Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Dom pod dubom je súčasťou výnimočného kondomínia šiestich rodinných domov na okraji Bratislavy. Je založený na použití prírodných materiálov, jednoduchom hmotovom riešení a maximálnom rešpekte okolitého prírodného prostredia.Koncepcia uzavretého kondomínia je ďalšou z pridaných hodnôt budúcich obyvateľov. Prieluky medzi domami môžu byť doplnené pletivom, čím sa fyzicky uzavrú súkromné záhrady domov bez estetického narušenia ulice. Oplotenie areálu bude tvoriť kombinácia poplastovaného pletiva a gabiónových košov.
Jednotná filozofia spoločného projektu od začiatku určila, že stavby budú realizované z CLT panelov. Mikrourbanizmus ustúpil existujúcim stromom, čím vznikla nezvyčajná parcelácia s kľukatou cestou uprostred. Použitý CLT drevený masívny systém je do maximálnej mieri efektívne využitý a priznaný v interiéri bez akejkoľvek povrchovej úpravy. Zachovanie nádherných stromov na pozemku sa stalo základným mottom celého konceptu.
Hlavnou devízou lokality je poloha na okraji zastavateľného územia Rusoviec, čo zaručuje trvalé susedstvo s chráneným lesom CHKO Dunajské Luhy, ktorý voľne pokračuje na pozemok. V tesnej blízkosti sa nachádza rameno Rusovského kanála a lesopark rusovského kaštieľa. Lokalita je dopravne napojená na novovybudovanú ulicu - Gaštanová alej. Kombinácia lesného prostredia výbornej dostupnosti Bratislavy a nekonvenčnej nízkoenergetickej ekologickej konštrukcie domov je raritou na trhu.
Architektúra je dušou celého projektu. Symbióza nekonvenčnej kvalitnej konštrukcie z CLT panelov a jednoduchej funkčnej architektúry má zaručiť vysokú kvalitu bývania, ako aj užívateľského komfortu. Kvalitné prírodné izolácie z fúkanej rakúskej celulózy Thermofloc a zakladanie domov na penovom skle sú ďalšou pridanou hodnotou domov.
Z hľadiska architektonickej kompozície sme vychádzali z jednoduchosti foriem. Dom svojim malým objemom citlivo vstupuje do nového prírodného prostredia. Obkladové materiály fasády, najmä drevo korešponduje s charakterom lesného prostredia. Prevažujúce drevené plochy fasády kontrastujú s čiernymi fasádnymi obkladovými doskami Cembrit.
Dom je navrhovaný ako 3-izbový s obytnou kuchyňou, statická doprava je riešená prístreškom pre 1 auto doplneným o 1-2 parkovacie státia umiestnené voľne na teréne na riešenej parcele.
Architektonické riešenie rešpektuje okolité prostredie. Osadenie domu zohľadňuje charakter a tvar okolitých parciel rešpektujúc ich budúce využitie. Prevádzkovo dispozičné riešenie rodinného domu je rozvrhnuté do dvoch výškových úrovní, pričom obe majú vizuálny kontakt so záhradou a lesom v pozadí. Na kryté závetrie vstupu nadväzuje vstupná hala so šatníkom pohotovostným WC. Na vstup priamo nadväzuje schodisko vedúce do nočnej časti. Denný priestor tvorí jednotný objemný celok s obytnou kuchyňou nadväzujúci na terasu. Na poschodí sú dve spálne, pracovný kút, kúpelňa a strešná terasa.
Podklady: Ateliér MOLNÁR - PERÁČEK