Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Riedko zastavaný priestor, v blízkosti železničnej trate Bratislava - Hegyeshalom, Diaľnice D1 a nákladného prístavu, čaká v nasledujúcich rokoch intenzívny rozvoj. V súčasnosti je v lokalite rozbehnutých viacero developerských projektov. S výstavbou zmiešaných plôch bývania a občianskej vybavenosti na doposiaľ nezastavaných parcelách počíta aj územný plán zóny Pálenisko - Prístav, na ktorom Ružinov v súčasnosti pracuje.
Nový Ružinov je jedným z prvých projektov juhovýchodného rozvoja kompaktnej mestskej zástavby.
Na Bajkalskej ulici vzniká od roku 2015 nová štvrť, ktorá ťaží z dopravného napojenia lokality. Minimálna vzdialenosť od rušných dopravných ťahov bola zároveň jedným z východísk pre urbanistické riešenie projektu.
“Ateliér Compass sa projektu aktívne venuje už od roku 2009. Naším zámerom je vytvoriť novú fungujúcu a ucelenú mestskú štvrť, so živým verejným priestorom, dobrými službami a tichými vnútroblokmi, v ktorej sa dobre býva a pracuje,” vysvetľujú architekti a pokračujú: “Prvú fázu projektu tvoria mestské vily, usporiadané do 'otvorenej dlane' a po jej obvode bytové domy. Jednotlivé obytné budovy sú voči sebe vždy pootočené, vytvárajú tak zvukovo aj vizuálne chránený, ale nie úplne uzatvorený pobytový vnútroblok.”
Architektúra
Štvorica “mestských víl” ktorých dispozícia sa rozvíja okolo jedného vertikálneho jadra, v exponovanej severnej a západnej polohe dopĺňajú dva väčšie líniové objekty. Oblúkový pôdorys domu “B5” reaguje na zalomenú hranicu pozemku. Parkovacie kapacity v suteréne každého z domov dopĺňajú parkovacie miesta na povrchu, situované v nadväznosti na obslužné komunikácie lemujúce obvod parcely. Mierne zvýšenie úrovne prízemia objektov s bezbariérovým prístupom umožnilo diferenciáciu peších trás od obslužných komunikácií. Každý z objektov disponuje systémom priebežných lodžií, ktoré prislúchajú aj k najmenším bytom. Obdobné riešenie, ktoré zahŕňa veľkoformátové zasklenie zabezpečujúce presvetlenie do hĺbky dispozície, možno nájsť na viacerých rezidenčných projektoch ateliéru Compass. Ustúpené, farebne “potlačené” najvyššie podlažia vytvárajú priestor pre atraktívne strešné terasy. Zvolená kompozícia a farebné riešenie, jednotné pre celý súbor, zvýrazňuje horizontalitu objektov.
Krajinná architektúra
Na projekte spolupracovalo bratislavské Laboratórium architektúry krajiny (LABAK), ktoré stojí za stvárnením exteriérových plôch. "Vybavenosť parku je zameraná na všetky vekové kategórie. Vylučuje koncentrovanú aktívnu zónu a práve naopak, na princípe parkových lesov, ponúka aktívne body s rôznym programom, ktoré sú vzájomne vizuálne prepojené. Dominantou sa stáva terénna modelácia zvlnenej krajiny. Pravidelne osadené stromy po obvode dopĺňajú uličné čiary medzi domami, a tak vytvárajú obvodovú zvukovú a vizuálnu bariéru voči okolitým uliciam. Samostatne vysadené stromy zas poskytujú tienisté miesta odpočinku v inak preslnenom priestore,“ vysvetľuje koncept jeden z jeho autorov, krajinný architekt Michal Marcinov. Namiesto umelých či betónových povrchov architekti využili miestne vodopriepustné materiály - najmä dunajský štrk, ktorý sa nachádza v okolí. Ten tvorí napríklad bezpečnostné plochy pod originálnymi hernými prvkami.
Výkresová dokumentácia:
Objekt B1
Objekty B2 - B4
B5
Objekt B6
Podklady: Compass