Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Cieľom autorov bolo vytvoriť fungujúcu administratívnu budovu, plniacu precízne požiadavky programovej náplne, ktorá by však zároveň bola aj tvorivým počinom a dôstojnou reprezentáciou firmy. Objekt bezprostredne nadväzujúci na výrobu vyžaduje účelné riešenie prevádzky, dispozície, väzieb jednotlivých priestorov a funkcií. Dôležitým aspektom je tiež "nadstavba" v podobe príjemného a kultúrneho pracovného prostredia, ktoré je dôležité pre budovanie úspešnej spoločnosti.
"Pri tomto projekte sme sa stretli s investorom, ktorý mal jasnú predstavu o budúcom rozvoji firmy a tiež mal nastavenú latku kvality výrazne vyššie ako to býva pri obdobných projektoch. Investor dokonca počas procesu zamenil materiál na čelnej fasáde za hodnotnejší," vysvetľuje autor architektonického konceptu Andrej Zábrodský.
Nový areál firmy
Len štyri kilometre od zjazdu na obec Báb z rýchlostnej cesty R1 pri Nitre nedávno vyrástol výrobný komplex spoločnosti Technov. Pôvodný závod firmy vyrábajúcej komponenty pre vzduchotechniku a klimatizáciu v centre obce Rumanová nedokázal vyhovieť požiadavkám na zvyšujúcu sa kapacitu výroby, Technov sa preto rozhodol postaviť novú fabriku na “zelenej lúke”. Svahovitý pozemok sa nachádza na juhovýchodnom okraji obce, mimo zastavaného územia.
Investor mal od začiatku konkrétny názor na funkčnú náplň a usporiadanie nového areálu. Ako prvá bola postavená výrobná časť (produkčná hala, lakovňa a sklad). Následne bola zrealizovaná administratívna budova v blízkosti vjazdu do areálu. Významnou súčasťou činnosti firmy je vlastný vývoj produktov, ktorý je významnou hybnou silou výroby. Aj preto by v budúcnosti malo v susedstve administratívnej budovy vyrásť vlastné vývojové centrum.
Situácia
Areál firmy je zasadený do peknej prírodnej scenérie vidieckej krajiny. Stavby sú situované v záreze svahu s výškou 7 metrov, čo autorov postavilo pred úlohu minimalizovať rozdiel medzi násypmi a výkopmi a množstvom odvážanej či privážanej zeminy. Osadenie objektov optimalizovali prostredníctvom 3D modelu. Protihodnotou zvýšených nákladov na vytvorenie zárezu je znížené prehrievanie výrobných častí objektu. “Sú menej exponované priamemu slnku a je evidentne cítiť vplyv chladenia okolitej zeminy,” zdôrazňuje Ladislav Chatrnúch, “priaznivý efekt očakávame aj od menšieho zaťaženia haly vetrom v jesennom a zimnom období.”
Administratíva s hrdzavou fasádou
Dvojpodlažná administratívna budova je osadená vo východnom svahu, pri vstupe do technologického areálu. Stavba pokrýva administratívne potreby firmy a slúži aj ako zázemie pre zamestnancov výrobnej časti. Celopresklená čelná fasáda s akcentovaným hlavným vstupom je lemovaná obkladom z ocele odolnej voči poveternostným vplyvom, ktorý prebieha aj na časť bočných stien. V tomto prípade ide o Cor-Ten. Zvyšná časť fasád je omietnutá.
Funkčne je budova rozdelená na dve časti. Reprezantatívna východná časť je vyčlenená pre obchod a administratívu, západný trakt zahŕňa zázemie pre zamestnancov výroby a jedáleň.
Vo východnej časti budovy je recepcia, veľkopriestorové kancelárie, kancelárie vedenia firmy, zasadacie miestnosti, showroom a príslušné hygienické vybavenie s kuchynkou na každom poschodí.
V západnej časti je situovaná jedáleň, hygienické zariadenie pre zamestnancov výroby, ženské šatne na prvom a mužské šatne na druhom podlaží. V zadnej časti areálu sú výrobné a skladové priestory firmy vybavené najnovšou technológiu pre výrobu v oblasti vzduchotechniky.
Nútené vetranie v administratívnej budove zabezpečujú podstropné rekuperačné jednotky značky Carrier. Tie distribuujú vzduch cez anemostatové výustky, ako aj prívodov do plénum boxov kanálových jednotiek chladenia. Chladenie výrobnej haly zatiaľ nie je riešené vzhľadom na dobrú orientáciu a izoláciu stavby.
Interiér administratívnej budovy zodpovedá technicistickému prostrediu výrobného komplexu. Materiálové a farebné riešenie bolo zvolené najme s ohľadom na životnosť a jednoduchosť údržby.
Majiteľ sa netradične rozhodol investovať do umeleckého diela. Autorom plastiky situovanej pri vstupe je nitriansky výtvarník Karol Félix, ktorý bol doteraz na slovenskej výtvarnej scéne známy najmä ako maliar, grafik a tvorca známok. Socha s výškou 8 metrov bola realizovaná priamo vo fabrike, kde autor našiel ochotných a zručných spolupracovníkov - zváračov. Kompozícia vychádza z umelcových malieb a grafík. Materiál - hrubý corténový plech - spája dielo s neďalekým objektom administratívnej budovy. Socha má neoficiálny názov „Dotyk“. On a ona.
Podklady: VISIA