Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Nová Terasa 3 je poslednou etapou projektu, ktorý rozšíril bytovú zástavbu v košickej mestskej časti Západ. Developerský projekt, susediaci s areálom nemocnice, zahájila v roku 2009 vyzvaná architektonická súťaž, v ktorej zvíťazil Ateliér Matúša Valla a Olivera Sadovského. Ako prvá bola zrealizovaná Trojica bytových domov s centrálnym “námestíčkom”. Jasne identifikovateľná štruktúra v panoráme mesta reflektuje pestrú skladbu bytových jednotiek a “hru” architektov s dispozíciou bytov a vzťahom interiér - exteriér. Na Novú Terasu 1 (Cena ARCH, nominácia CE-ZA-AR,) nadviazala zo severozápadu druhá fáza výstavby, na ktorej opäť pracoval rovnaký autorský kolektív. Domy sú riešené výrazne “pragmatickejšie”. Urbanistický koncept spočíva v šachovnicovom rozmiestnení objektov okolo centrálnej osi. Posledná, tretia etapa zavŕšila rozvoj v území. Vznikla 150 metrov od predošlých dvoch etáp na samostatnom pozemku. Autormi architektonického riešenia Novej Terasy 3, ktorá nadväzuje na predchádzajúce sektory, sú architekti z ateliéru MOROCZ_TACOVSKY, spoluautormi Compass Architekti a SUPERATELIER.
Urbanizmus
Na trojuholníkovej parcele vzniklo päť bytových domov, orientovaných v osi sever-juh. Sedem a osempodlažné objekty sú vzájomne posunuté do šachovnicového rastra, ktorý definuje intímnejšiu mierku exteriérových celkov. Urbánna štruktúra nových objektov zachováva koncept poloverejných priestorov, ktoré ju odlišujú od okolitého sídliska. Spoločná podnož prepája domy D2 a D3, rovnako tiež objekty D4 a D5. Blok D1 tvorí samostatný celok. Medzi bytovými domami prechádzajú promenádne osi, ktoré spájajú priestorové celky s trávnatými a spevnenými plochami, detskými ihriskami, alebo zónami pre komunitné aktivity.
Prevádzka a dispozícia
V piatich objektoch vzniklo celkom 225 jednoizbových až štvorizbových bytov. Parkovanie v areáli, prístupnom z Ondavskej ulice, je z väčšej časti vyriešené na úrovni terénu, kde sa parkovacie miesta striedajú s plochami zelene. Zvyšný počet parkovacích miest pojali prirodzene vetrané bloky prízemných garáží. Z exteriéru aj z garáží je prístupné vertikálne jadro (schodisko + dvojica výťahov), ktoré sprístupňuje byty na vyšších poschodiach. Na jedno podlažie pripadá 6 až 8 bytových jednotiek rôzneho typu a veľkosti. K bytom prislúchajú priebežné loggie orientované na všetky svetové strany. Najvyššie podlažia využívajú byty vyššieho štandardu, s rozsiahlymi strešnými terasami.
Architektúra
Architektonické riešenie bytových domov stavia na jednoduchej kompozícii kubických hmôt, do ktorej vnáša dynamický prvok systém predsadeného tienenia priebežných lodžií. Architekti zvolili podobné riešenie ako v druhej etape projektu. V štruktúrovaných častiach fasády dominuje pohľadový betón konzol spomínaných lodžií a oceľové rámy tieniacich prvkov s drevenou výplňou. “Hladké” Fasády zjednocuje svetlobéžová omietka s jemnou štruktúrou. Podnož s parkovaním od obytných blokov odčleňuje sivá farebnosť.
Konštrukčné riešenie
Monolitickú oceľobetónovú konštrukciu tvoria prievlakové stropné dosky, uložené na stĺpoch, stužujúcich stenách a jadrách, pričom každý objekt je samostatným dilatačným celkom. Na obvodové oceľobetónové steny 220 až 250 mm a murivo hrúbky 300 mm nadväzuje z vonkajšej strany kontaktný systém zateplenia. Vnútorné medzibytové priečky sú oceľobetónové. Zrážková voda z plochých striech je zvedená do vnútorných vpustí.
Podklady: Morocz_Tacovsky