Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Stavba zaujme nielen svojim estetickým prínosom, ale tiež použitými technológiami, ktoré demonštrujú dôraz na udržateľné riešenia.
"Zelená" hala vyrástla v areáli slavkovskej firmy LIKO-S, ktorá sa zaoberá výrobou stavebných konštrukcií. Do jej portfólia spadajú aj systémové riešenia vegetačných striech a fasád.
Koncept stavieb, na ktorých sa firma podieľa je postavený na snahe o obmedzenie negatívnho dopadu výstavby na okolité prostredie. Zelené strechy a steny v kombinácii s retenciou zrážkovej vody zásadne redukujú tepelnú radiáciu, či vysúšanie okolitého prostredia, ktoré so sebou výstavba vo väčšine prípadov prináša.
Požiadavku na návrh novej výrobnej haly riešil brniansky ateliér Zdeňka Fránka. Majiteľ firmy aj architekt zdieľajú kritický pohľad na ekologické aspekty výstavby, čo sa prejavilo už pred niekoľkými rokmi, keď v areáli spoločnosti Fránek navrhol "zelenú" administratívnu budovu. Spolupráca medzi architektom a investorom sa osvedčila. Rovnako aj princípy a technológie uplatnené pri výstavbe kancelárskeho objektu. V prípade nového projektu tak nebol dôvod nič zásadné meniť.
Rovnako, ako staršie kancelárie, tak aj nová priemyselná hala je výkladnou skriňou "ekologických systémov", ktorých výrobou sa firma zaoberá.
Ekologický koncept je postavený na eliminácii teplotných extrémov - zelená strecha a fasáda zabraňujú prehrievaniu obvodového plášťa a zároveň znižujú jeho tepelnú radiáciu.
Oproti halovým objektom oplášteným štandardnými sendvičovými panelmi (povrch sa v letných mesiacoch dokáže ohriať až na 80° C), sú zelené steny schopné udržiavať teplotu okolitého prostredia. Zelená obálka slavkovskej haly sa podieľa na zachytávaní zrážkovej vody, celkovo tak prispieva aj k rozvoju flóry v okolí objektu. Vďaka zabudovanému systému koreňovej čističky je objekt schopný recyklovať všetku odpadovú vodu, ktorá môže byť následne použitá napríklad na závlahu.
Prelamované steny porastené zeleňou strieda veľkoformátové zasklenie. Severná orientácia rozsiahlych transparentných plôch zabezpečuje dostatok svetla v interiéri, súčasne však bráni jeho prehrievaniu. Teplotu v interiéri pomáha udržiavať tiež čiastočné zapustenie južnej strany objektu. Aj vďaka tomu sa darí docieliť príjemné vnútorné prostredie bez klasického klimatizačného systému.
Zeleň, hojne uplatnená v exteriéri, "prerástla" aj do vnútorných priestorov haly. Popínavé rastliny spríjemňujú zamestnancom firmy každodennú prácu. Kvalitu a pohodlie pracovného prostredia umocňuje nadštandardne riešená denná miestnosť. “Zázemí s moderní relaxační místností je propojeno se vsakovací zahradou a jezerem. To vytváří mikroklima pro pěstování bylin, keřů a stromů poskytujících jedlé plody,“ vysvetľuje architekt Zdeněk Fránek.
Hala je "domovom" pre 13 administratívnych pracovníkov, 30 zváračov a vyše 70 druhov rastlín.
Počas prvých rokov prevádzky bude starostlivo monitorovaná teplota budovy a okolia. K získaným dátam majú prístup akademici. "Do výstavby je zapojena Technologická agentura ČR, která přispívá na další vývoj zelených staveb, Mendelova univerzita v Brně a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT Praha se sídlem v Buštěhradě. Získáme referenční vzorek
k demonstraci výhod zelených technologií," dopĺňa investor.
Predpokladaná letná teplota povrchových konštrukcií haly: fasáda 28 °C, strecha 31 °C.
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu