Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vzrastajúca popularita diaľkových prechodov Cesty hrdinov SNP, ktorá sa vedie od Duklianskeho priesmyku až na Devín, prispela v posledných rokoch k revitalizácii siete útulní. Okrem rekonštrukcie starších objektov pribudli pozdĺž najdlhšej turistickej magistrály na Slovensku aj nové objekty (viď. súvisiace články v závere textu). Patrí medzi ne aj realizácia bratislavského ateliéru GRAU vo Volovských vrchoch, s jasne rozpoznateľnou siluetou tmavej drevenej fasády. Nový objekt vznikol vďaka spolupráci Košického samosprávneho kraja, krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus, obce Vyšný Medzev a turistického klubu Hikemates.
Realizáciu bližšie predstavia autori:
Lokalita
Útulňa leží 30 km východne od Košíc, v katastrálnom území obce Vyšný Medzev. Nachádza sa na červenej značke, kúsok pred sedlom Jedľovec, v smere od vrchu Kloptaň. Nadmorská výška miesta je 850 m.n.m. a obklopuje ho mladý prevažne listnatý les. Objekt slúži ako útočisko pre turistov, ktorí sa rozhodnú absolvovať cestu SNP, alebo len ako miesto stretnutia nadšencov celoročnej turistiky v tejto oblasti.
Koncept
Pri navrhovaní útulne sme nehľadali nový priestorový koncept. Zvolili sme skôr zaužívaný, jednoduchý a praktický model. Funkčne je interiér chaty navrhnutý čo najutilitárnejšie. S oprostením od zbytočných prvkov, tak aby poskytoval optimálny komfort daný svojmu účelu.
Hmota objektu má jednoduchý tvar s pultovou strechou. Navrhli sme ju vo výraznom spáde, čím útulňu akcentujeme a vytvárame ľahko zapamätateľnú formu.
Prevádzka
Objekt je kvôli ochrane pred vlhkom odsadený od terénu. Pultová strecha presahuje nad vstup a spolu s bočnými fasádami vytvára závetrie. Pragmatický pôdorys vychádza z funkčných požiadaviek na využívanie útulne. Spanie na pričniach využíva celú šírku priestoru, pričom Tretia pričňa našla miesto pod štítom strechy. Oproti sa nachádza sedenie určené na konzumáciu jedla a malá piecka. Priznaná nosná konštrukcia v interiéri nám ponúka možnosť kdekoľvek vložiť policu a vytvoriť miesto na odkladanie potravín a súčastí útulne.
Konštrukcia
Primárnu kostru tvorí šesť rámov zo zdvojených smrekových lát s prierezom 140 x 50 mm. Rámová konštrukcia je zaklopená a stužená z vnútornej strany morenou borovicovou preglejkou hrúbky 18 mm. Nasleduje horizontálny rošt zo smrekových hranolov s rozmermi 100x60 mm, vyplnený tepelnou izoláciou hrúbky 100 mm. Celú izolačnú vrstvu prekrýva paropriepustná fólia. Podobu útulne zo strany exteriéru charakterizuje prevetrávaná drevená fasáda zo smrekovcových dosák s prierezom 140 x 20 mm. Laty sú kotvené na rošt z hranolov hrúbky 40 mm. Drevo je ošetrené olejovým moridlom tmavej farby.
Konštrukciu strechy nesú smrekové hranoly s rozmerom 140 x 50 mm. Priestor medzi horným a dolným záklopom z borovicovej preglejky hrúbky 18 mm vypĺňa tepelná izolácia hrúbky 140 mm. Na streche je aplikovaná poistná hydroizolačná fólia a následne rošt pre pozinkovaný plech s vlnitým profilom. Základy tvoria cestné panely s rozmerom 3000 x 1000 x 220 mm, osadené na znivelizovanom podklade, na ktoré nadväzujú priečne roznášacie hranoly s prierezom 140x160 mm. Tie sú kotvené cez pätky 140 x 125 x 120 mm prostredníctvom závitovej tyče M12, uchytenej do panelu cez chemickú kotvu.
Materiály
Celá stavba je drevená, konštrukciu tvoria masívne laty a trámy. Interiér je obložený morenou a lakovanou preglejkou. V exteriéri nájdeme smrekové dosky morené na čierno.
Autor: GRAU
Fotografie: Matej Hakár