Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Pred časom sme predstavili rekonštrukciu bytového domu Nový Svet. Premyslené zásahy výrazne posunuli štandard bývania, bez toho, aby dom stratil svoje pôvodné architektonické kvality, výraz, proporcie a detaily. Naopak, autorský prístup rozvíja potenciál stavby z druhej polovice XX. storočia, pričom zachováva atmosféru a identitu pôvodnej architektúry.
Obdobné princípy a kvality cítiť aj pri aktuálnej realizácii bratislavského ateliéru What Architects.
Priestorný štvorizbový byt prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá sa snaží v maximálnej miere využiť a optimalizovať pôvodnú dispozičnú schému. Zníženie parapetov (pri zachovaní pôvodného rastru okien a výrazu obnovenej bytovky), alebo otvorenie nových priehľadov v rámci interiéru zvýrazňuje priestorové kvality bytu a jeho prepojenie s výhľadmi na panorámu Bratislavy a vysokú zeleň. Repasovaný krb a mozaikové dubové parkety, obklad zo šamotových tehál, alebo terrazzová dlažba... To všetko dotvára mozaiku bývania s špecifickým charakterom, ktoré sa zaraďuje medzi vydarené rekonštrukcie bratislavského ateliéru (viď. súvisiace články v závere textu).
Realizáciu bližšie predstavia architekti:
Citlivo zrekonštruovaný bytový dom zo 70. rokov vsadený do južného svahu bratislavských Palisád s výhľadmi na mesto tvorí zázemie pre byt, ktorý sa Kristína a Martin rozhodli pod našou taktovkou zrekonštruovať.
Pomerne veľkorysá plocha bytu je rozdelená na 3 štandardné celky: vstupnú časť tvorí hosťovská izba, menšia kúpeľňa a kuchyňa. Kuchyňa priestorovo nadväzuje na centrálny a hlavný obytný trakt obývačky s jedálňou a priestrannou terasou, zasadenou do vzrastlej zelene záhrady. Dispozíciu napokon uzatvára nočná zóna bytu, pozostávajúca z dvoch spální s kúpeľňou a lemovaných pozdĺžnou loggiou.
Základný ideový koncept nášho návrhu vychádza zo zachovania pôvodnej dispozície s vytvorením nových priestorových kvalít: výhľady na mesto sa otvárajú už pri vstupe do bytu, pôvodná tmavá vagónová kuchyňa sa stáva súčasťou spoločenského priestoru s prepojením na obývačku s jedálňou. Hosťovská izba s oknom orientovaným na východ do hustej zelene je pripravená sa v budúcnosti transformovať na plnohodnotnú manželskú spálňu. Pôvodný murovaný krb si ctíme, oživujeme ho novým šamotovým obkladom.
Terasa vystupujúca z východnej loggie sa po zložení FS portálu stane súčasťou centrálneho traktu - človek má pocit, že sa ocitá priamo v korunách stromov. Znížené parapety na južnej fasáde zas prinášajú viac svetla do nočnej zóny a cez translucentné dvere s nadsvetlíkmi putuje svetlo ďalej do chodby. Oblúkové nárožia vstavaných nábytkov z brezovej preglejky zmäkčujú pohyb po byte.
Nielen priestorové, ale aj materiálové a farebné riešenie interiéru nadväzuje na pôvodnú architektúru bytového domu. V centrálnej obývačke odkrývame pôvodné CDM murivo spolu so stropom z pohľadového betónu, ktoré pripomínajú vek domu. Obytné miestnosti sú rovnako ako exteriérová fasáda obložené “tapetou” z režných šamotových tehál, podlahy tvoria repasované pôvodné mozaikové dubové parkety. Sekundárne podlahy s vyššími nárokmi na údržbu sú pokryté terrazzovou dlažbou, ktorá sa objavuje v spoločných priestoroch bytového domu. Pri výhľadoch na strechy domov dominuje pálená škridla, čo reflektujeme použitím terakotových obkladov v oboch kúpeľniach. Nová podoba interiéru sa tak nesnaží prepísať priestorovo-výtvarnú koncepciu pôvodnej architektúry, ale novým spôsobom rozvíjať jej existujúce kvality.
Podklady: What architects.
Foto: Nora a Jakub Čaprnka