Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
“Občianske združenie PRAKS sa prostredníctvom študentských workshopov zameriava na hmatateľnú rovinu architektúry. Cieľom je oboznámenie sa s praktickou stránkou architektúry, prehlbovanie vzťahu k nej aktívnou prácou na realizácii diela a zvyšovanie povedomia o environmentálne zodpovednej tvorbe. Praktická časť workshopov je doplnená tematickými prednáškami. Nedokonalosti s radosťou vítame, na chybách sa učíme. Experiment nás baví a vyzdvihujeme jeho hodnotu. Volíme najmä environmentálne šetrné materiály, procesy a mierku. Uvažujeme v duchu minimalizácie nového, opätovného použitia jestvujúceho a recyklácie zdanlivo nepotrebného.”
Druhý ročník architektonického workshopu PRAKS sa uskutočnil v nádvorí Kultúrno-kreatívneho centra ARTA v Piešťanoch. Cieľom návrhu bolo skultivovať časť verejného nádvoria, tzv. “smutný kút”, ktorý v pôvodnom stave slúžil len pre tých “najodvážnejších”. Koncept nadväzuje na dlhodobý plán revitalizácie a transformácie nádvoria na živý a verejný priestor, podľa urbanisticko-architektonickej koncepcie od MARKO & Placemakers.
S ohľadom na charakter územia, rozpočet, mieru zásahov, životnosť a potenciál existujúcich substancií sme sa rozhodli k návrhu pristupovať cez optiku návrhovej stratégie Mestskej akupunktúry. Pri návrhu sme hľadali najnižšiu možnú mieru zásahu, s prihliadnutím na požadovaný cieľ, environmentálnu zodpovednosť a reverzibilnosť. Do prostredia boli vložené tri väčšie objekty - lavička, plato a stôl s prestrešením, ktoré boli ešte doplnené menšími zásahmi. Vo výsledku sme tak mali možnosť sa oboznámiť s mnohými pestrými, často prehliadanými technologickými procesmi ako napr.:
Workshop bol z veľkej časti zameraný aj na recykláciu, opätovné použitie a repas existujúcich prvkov. Fyzickú, časovú a finančnú náročnosť týchto procesov, ktoré sa často spomínajú v teórii, sme zažili v praxi. Okrem praktických technologických lekcií boli súčasťou aj verejné teoretické prednášky:
Desať študentiek a študentov prišlo zo slovenských aj zahraničných vysokých škôl: SVF STU Bratislava, FAD STU Bratislava, FU TUKE Košice, FA ČVUT Praha, UMPRUM Praha. Dielo sa podarilo zrealizovať v priebehu piatich dní za sumu 1970 € a bolo financované prostredníctvom sponzorstiev od firiem Tepore, Baumit a ASGK Design. Ďakujeme všetkým účastníkom, sponzorom, lektorom aj inak zapojeným!
Fotografie z realizácie:
Fotografie z priebehu workshpu:
Ďalšie informácie, možnosť podpory ako aj prípravu ďalšieho ročníka je možné sledovať na soc. sieťach alebo webe workshopu: https://www.instagram.com/praks_workshop/ a https://praks.sk/.