Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Nové kancelárske priestory pre firmu, ktorá sa zaoberá vývojom technológií pre hĺbkové vŕtanie a frézovanie prostredníctvom plazmy. Autori transformovali neľahké zadanie (administratíva ako súčasť výrobného objektu) do ekonomicky efektívnej a estetickej podoby. Nosným prvkom projektu je vytvorenie kontinuálneho spoločného priestoru, na ktorý nadväzujú jednotlivé pracovné zóny.
Novostavba sa nachádza v priemyselnom areáli, pod severným úpätím svahov Devínskej Kobyly, v blízkosti železničnej trate spájajúcej Devínsku Novú Ves a Lamač. K pôvodnej výrobnej hale a testovacím plochám pre vrtné súpravy v exteriéri, pribudla v západnej časti parcely nová administratívna časť fyzicky prepojená s výrobou. Kancelársky blok obkolesuje novú veľkopriestorovú halu zo severnej a východnej strany, pričom je od výroby oddelený stenou vymurovanou z betónových tvárnic.
Poloha v priemyselnej zóne, na okraji zástavby nevytvára priestor pre samoúčelnú architektonickú exibíciu. Architektúra namiesto toho striktne vychádza z prevádzkovej a konštrukčnej logiky stavby. Odhalená železobetónová montovaná konštrukcia je z exteriéru “obalená” pozinkovaným vlnitým plechom a predsadenými pavlačami. Všetko je odhalené, nič tu nie je navyše. Obvyklé dekorácie a podhľady nahrádzajú viditeľné konštrukcie a rozvody. Pri zvolenom koncepte nie je možné nič zakryť, alebo omietnuť. Architekti na seba berú nemalú zodpovednosť. Všetky detaily musia byť vyriešené už v návrhovej fáze. Zvýšené nároky na kvalitu je potrebné ustriehnuť aj v procese realizácie. Odmenou pre investora však je ekonomické a efektívne riešenie, ktoré znižuje nielen náklady na stavebný materiál, ale aj na prípadné zmeny v budúcnosti. Dekoráciu však v interiéri predsa len nájdeme - mechanické časti vrtných súprav (produkty spoločnosti) zavesené vo foyer v kombinácii s atypickými svietidlami priestor oživujú a ozvlášťňujú.
Aj surová technická stavba môže mať svoje nesporné architektonické kvality.
Realizáciu bližšie predstavia autori:
Spoločnosť GA DRILLING je mladá, dynamicky sa rozvíjajúca rodinná firma, ktorá sa snaží vytvoriť pre svojich zamestnancov kreatívne prostredie v novej administratívnej budove. V návrhu sme sa preto snažili zohľadniť dôležité aspekty, ktoré firmu charakterizujú, a ktoré sú pre jej fungovanie dôležité.
Osnovou a zároveň chrbtovou kosťou celého projektu je kontinuálny spoločný priestor, na ktorý nadväzujú pracovné zóny. Je otvorený v horizontálnom aj vertikálnom smere, prepája interiér s exteriérom, fyzicky aj opticky. Cez otvory v múroch alebo podlahe prepúšťa svetlo do hĺbky traktu a presvetľuje celý vnútorný priestor. Jeho kontinuita vytvára pocit transparentnosti a z jednoduchých chodieb vytvára stretávacie a spoločenské zóny. Táto priestorová kontinuita, alebo nekonečno sa stáva akousi metaforou technologických možností rozvoja alebo rastu firmy.
Funkčne objekt delíme na tri podlažia: 1NP - EAT&MEET, 2NP - WORK&LEAD, 3NP - WORKOUT. Všetky tri podlažia charakterizujú uzavreté prevádzky kancelárií a otvorené prevádzky spoločných priestorov.
Spodné podlažie /EAT&MEET/ je charakteristické veľkoryso navrhnutými spoločnými priestormi. vstupná hala, foyer a kantína sú prepojené do jedného celku. Jednotlivé celky opticky oddeľujú uzavreté „boxy“ zasadacích miestností, ktoré fungujú ako záchytné zasadačky najmä pre návštevníkov a hostí. Spoločné priestory sú fyzicky aj opticky prepojené s exteriérom. V kratšom trakte budovy sa nachádza kancelárska časť so zasadacou miestnosťou a vlastnou hygienou.
2.NP /WORK&LEAD/ je tvorené uzavretými kancelárskymi boxami, polouzatvorenými boxami zasadacích miestností a otvorenými spoločnými priestormi. Priestory sú organizované do funkčných celkov medzi ktorými sa nachádzajú tematické oddychové zóny. Kancelárske boxy sú prepojené s veľkoryso navrhnutou pavlačou, ktorá najmä v letných mesiacoch umožňuje zamestnancom priamy výbeh do exteriéru a zvyšuje pracovnú pohodu jej užívateľov.
3NP /WORKOUT/ je navrhnuté ako strešný box s veľkoryso navrhnutou uzavretou miestnosťou s priamym výlezom na strešnú terasu s multifunkčnou náplňou.
Konštrukčne je objekt jednoduchý - železobetónový montovaný skelet dopĺňa murovaná stena oddeľujúca výrobnú časť od pracoviska. Vnútorné členenie kancelárií zabezpečujú ľahké montované prvky (sadrokartón, drevené hrazdené konštrukcie), ktoré umožňujú ľahkú demontovateľnosť a teda aj potencionálnu recykláciu budovy. Plášť a vonkajšie konštrukcie sú oceľové, z jednoduchej hmoty vystupuje oceľová pavlač s pletivom, ktoré slúži ako podpora pre popínavé rastliny. Industriálny charakter budovy teda časom zazelenie a splynie s prírodným okolím.
Podklady: Roman Zitnansky architecture, GutGut