Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V piatok 17. júna 2016 slávnostne otvoria novú Tate Modern v Londýne, ktorá prešla rozsiahlou rekonštrukciou a dostavbou nového bloku pod záštitou svetových architektov Herzog & de Meuron. Otvorenie bude sprevádzané viacerými výstavami a predstaveniami známych umelcov a otváracie hodiny múzea sa výnimočne predĺžia do 22:00. Bližšie informácie o slávnostnom otvorení nájdete tu.
Londýnska Bankside power station stála od roku 1981 do roku 2000 nevyužívaná. Pôvodná budova bola navrhnutá Giles Gilbert Scottom v roku 1940 a bola vyradená z prevádzky iba po troch desaťročiach používania. V roku 2000 sa jej ujalo Londýnske múzeum a len s minimálnymi zmenami zovňajšku otvorili túto budovu verejnosti ako Tate Modern. Tate Modern privíta každý rok 5 miliónov návštevníkov. Vzhľadom na jej úspech sa londýnske múzeum rozhodlo rozšíriť priestory Tate Modern o prístavbu a zdvojnásobiť tak počet návštevníkov. Tejto úlohy sa chopili švajčiarski architekti Herzog & de Meuron, ktorí sa rozhodli posilniť mestský charakter pôvodnej budovy bez toho aby výrazne narušili jej formu. Nová budova nie je len prístavbou, ale svojou funkciou hlavného objektu celkovo pretvára štruktúru organizácie múzea. Počas výstavby novej budovy prebehla aj revitalizácia starej časti Tate Modern. Najväčším zásahom je strešný svetlík vo vstupnej časti a členenie priestoru na expozície rôznych veľkostí.
Prístavba svojou výškou 64,5m reflektuje na výšku existujúceho komína, ktorý je súčasťou pôvodnej budovy Tate Modern a stojí ako protipól ku katedrále sv. Pavla, ktorá sa nachádza na druhom brehu Temže. Nová budova s názvom Switch house poskytne Tate okolo 22 500 metrov štvorcových doplnkového vnútorného priestoru na 11 podlažiach. Nový priestor bude využitý hlavne na výstavné priestory a priestory určené na predstavenia, ale aj pre vzdelávacie centrum, kancelárie, stravovacie priestory a maloobchodné priestory. Na streche prístavby sa nachádza panoramatická terasa s výhľadmi na rieku Temžu. Architekti do svojho návrhu zakomponovali tri mohutné olejové nádrže, ktoré sa nachádzajú v podzemí. Tieto priestory budú otvorené verejnosti ako nový typ výstavného priestoru 21. storočia.
Prechod medzi starým a novým, nie je vždy zrejmý, avšak Herzog & de Meuron odkazovali predovšetkým na priemyselný charakter Scottovho návrhu v každom detaile, aby zabránili nevhodným zásahom, ktoré by mohli odvádzať pozornosť návštevníkov od umeleckých diel. Rovnako ako pôvodná budova Tate Modern aj prístavba bude v sebe spájať surové priemyselné priestory s architektúrou 21. storočia.
Architekti do svojho návrhu začlenili aj okolie Tate Modern. Snažili sa prepojiť okolitú krajinu s objektom múzea. V spolupráci s Jasperom Morrisonon a krajinným architektom Güntherom Vogtom vytvorili záhrady, ktoré sú sprostredkovateľom medzi múzeom a okolitou mestskou zástavbou a poskytujú prístup do budovy zo všetkých štyroch svetových strán.
Tvar budovy v sebe spája racionálnu formu s iracionálnou podobou pyramídového tvaru, ktorá je odvodená od geometrie pozemku a uhlov, ktoré povedú návštevníkov do budovy múzea.
Fasáda prístavby je navrhnutá ako tehlová, aby zodpovedala vzhľadu existujúcej budovy, no zároveň prináša novú formu v podobe perforovanej tehlovej fasády, ktorá prepúšťa denné svetlo do interiéru. Pre zaujímavosť, na výstavbu tejto fasády bolo použitých 167 699 pálených tehál.
Ak Vám táto rekonštrukcia zaujala, možete si pozreť video s Jacques Herzogom o formovaní tejto stavby.
Podklady: aasarchitecture, Herzog & de Meuron