Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Rozšírenie pracoviska IT firmy reaguje na zmeny pracovných návykov, ktoré prináša digitalizácia a ktoré urýchlila pandémia. Vedenie aj zamestnanci Price f(x) využívajú svoje kancelárie predovšetkým na stretnutia a kreatívny dialóg. Z podstaty sú otvoreným priestorom s variabilným využitím. Absentujú tu klasické kóje, či open space kancelárie. Už prvotné riešenie kancelárií z roku 2015 reagovalo na spomínané podnety a fungovanie spoločnosti. K rozšíreniu o ďalšie poschodie vedenie firmy pristúpilo v roku 2020 - v priebehu pandémie, ktorá niektoré aspekty spoločného používania kancelárií ešte vyostrila.
Zadaním pre architektov z pražského ateliéru collcoll bolo rozšírenie pôvodných kancelárií o ďalšie podlažie s maximálne flexibilným využitím. “Vertikální propojení dvou pater bývá problematické, pokud se má udržet přirozený flow prostoru. Obě patra tektonicky spojujeme strukturou složenou z tisíce dřevěných pixelů, která moduluje prostor kolem sebe a stává se jeho vnitřní dominantou. V jádru struktury je nové interiérové schodiště a pro odvážnější i skluzavka. Uvnitř dřevěných buněk jsou ukryté osobní skřínky, šatny a funkční místnosti, jednotlivé fragmenty zároveň organicky vytváří zákoutí určená pro neformální posezení i veřejné prezentace,” vysvetľujú autori základné princípy návrhu.
Pravidelná štruktúra sa prepisuje aj do svetelnej mriežky nad celým priestorom, ktorá dokáže fungovať ako obrovský displej s rozlíšením pixelov (LEDiek). Pravidelný raster svetelnej mriežky, ktorý dokáže fungovať ako displej nájdeme aj na pulte recepcie. Charakteristické osvetlenie priestoru možno vnímať aj pri pohľade z ulíc Karlína.
Deň na pracovisku štartuje raňajkami v spoločnej jedálni, ktorá funguje aj ako bar pre zamestnancov a návštevníkov. Spodné poschodie slúži ako miesto stretávania a zahŕňa oddychovú zónu a multifunkčný priestor / konferenčnú sálu.
Na poschodí sú rozmiestnené prezentačné miestnosti so širokou škálou využitia - od videokonferencií po neformálne otvorené stupňovité amfiteátre vybavené sťahovacím plátnom. Nikdy nie je problém, nájsť si priestor zodpovedajúci formátu schôdzky.
Systém regulácie
“Limitem kapacity setkávání jsou vstupy a výstupy médií (větrání, výkon klimatizace a topení, kapacity hygienického zázemí atd.) jednotlivých prostor. Jenže v jeden moment se celá firma může sejít v kavárně nebo ve stohlavém konferenčním sálu a plánovat vize do budoucna - nebo se rozprchnout a v malých týmech řešit každodenní pracovní záležitosti. Zaměstnance proto nerozptylujeme v prostoru (klasický open space s metry čtverečními na hlavu). Distribuujeme kapacity místností v čase pomocí regulace prostředí,” vysvetľujú architekti neobvyklý koncept a dopĺňajú: “Komplexní systém regulace měří a v reálném čase vyhodnocuje data o prostředí. Díky tomu ví, kolik osob se nachází v které místnosti, jaká je teplota vzduchu a intenzita větrání a může dynamicky nastavit i barevnost osvětlení. Systém umí ovládat každý jeden čip a strop se tak stává obrazovkou. Během pracovní doby poskytuje optimální osvětlení, ale umí také interagovat s pohybem lidí a vytvořit atmosféru firemních večírků.”
Spektrum priestoru
Celé poschodie môže fungovať v režime konferenčnej sály s kaviarňou a rozptylovými plochami. Zároveň je ho možné celé fyzicky deliť na menšie celky. Na to slúžia sklenené priečky, ktoré je možné znepriehľadniť a tiež posuvné panely.
Najväčšou miestnosťou je kaviareň so spoločnou kuchyňou a interaktívnym barovým pultom. Konferenčná sála je vybavená dlhým stolom, ktorý možno rozdeliť na segmenty. Medzipriestory fungujú ako plocha bez predpísaného využitia, s rozptýleným sedacím nábytkom a amfiteátrami. Jediné uzavreté miestnosti s jasne definovanou funkciou sú zasadačky a focus roomy s kapacitou od dvoch do šestnástich osôb.
Drevená štruktúra
Štruktúra v centre dispozície skrýva technické zázemie. Navonok ponúka polouzavreté niky a amfiteátre, rozširujúce neformálne priestory pre prácu a prezentácie. Súčasťou štruktúry sú schody do vyššieho poschodia a tubus šmykľavky. Štruktúra je podľa slov architektov inšpirovaná tvorbou v hre Minecraft. Viditeľné plochy štruktúry v rastri 40 x 40 cm sú dyhované.
Materiály:
Vysvetlivky:
Minecraft
sandbox (žáner hry)
Autor: collcoll
Podklady: Linka
Fotografie: BoysPlayNice