej ocele je možné vystúpiť na prvú medzipodestu a cez vyrezaný otvor aj do priestoru pôvodnej oceľovej nádrže vodojemu. V ňom sa nachádza malá expozícia histórie hradu Čeklíz, vodojemu a technológií tejto technickej pamiatky. Záverečným ramenom schodiska sa návštevník cez zaťahovací poklop z ocele dostane na strechu vodojemu, odkiaľ sa mu otvára panoramatický výhľad na Bratislavu a Bernolákovo.
Historické fotografie:
Objekt pred rekonštrukciou:
Dielo získalo ocenenie MK SR za komplexnú obnovu objektu pamiatky v rámci súťažnej prehliadky Fénix - Kultúrna pamiatka roka.
Autori: Pavol Pauliny, Marcela Sládečková Murínová, Michal Vaňo, Lukáš Kramarčík, Ondrej Jobus
Foto: Dynameet, archív autorov