Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Rekonštruovaná sýpka sa nachádza v brownfielde bývalej pekárne na východnom okraji obce Řevničov. Pekáreň pôvodne tvorila areál s vnútorným dvorom obklopeným hospodárskymi budovami. Dodnes zostali z areálu zachované Iba objekty tvoriace uličnú líniu - sýpka, komín a pôvodný mlyn.
Programová náplň pre využitie sýpky sa nehľadala ľahko. Investor vedený snahou zachrániť objekt zvažoval viacero možností, ako s objektom naložiť. Sprvu sa uvažovalo o využití pre jeho vlastné reprezentatívne kancelárie alebo bývanie, nakoniec sa však rozhodol pre byty na ďalší predaj.
Od začiatku bolo jasné, že vertikálne bývanie nie je pre úplne štandardného klienta. O to viac sa architekt snažil aby bol konečný výraz presvedčivý a cielený na špecifický okruh záujemcov. Dispozícia je navrhnutá pre štvorčlennú rodinu. Celý priestor je definovaný vnútorným nosným krížom sýpky, kde po vložení stropov na každom podlaží vznikli štyri miestnosti 3 x 3 m. Tie sme vyrezávaním otvorov do vnútorného kríža prepojili. Limitom bola statika budovy. Nižšie podlažia tvoria dennú zónu, na najvyššom podlaží sú rozľahlé spálne. Prínosom pre vnímanie vnútorného priestoru je skutočnosť, že prízemie a najvyššie podlažie sú nedelené a fungujú ako jeden priestor.
Po konštrukčnej stránke bola rekonštrukcia po celú dobu pomerne neistým počinom. Subtílne betónové obvodové steny hr. 7 cm sa počas rekonštrukcie rozpadali, celé posledné podlažie so zakrivenou strieškou sa nakoniec rozdrobilo natoľko, že muselo byť vymurované znova. Následné vyrezávanie otvorov do plášťa a vnútorného kríža spolu s ďalšími remeselnými prácami priebežne poškodzovalo vnútorný pohľadový povrch betónu. Nakoniec boli povrchy po sanácii zjednotené bielym náterom. Vonkajší plášť mal zachovať abstraktný výraz vertikálneho tubusu, preto bola zvolená voľná kompozícia okien v líci zateplenej fasády. Zrovnanie značne krivých stien zateplením do roviny bolo po remeselnej stránke asi najťažšou úlohou. V interiéri sa naopak jednalo o koordinácii inštalácií, ktorých všetky vertikálne trasy sú vedené pohľadovo. Bolo potrebné čo najšetrnejšie "prejsť" cez skeletové prízemie. Iba v prípade kuchyne a kúpeľne sa použila predstena. Pôvodné liatinové schodisko bolo repasované a osadené medzi jedálňou na 3. NP a spálňou na najvyššom podlaží.
Projekt a realizácia prebehli niekoľko rokov podľa finančných možností investora. Projektom bol skôr len koncept a následné rozkreslenie zásadných detailov s koordináciou profesií. Všetko vznikalo prevažne na základe autorského dozoru. Loft je dokončený na úroveň základných povrchových úprav, celý rad ďalších vnútorných detailov a vybavenie (osvetlenie, kuchyne, sklo priečky v prízemí) bude dokončený až budúcim majiteľom.
Pozrite si zaujímavé video o tejto stavbe, ktoré priniesol Adam Gebrian vo svojom programe Gebrian versus . Možete si ho pozrieť tu, alebo kliknutím na obrázok nižšie.
Podklady: Pavel Martinek