Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 19.9.2015 09:00 |
Koniec | 13.10.2015 18:00 |
Miesto | Royal Academy of Arts London |
Adresa | Burlington House, Piccadilly W1J 0BD, London, Spojené kráľovstvo |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | informácie 020 7300 8000 comment@royalacademy.org.uk |
Záujem o výstavu je mimoriadny. Každý deň sa čaká v radoch a organizátori odporúčajú rezerváciu vstupeniek online.
Ai Wei Wei je asi najrenomovanejším čínskym umelcom. Najznámejšou osobnosťou z kultúrneho sveta za hranicami krajiny. Je architekt, kurátor, filmár i občiansky aktivista. Bol jeným z prvých, ktorí otvorili občiansku kritiku čínskej vlády. V roku 2011 bol za svoje kritické vystúpenia zadržaný a nikoľko mesiacov väznený, potom prepustený do domáceho väzenia. Neskôr dostal znovu pas a tak teraz môže aj sám prezentovať svoje diela po svete.
„Som umelec. No moje diela sa vždy vzťahujú k slobode prejavu, a tak sa stávajú veľmi politické,“ povedal pri otvorení svojej výstavy v Londýne.
K najznámejším dielam patria jeho inštalácie. Často sú tématicky smerované ku koncepčnému a iskrivému dialógu medzi súčasným, moderným svetom a tradičným čínskym spôsobom myslenia a výroby.
Napríklad pri "Semiačkach slnečníc" (Sunflower Seeds, 2010) v Tate Modern rozsypal 100 miliónov porcelánových slnečnicových "semiačok". Všetky boli ručne vyrobené a pomaľované za pomoci 1 600 čínskych remeselníkov. Je to umelcovo vyjadrenie názoru k masovej spotrebe a strate individuality. Jeho neslávna Coca Cola váza (1994) je vlastne starobylou urnou z dynastie Han "ozdobenou" všadeprítomným logom tohto sladkého nápoja.
Ako architekt realizoval viacero významných objektov. Známy je aj svojou spoluprácou s ateliérom Herzog & de Meuron pri príprave pekingského Národného štadióna pre olympijské hry v roku 2008 (známym aj pod názvom "Vtáčie hniezdo").
Na priblíženie umelca a jeho aktuálnej výstavy v Londýne pripájame niekoľko videí a obrázkov. Zaujímavá rteportáž bola uverejnená aj v Denníku N.
"Slnečnicové semiačka" v Tate Modern:
Nosné dielo výstavy v Royal Academy of Arts s názvom Straight (2008-2012). Má silný obsah i váhu (symbolickú aj doslovnú, váži 90 ton). Dielo je zostavené zo stavebných oceľových armatúr, ktoré sú zbytkami z trosiek ničivého zemetrasenia v čínskej provincii Sečuán v roku 2008. Objekt v tvare seizmickej vlny je kritikou korupcie a nevhodného šetrenia pri výstavbe verejných stavieb, ktoré viedlo k mnohým zbytočným obetiam na ľudských životoch. Prikladáme obrázok a video, ktoré môžu trochu priblížiť podobu diela:
Inštalácia v nádvorí Royal Academy of Arts s názvom Tree (2009-10), reinštalácia 2015:
He Xie (2011) - porcelánové kraby (3 000 ks, každý cca 5x25x10cm), z inštalácie v Royal Academy of Arts
Zdroj: Royal Academy of Arts