Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Aktuálna realizácia ateliéru What Architects. v zrekonštruovanej bratislavskej Pradiarni 1900 využíva nenapodobiteľné kvality industriálneho priestoru. Riešenie pracoviska pre dynamický kolektív vsádza na flexibilitu a snaží sa vyhnúť korporátnym klišé. Estetiku diktovanú surovými povrchmi a odhalenými technickými detailmi zjemňujú architekti funkčnými textilnými prvkami.
Viac slovami autorov:
Realizácii kancelárií pre Lighting Beetle*, firmu venujúcu sa user experience designu, predchádzal dlhoročný proces hľadania vhodných priestorov. Počas neho sme boli svedkom vývoja firmy z komorného štúdia s približne 10-15 ľuďmi na pomerne veľkú firmu so 70 zamestnancami. V priebehu hľadania sme preto vytvorili viacero návrhov odzrkadľujúcich tento vývoj. Všetky postupne stroskotali na dohodách s prenajímateľmi, prípadne medzičasom nevyhovovali rastúcej firme. Raz sme mali dokonca takmer hotový realizačný projekt, ale potom prišla pandémia a opäť z toho nič nebolo. Toto všetko nám však dalo nadhľad a lepšiu predstavu o fungovaní Lighting Beetle*, ako aj o ich prístupe k práci.
Nakoniec vyhovoval najviac klientovej rozporuplnej podmienke komfortnej kancelárskej budovy s určitým štadardom, ktorá však nepôsobí "korporátne", priestor v Pradiarni bývalej Cvernovky (teraz ZWIRN). Priestor s veľkou otvorenou dispozíciou a vysokým stropom dával predpoklad na jeho flexibilné využívanie, alternatívny vlastný prístup z exteriéru zase umožňuje vyhnúť sa recepcii a kontrolám ako prvému "korporátnemu" dojmu. Práve komfortne dimenzovaný priestor bol receptom na meniace sa potreby firmy. Na jednej strane disponoval dostatočne veľkou plochou pre jej budúci rast, na druhej strane ponúkal flexibilné plochy umožňujúce rôzne spôsoby ich využívania, v súlade s aktuálnym trendom práce z domu - homeoffice.
Hlavným motívom návrhu sa stala flexibilita
Zamestnanci Lighting Beetle* nemajú presný pracovný čas ani fixné pracovné miesto. Presúvajú sa medzi projektami, jednotlivými tímami, môžu robiť z domu, od klienta alebo naopak môže klient prísť pracovať k nim do kancelárie. Naviac, okrem samotnej práce na projektoch je tu aj mnoho času na spoločné akcie, standupy, oslavy, konferencie, a podobne. Priestor je zároveň miestom na konanie rôznych udalostí, ďaleko presahujúcich kapacitu pracovných miest. Veď hneď na prvú otváraciu akciu prišlo viac ako 200 ľudí. Kvôli tomu je takmer všetko na kolieskach, stohovateľné, prípadne ľahko premiestniteľné.
Priestor s už realizovaným hygienickým boxom a konštrukčne zaujímavým zaveseným mezanínom sme nechceli členiť viac, ako bolo nevyhnutné. Horizontálne je rozdelený len na tri zóny. Flexibilná zóna "openspace" slúži na prácu, menšie mítingy, prípadne aj na väčšie podujatia. Vložený "black box" môže byť uzavretý na prednášku alebo otvorený do tohto priestoru. Druhá časť „mix zóna“ je uzavretý priestor venovaný zasadačkám a zázemiu. Tretia "rest zóna" je určená zamestnancom hlavne na debaty a občerstvenie. Toto delenie sa odzrkadľuje aj na dispozícii mezanínového podlažia.
Namiesto prezentácie vlastnej farebnej a materiálovej kreativity sme sa podriadili black and white farebnosti zachovaných stien a konštrukcíí stĺpov, trámov a okenných otvorov. Dominovať priestoru tak majú len plápolajúcie závesy doplnené o rovnako nariasené perforované plechy.
Fotografia priestoru pred realizáciou interiéru kancelárií:
Podklady: What architects.
Foto: Nora a Jakub Čaprnkovci