Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
“Občianske združenie PRAKS sa prostredníctvom študentských workshopov zameriava na hmatateľnú rovinu architektúry. Cieľom je oboznámenie sa s praktickou stránkou architektúry, prehlbovanie vzťahu k nej aktívnou prácou na realizácii diela a zvyšovanie povedomia o environmentálne zodpovednej tvorbe. Praktická časť workshopov je doplnená tematickými prednáškami. Nedokonalosti s radosťou vítame, na chybách sa učíme. Experiment nás baví a vyzdvihujeme jeho hodnotu. Volíme najmä environmentálne šetrné materiály, procesy a mierku. Uvažujeme v duchu minimalizácie nového, opätovného použitia jestvujúceho a recyklácie zdanlivo nepotrebného.”
Druhý ročník architektonického workshopu PRAKS sa uskutočnil v nádvorí Kultúrno-kreatívneho centra ARTA v Piešťanoch. Cieľom návrhu bolo skultivovať časť verejného nádvoria, tzv. “smutný kút”, ktorý v pôvodnom stave slúžil len pre tých “najodvážnejších”. Koncept nadväzuje na dlhodobý plán revitalizácie a transformácie nádvoria na živý a verejný priestor, podľa urbanisticko-architektonickej koncepcie od MARKO & Placemakers.
S ohľadom na charakter územia, rozpočet, mieru zásahov, životnosť a potenciál existujúcich substancií sme sa rozhodli k návrhu pristupovať cez optiku návrhovej stratégie Mestskej akupunktúry. Pri návrhu sme hľadali najnižšiu možnú mieru zásahu, s prihliadnutím na požadovaný cieľ, environmentálnu zodpovednosť a reverzibilnosť. Do prostredia boli vložené tri väčšie objekty - lavička, plato a stôl s prestrešením, ktoré boli ešte doplnené menšími zásahmi. Vo výsledku sme tak mali možnosť sa oboznámiť s mnohými pestrými, často prehliadanými technologickými procesmi ako napr.:
Workshop bol z veľkej časti zameraný aj na recykláciu, opätovné použitie a repas existujúcich prvkov. Fyzickú, časovú a finančnú náročnosť týchto procesov, ktoré sa často spomínajú v teórii, sme zažili v praxi. Okrem praktických technologických lekcií boli súčasťou aj verejné teoretické prednášky:
Desať študentiek a študentov prišlo zo slovenských aj zahraničných vysokých škôl: SVF STU Bratislava, FAD STU Bratislava, FU TUKE Košice, FA ČVUT Praha, UMPRUM Praha. Dielo sa podarilo zrealizovať v priebehu piatich dní za sumu 1970 € a bolo financované prostredníctvom sponzorstiev od firiem Tepore, Baumit a ASGK Design. Ďakujeme všetkým účastníkom, sponzorom, lektorom aj inak zapojeným!
Fotografie z realizácie:
Fotografie z priebehu workshpu:
Ďalšie informácie, možnosť podpory ako aj prípravu ďalšieho ročníka je možné sledovať na soc. sieťach alebo webe workshopu: https://www.instagram.com/praks_workshop/ a https://praks.sk/.