Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Stará synagóga v Bardejove

Pamiatková rekonštrukcia Starej synagógy, ktorá bola desaťročia využívaná na účely neprimerané jej spoločenskej a kultúrnej hodnote. Vďaka komplexnej obnove a reštaurovaniu synagógy vznikol viacúčelový reprezentatívny priestor a miesto pre kultúru.
Diela
Red 301.07.2017
37040+26
Stará synagóga v Bardejove
Autori: Dr. Ing. arch. Ján Krcho, Mgr. Peter Gomboš, akad. maliar, Tomáš Lupták, akad. sochárInvestor: Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SRInvestičný náklad: 764 357 €Návrh: 2007 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Mlynská 2777/2, Bardejov, SlovenskoPublikované: 1. júl 2017

Bardejovská synagóga je súčasťou takzvaného Židovského suburbia, ktoré je najvýznamnejšou stavebnou pamiatkou židovského kultúrneho dedičstva v Bardejove. Komplex židovských rituálnych budov pozostáva zo Starej synagógy, domu zhromaždenia (bet hamidraš), rituálneho kúpeľa (mikve), expanznej veže, kotolne a rekonštruovanej hmoty rituálneho bitúnku. Tieto budovy slúžili duchovným a komunitným potrebám ortodoxnej židovskej komunity so silným vplyvom chasidizmu, ktorá bola šiestou najväčšou na Slovensku v medzivojnovom období.

Fasáda synagógy s obnovenou vstupnou časťou
Fasáda synagógy s obnovenou vstupnou časťouFoto: Ján Krcho
Exteriér rešpektuje textúru a farebnosť originálnej omietkovej vrstvy.
Exteriér rešpektuje textúru a farebnosť originálnej omietkovej vrstvy.Foto: Ján Krcho
V pozadí rekonštruovaný bitúnok, kde sa nachádza zázemie pre návštevníkov
V pozadí rekonštruovaný bitúnok, kde sa nachádza zázemie pre návštevníkovFoto: Ján Krcho

Súbor stavieb sa nachádza v ochrannom pásme Pamiatkovej rezervácie Bardejov. Stará synagóga bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidraš v roku 2000. Vtedy zároveň bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so Židovským suburbiom zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Situácia - areál Židovského suburbia
Situácia - areál Židovského suburbia Autor: Michal Mihaľák
Situácia - areál Židovského suburbia
Situácia - areál Židovského suburbia Autor: Michal Mihaľák

Stará synagóga v Bardejove patrí medzi klenoty sakrálnej architektúry na Slovensku. Stavba postavená začiatkom 19. storočia sa vyznačuje niekoľkými charakteristickými prvkami, medzi ktoré patria: monumentálny rizalit so vstupným schodiskom, slnečné hodiny, zahĺbenie podlahy pod úrovňou terénu, deväť klenieb v hlavnej sále, bohatá ornamentálna maľba interiéru, drevené stropy s výzdobou, zvláštny rad ôsmich výklenkov na východnej stene a dedikačná tabuľa.

Interiér synagógy pozostáva z vestibulu, malej študovne, ženskej galérie a hlavnej sály. Najzaujímavejším artefaktom modlitebného priestoru je dedikačná tabuľa v hebrejskom jazyku umiestnená nad vstupom do hlavnej sály. Poeticky ladený text opisuje príbeh výstavby, ako aj mená jej staviteľov. Ďalšie zachované hebrejské nápisy sú citáciou Žalmu zo Starého zákona, ktorým sa určuje orientácia stavby na východ.

Uprostred hlavnej sály sa nachádza vyvýšené pódium (bima) ktoré ho štyrmi podpornými piliermi spája s klenbami. Hebrejský nápis Keter Tora (Koruna Tóry) na východnej stene vyznačuje miesto, kde bol priestor pre schránku s Tórou. Súčasťou schodiska, ktoré ku nemu viedlo, je úkryt (geniza) slúžiaci na uskladnenie poškodených zvitkov Tóry, nepoužívaných náboženských textov alebo zakázaných kníh pred ich obradným pochovaním.

Pôdorysy pohľady a rez
Pôdorysy pohľady a rezAutor: Ján Krcho

Objekt synagógy sa do roku 2015, keď sa začalo s komplexnou rekonštrukciou zachoval bez výrazných zásahov do pôvodnej podoby stavby. Preto bola pri obnove uplatnená konzervačná metóda.

Okrem reštauračných prác bola pre autorov výzvou aj dostavba zbúraného rizalitu na južnej fasáde. Rizalit bol obnovený na základe technickej dokumentácie, dobových fotografií a zachovaných stavebných prvkov. Pri realizácii nového schodiska bol zohľadnený aj návrat k primárnej nivelete okolitého terénu.

V exteriéri bolo dôležité rešpektovať textúru a farebnosť originálnej omietkovej vrstvy. Ružovkastá farba omietky bola zvolená na základe reštaurátorského výskumu.

Využitie objektu ako skladu chemických hnojív sa prejavilo najmä v interiéri. Vyzrážané soli výrazne poškodili omietky a murivá. Veľká časť z nich musela byť nahradená. Pôvodné podlahy sa napríklad podarilo zachovať iba v ženskej galérii.

Súčasťou obnovy synagógy bola aj požiadavka na vyriešenie zázemia a hygieny pre návštevníkov. V tomto prípade to však neznamenalo výrazné zásahy do hodnotného historického objektu. Technické zázemie bolo umiestnené na miesto budovy zaniknutého bitúnku. Nová stavba vznikla ako jeho hmotová kópia.

Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho
Foto: Ján Krcho

Rekonštrukcia synagógy je súčasťou snahy o oživenie jedinečného areálu židovských rituálnych stavieb na Mlynskej ulici v Bardejove. V súčasnosti prebieha postupná obnova jednotlivých objektov. V prvej fáze sa pozornosť sústredila na záchranu Starej synagógy. Vďaka nákladnej rekonštrukcii a reštaurovaniu synagógy vznikol viacúčelový reprezentatívny priestor. Hlavná sála budovy je miestom konania výstav, koncertov, konferencií alebo prednášok. Dlhodobou prioritou je prepojenie všetkých stavieb areálu, otvorených plôch a pamätníka holokaustu do kompaktnej zóny svetového kultúrneho dedičstva. 

Pozrite si video približujúce históriu a rekonštrukciu synagógy:

3445
Youtube
Synagóga - stav pred rekonštrukciou
Synagóga - stav pred rekonštrukciouZdroj: Suburbium Bardejov
Vystúpenie Pressburger Klezmer Band pri príležitosti odovzdania synagógy verejnosti
Vystúpenie Pressburger Klezmer Band pri príležitosti odovzdania synagógy verejnostiFoto: Ján Krcho

Podklady: Ján Krcho

Poloha diela

Dr. Ing. arch. Ján Krcho
Mgr. Peter Gomboš, akad. maliar
Tomáš Lupták, akad. sochár

Súvisiace články

Vložené
26. jún 2017
0
3704
Je potrebné uviesť celé meno (nie pseudonym, inak bude príspevok vymazaný), e-mail, ani telefón nie sú pre verejnosť viditeľné

Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.

Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu

Zatiaľ bez komentárov

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím