Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Zadaním klienta, v tomto prípade mesta Brna, bolo vytvoriť dostupné nájomné bývanie, ktoré reflektuje súčasné potreby a požiadavky obyvateľov. “Úkolem bylo navrhnout startovací byty pro vymezenou skupinu obyvatelstva, jenž může být znevýhodněna např. pro získání úvěru v bankovním sektoru. Z toho mimo jiné vyplynulo, že důležitým aspektem při práci na zakázce byla finanční dostupnost její realizace. Použitím levných materiálů, absencí detailů a efektivním prostorovým řešením jsme se pokusili dokázat, že úspornost a kvalita obytného prostředí nemusí být vzájemně v rozporu,” vysvetľujú architekti z brnianskeho ateliéru CL3.
Novostavba v prieluke na ulici Bratislavská, neďaleko radnice Brno-sever, uzatvára mestský blok nájomných domov z predvojnového obdobia. Zanedbaná mestská časť tzv. “Brniansky Bronx“ ťaží zo svojej polohy v blízkosti centra mesta. V súčasnosti prechádza intenzívnym procesom premeny na modernú rezidenčnú štvrť.
Stavbu tvorí sedempodlažný hranol, pretkaný pravidelným rastrom štvorcových otvorov. Striedajúce sa okná a lodžia prinášajú výraznú geometrickú plasticitu do inak čistej kubickej hmoty. Tú dopĺňa pobytová zelená terasa na streche garáží a átrium s ovocnými stromami.
V kontraste k prísne geometrickej forme a monochromatickej fasáde pôsobí červená podlaha spoločných priestorov chodieb a schodísk, ktorá sa vinie celým domom od vstupnej haly až po kruhový svetlík, presvetľujúci schodiskovú halu v hornom podlaží.
Základný rozmer hmoty domu je daný tvarom parcely a okolitou zástavbou. Pôdorysne má parcela obdĺžnikový tvar šírky cca 23 m v uličnej časti. Rímsa sa nachádza približne v úrovni hrebeňa okolitých domov, teda v siedmom nadzemnom podlaží.
Na prízemí budovy, s hlavným vstupom orientovaným do ulice Bratislavská, je navrhnuté technické zázemie domu, kobky a nebytový priestor s hygienickým zázemím a dennou miestnosťou personálu. Dvorová časť na prízemí pojala garáž pre potreby obyvateľov domu s deviatimi parkovacími miestami.
Na druhom nadzemnom podlaží je okrem troch ubytovacích jednotiek navrhnutá spoločenská miestnosť, prepojená so zelenou strechou garáže.
V ďalších piatich podlažiach sa nachádzajú bytové jednotky a veľkosťou 1kk a 2kk. Najväčšie jednotky, orientované do dvora, sú upravené na používanie osôb s obmedzenou možnosťou pohybu a orientácie.
Celým domom prechádza vo vertikálnom smere schodisková hala s výťahom.
Konštrukčný systém objektu tvorí kombinovaný monolitický systém. Základový rošt, podopretý veľkopriemerovými pilótami, nesie železobetónové steny, stĺpy a stropné dosky. Vo vyšších podlažiach sú železobetónové zvislé konštrukcie čiastočne nahradené murovanými stenami. Obvodové steny sú zateplené kontaktným zatepľovacím systémom. Ako tepelný izolant slúžia dosky z minerálnej vlny, lepené a kotvené hmoždinkami. Vrchnú vrstvu fasády tvorí stierková omietka bielej farby.
Vegetačná strecha objektu je jednoplášťová. Vnútorné priečky sú navrhnuté z keramických tvárnic, inštalačné predsteny a prímurovky sú riešené ako pórobetónové, prípadne zo sadrokartónu. Výplne otvorov na úrovni 1. NP tvorí hliníkový systém, vo vyšších podlažiach majú okná plastové rámy a izolačné zasklenie. Dvere podľa potreby na užívanie osôb s obmedzenou schopnosťou pohybu dopĺňajú vodorovné madlá vo výške maximálne 900 mm. Madlo je vždy osadené z vnútornej strany dverí.
Dažďová voda, zvedená do podzemnej akumulačnej nádrže, slúži na zavlažovanie vegetačnej strechy nad garážou. Prebytky dažďových vôd sú vypúšťané s regulovaným odtokom do kanalizačnej siete. Dom je vybavený núteným vetraním s rekuperáciou, zaisťujúcim výmenu vzduchu vo všetkých bytoch. Odvetrávanie priestoru garáže zabezpečuje samostatná vetva vzduchotechniky. Dom je napojený na verejnú tepelnú sústavu mesta.
Materiály:
Autor: CL3
Podklady: Linka
Fotografie: Tomáš Slavík, Barbora Kudelová