Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Realizácia ateliéru What Architects. Architektonické riešenie mezonetového bytu na najvyšších podlažiach bratislavského obytného súboru Urban Residence vytvára komfortný priestor pre rodinný život v spojení s rozsiahlou terasou / strešnou záhradou. Autori pri návrhu prvkov zariadenia a nábytkových solitérov kládli dôraz na kvalitu materiálov a funkčné stvárnenie detailov. Vo výsledku sa architektom podarilo skĺbiť paletu ušľachtilých prírodných povrchov do vizuálne príťažlivého a neokázalého celku.
Viac slovami autorov:
Strešný byt - Mestské rodinné bývanie
Bytový komplex Urban Residence z dielne ateliéru Compass Architekti, situovaný v širšom centre Bratislavy medzi stanicou Filiálka a Račianskou ulicou, ponúkal pre mladú rodinu ideálne spojenie priestorového komfortu a mestského života s dobrou dostupnosťou služieb. Pre svoje nové bývanie si vybrali mezonetový strešný byt s rozľahlou terasou vežového bytového domu. Pôvodná racionálne navrhnutá dispozícia si vyžiadala iba malé stavebné zásahy, ktoré spočívali v čiastočnom odstránení existujúcich priečok a vytvorení strešného svetlíka v hlavnom nástupnom priestore vrchného podlažia, čo prinieslo celkové zjednodušenie a presvetlenie dispozície.
Interiérové priestory sú z prevádzkového hľadiska delené na tri základné celky. Menšia časť bytu, sa nachádza na 11. N.P. Z funkčného hľadiska predstavuje samostatný celok so súkromnou pracovňou majiteľa, hosťovskou izbou a obslužnými/úložnými priestormi. Z haly, vizuálne predeľujúcej pracovňu a hosťovskú izbu sa po subtílnom kovovom točitom schodisku dostaneme do priestorov nočnej zóny. Nachádza sa tu samostatné krídlo rodičovskej spálne s vlastnou kúpeľňou. Na opačnej strane nájdeme zas dve detské izby s priamym východom do exteriéru. Centrom rodinného života je aj v tomto prípade otvorená denná zóna na 12. NP, nachádzajúca sa v priamom kontakte s terasou.
Výhľady na mestskú a prírodnú scenériu Bratislavy spoločne s možnosťou vytvoriť atmosféru a funkčnosť záhrady rodinného domu tvorili jeden z rozhodujúcich determinantov nielen samotného interiérového dizajnu, ale aj výberu bytu. Tak ako samotný interiér, je aj táto strešná záhrada funkčne členená na viacero samostatných celkov. Letná kuchyňa s grilom a sedením, nachádzajúca sa v priamom kontakte s obývacou izbou a jedálňou poskytuje ideálne podmienky pre súkromné stretnutia s rodinou a priateľmi. Na ňu nadväzuje privátna wellness časť majiteľov s vírivkou a samostatným objektom fínskej sauny, ktorú na mieru realizovala firma Ark Shelter. Konštrukcia zadného prestrešenia sauny so sprchou v priamej nadväznosti na detské izby zase vytvára hernú zónu, v ktorej môžu deti vymýšľať vlastné vonkajšie aktivity. Celá exteriérová plocha je po svojom obvode z estetického a bezpečnostného hľadiska obklopená zeleňou, zasahujúcou aj do výhľadov z interiéru.
Materiálové a farebné riešenie interiéru pozostáva najmä z prírodných materiálov béžovo-sivej terazzovej podlahy, ušľachtilých omietok a jaseňového dreva. Tie jemne akcentujú čierne solitéry nábytku, odkazujúce na farbu okenných a fasádnych rámov použitých v celom bytovom dome. Z funkčného a výtvarného hľadiska tak bolo hlavným cieľom návrhu vytvoriť jednoduchý, vizuálne neokázalý, no zároveň materiálovo kvalitný a nadčasový priestor mestského rodinného bývania.
Podklady: What architects.
Foto: Matej Hakár
Video: What architects