Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. november 2023
0
3738

Útulňa Jozefa Maka

Útočisko v tieni bukového lesa na Štefánikovej magistrále.
Útulňa Jozefa Maka
Autori: Ing. Matthias Marcel Jean Arnould, PhD., Ing. Robert Provazník, Ing. Michaela VatraľováSpolupráca: Ing. Tomáš Bačinský (statika)Zastavaná plocha: 17,9 m2Podlažná plocha: 19,3 m2Obostavaný objem: 63 m3Investičný náklad: 45 400 € (s DPH)Návrh: 2021 - 2021Realizácia: 2023 - 2023Adresa: Smerovník Mihalinová , Štefánikova magistrála, SlovenskoPublikované: 27. november 2023

Turistický klub KTS Hikemates v spolupráci s madebythe vyhlásil v marci 2021 súťaž, ktorej cieľom bolo nájsť najlepšie architektonické návrhy pre útulne v blízkosti turistických chodníkov v slovenských horách. Aj vďaka svojmu formátu a atraktívnemu zadaniu zaznamenala najvyššiu účasť za posledné roky - na výzvu v prvom kole reagovalo 101 uchádzačov. Na základe predložených portfólií a motivačných listov vybrala odborná porota trojicu kolektívov, ktoré spracovali architektonické návrhy a projekty útulní pre tri samostatné lokality. Rozhovor (nielen) o príprave súťaže s jej iniciátorom Patrikom Pajtom si môžete prečítať na tomto odkaze. V priebehu minulého roku sme postupne predstavili jednotlivé projekty útulní (viď. súvisiace články v závere textu).

Projekt nedávno otvorenej Útulne Jozefa Maka detailne predstaví kolektív v zložení - Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová:

Lokalita

Útulňa je situovaná približne 30 kilometrov od Trnavy, len niekoľko desiatok metrov od smerovníka Mihalinová. Nachádza sa na úseku Štefánikovej magistrály, ktorá kopíruje Cestu hrdinov SNP - najdlhšiu turistickú magistrálu na území Slovenska a reaguje tak na dlhodobú potrebu vzniku útulne na tomto úseku trasy. Je situovaná v miernom svahu v unikátnom prostredí staršieho bukového lesa v Malých Karpatoch, kde stromy, s korunami vysoko nad terénom, prepúšťajú svetlo len miestami.

Situácia
Situácia
Foto: Denisa Záchenská

Koncept

Pre autorov bolo určujúce hľadanie rovnováhy medzi prostredím a novým zásahom človeka. Návrh útulne v Malých Karpatoch spočíva v kombinácií minimalizmu, funkčnosti a tradície. Celkový výraz je dosiahnutý hľadaním vhodných proporcii, posilnením symetrie, výberom kvalitných materiálov a prácou s detailom. Koncept útulne reaguje na všetky sféry udržateľnosti.

Na požiadavku navýšenia kapacity na spanie, vyplývajúcu z frekventovanosti trasy, autori reagovali vytvorením plata. Viacero funkcií do minimálnej, no plne využiteľnej plochy, spája jednoduchá forma variabilnej platformy. Interagujúc s ďalšími prvkami útulne podnecuje vnemy a zároveň pokrýva množstvo funkčných potrieb návštevníkov. Plató so skrytým priestorom na kroniku a iné predmety uprostred vytvára priestor pre skupinové aktivity a posilňuje tak myšlienku komunity. Zvyšné prvky útulne sú vo svojej podstate banálne, čiže sú lacné, dostupné a fungujú.

Foto: Denisa Záchenská
Foto: Denisa Záchenská
Axonometria
Axonometria
Komunitné plato
Komunitné plato

Dispozícia

Predpolie útulne tvorí lavička a nástupný schod slúžiaci aj na sedenie. Z dôvodu zákazu kladenia ohňa v území sa po dohode nepristúpilo k realizácií navrhovaného ohniska. Do objektu sa vstupuje cez dvojkrídlové dvere, otváravé smerom dovnútra. Po ľavej strane je situovaná piecka s varnou platňou a oceľovou rebrinou na sušenie mokrých topánok a ponožiek. Oproti piecke je pracovný pult s úložnými policami pre odkladanie ešusu, nástrojov a vybavenia útulne. Pod pracovným pultom je naskladaných šesť prenosných stolíkov, ktoré poskytujú možnosť plnohodnotného a pohodlného stolovania na plate. Po stranách dverí sú umiestnené oceľové háčiky na vešanie oblečenia. Oproti dverám sa nachádza lavička z masívnych trámov, ktorá poskytuje po príchode do útulne možnosť pohodlného sedu s batohom. Pod lavičkou je odkladací priestor na obuv a drevo na noc. Lavička tvorí hranicu medzi špinavou, mokrou časťou spodného podlažia a čistejším platom. Plató slúži aj ako denný komunitný priestor s výhľadom do lesa cez dominantné bezrámové pásové okno.

Podkrovie slúži ako priestor na prenocovanie pre 6-8 turistov. V prípade potreby slúži plató na spodnom podlaží na prenocovanie ďalších 6-8 návštevníkov. Celková kapacita útulne tak môže byť až 16 ľudí. Zvyšnú časť plochy podkrovia pokrýva pevne ukotvené statické lano, ktoré slúži na sušenie mokrých vecí a na odkladanie batohov. Nakoľko sa nachádza v úrovni podlahy podkrovia, je možné naň vešať aj veci z dolného podlažia. Pasívne priečne vetranie je dosiahnuté umiestnením drobných vetracích kanálikov vedľa piecky a v priestore podkrovia nad oknom. Aktívne vetranie je zabezpečené dverami a oknom v štítovej stene, ktoré zároveň presvetľuje podkrovie.

Objekt je od úrovne terénu odsadený kvôli zvýšeniu ochrany voči vlhkosti a snehu, no priestor pod útulňou sa využíva aj na preschnutie mokrého dreva. Výškový rozdiel je prekonaný širokým schodíkom, ktorý zároveň umožňuje sedenie v predpolí útulne.

Dispozičný diagram
Dispozičný diagram
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Rez
Rez

Konštrukcia

Základ objektu tvorí osem zemných vrutov a oceľový rošt. Vrchná časť stavby pozostáva z drevenej stĺpikovej konštrukcie a dreveného krovu zo smrekových KVH hranolov. Šetrenie nákladov na materiál a redukovanie odpadu je dosiahnuté racionálnym riešením konštrukcie, zjednotením prierezov a redukovaním počtu použitých prvkov.

Obklad je z červeného smreku z hrubších dosiek pre väčšiu odolnosť vonkajšej obálky. Prekladané latovanie na streche je z rovnakého materiálu ako obklad fasády. Vzhľadom na možné poškodenie strechy padajúcimi konármi tvorí latovanie odolnú krytinu strechy a zároveň chráni celý strešný plášť pred mechanickými nárazmi. Červený smrek časom zosivne a stavba tak bude splývať s hrubými kmeňmi okolitých bukových stromov.

Podlaha vo vstupnom priestore je z plechu s protišmykovou a protikoróznou úpravou. Povrch spodného aj vrchného plata je realizovaný z bukovej preglejky ošetrenej lodným lakom.

Objekt je navrhnutý prevažne z dreva, ktoré svojim vzhľadom prepája útulňu s okolím. Z dôvodu zvýšenia odolnosti a životnosti objektu sú najviac namáhané prvky z ocele. Drevené prvky sú z rovnakého dôvodu zámerne dimenzované na väčšie prierezy.

Foto: Denisa Záchenská
Foto: Denisa Záchenská
Foto: Denisa Záchenská
Foto: Denisa Záchenská
Foto: Denisa Záchenská
Foto: Denisa Záchenská
Foto: Martin Palkovič
Foto: Martin Palkovič

"Na realizácií sa podielalo mnoho osôb a subjektov, menovite najmä realizátor iDeal Wood, Krajská organizácia cestovného ruchu pre Trnavský kraj a takisto ŠOPSR CHKO Malé Karpaty. Všetkým menovaným patrí obrovská vďaka za úsilie, ktorým prispeli k zdarnému dokončeniu diela," dopĺňajú na záver autori.

Poloha diela

Ing. Matthias Marcel Jean Arnould, PhD.
Ing. Robert Provazník
Ing. Michaela Vatraľová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím