Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

"Žijúca hala" LIKO-Vo - Slavkov pri Brne

Aj výrobný objekt môže byť nositeľom ekologického posolstva.
Diela
Red 428.07.2019
15130+28
"Žijúca hala" LIKO-Vo - Slavkov pri Brne
Autori: prof. Ing. arch. Zdeněk FránekInvestor: LIKO-SPodlažná plocha: 1482Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2019 - 2019Adresa: U Splavu 1419, Slavkov u Brna, Česká republikaPublikované: 28. júl 2019

Stavba zaujme nielen svojim estetickým prínosom, ale tiež použitými technológiami, ktoré demonštrujú dôraz na udržateľné riešenia. 

"Zelená" hala vyrástla v areáli slavkovskej firmy LIKO-S, ktorá sa zaoberá výrobou stavebných konštrukcií. Do jej portfólia spadajú aj systémové riešenia vegetačných striech a fasád.

Foto: LIKO-S

Koncept stavieb, na ktorých sa firma podieľa je postavený na snahe o obmedzenie negatívnho dopadu výstavby na okolité prostredie. Zelené strechy a steny v kombinácii s retenciou zrážkovej vody zásadne redukujú tepelnú radiáciu, či vysúšanie okolitého prostredia, ktoré so sebou výstavba vo väčšine prípadov prináša.

Foto: LIKO-S

Požiadavku na návrh novej výrobnej haly riešil brniansky ateliér Zdeňka Fránka. Majiteľ firmy aj architekt zdieľajú kritický pohľad na ekologické aspekty výstavby, čo sa prejavilo už pred niekoľkými rokmi, keď v areáli spoločnosti Fránek navrhol "zelenú" administratívnu budovu. Spolupráca medzi architektom a investorom sa osvedčila. Rovnako aj princípy a technológie uplatnené pri výstavbe kancelárskeho objektu. V prípade nového projektu tak nebol dôvod nič zásadné meniť.

Foto: LIKO-S

Rovnako, ako staršie kancelárie, tak aj nová priemyselná hala je výkladnou skriňou "ekologických systémov", ktorých výrobou sa firma zaoberá.

Ekologický koncept je postavený na eliminácii teplotných extrémov - zelená  strecha a fasáda  zabraňujú prehrievaniu obvodového plášťa a zároveň znižujú jeho tepelnú radiáciu.

Oproti halovým objektom oplášteným štandardnými sendvičovými panelmi (povrch sa v letných mesiacoch dokáže ohriať až na 80° C), sú zelené steny schopné udržiavať teplotu okolitého prostredia. Zelená obálka slavkovskej haly sa podieľa na zachytávaní zrážkovej vody, celkovo tak prispieva aj k rozvoju flóry v okolí objektu. Vďaka zabudovanému systému koreňovej čističky je objekt schopný recyklovať všetku odpadovú vodu, ktorá môže byť následne použitá napríklad na závlahu.

Foto: LIKO-S

Prelamované steny porastené zeleňou strieda veľkoformátové zasklenie. Severná orientácia rozsiahlych transparentných plôch zabezpečuje dostatok svetla v interiéri, súčasne však bráni jeho prehrievaniu. Teplotu v interiéri pomáha udržiavať tiež čiastočné zapustenie južnej strany objektu. Aj vďaka tomu sa darí docieliť príjemné vnútorné prostredie bez klasického klimatizačného systému.

Foto: LIKO-S

Zeleň, hojne uplatnená v exteriéri, "prerástla" aj do vnútorných priestorov haly. Popínavé rastliny spríjemňujú zamestnancom firmy každodennú prácu. Kvalitu a pohodlie pracovného prostredia umocňuje nadštandardne riešená denná miestnosť. “Zázemí s moderní relaxační místností je propojeno se vsakovací zahradou a jezerem. To vytváří mikroklima pro pěstování bylin, keřů a stromů poskytujících jedlé plody,“ vysvetľuje architekt Zdeněk Fránek.

Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S

Hala je "domovom" pre 13 administratívnych pracovníkov, 30 zváračov a vyše 70 druhov rastlín.

Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S

Počas prvých rokov prevádzky bude starostlivo monitorovaná teplota budovy a okolia. K získaným dátam majú prístup akademici. "Do výstavby je zapojena Technologická agentura ČR, která přispívá na další vývoj zelených staveb, Mendelova univerzita v Brně a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT Praha se sídlem v Buštěhradě. Získáme referenční vzorek
k demonstraci výhod zelených technologií," dopĺňa investor.

Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S

Predpokladaná letná teplota povrchových konštrukcií haly: fasáda 28 °C, strecha 31 °C. 

Poloha diela

prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek

Súvisiace články

Vložené
19. jún 2019
0
1513
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím