Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Výrazná výšková budova Maersk Building, ktorá bola bola slávnostne otvorená v januári 2017 sa stala významnou dominantou panorámy Kodane. Výrazným prvkom projektu ateliéru C.F. Møller sú kontinuálne zakrivené pásy zvislých medených slnolamov.
Cieľom návrhu bolo vytvorenie architektúry, ktorá bude fungovať nielen v kontexte univerzitného areálu Københavns Universitet ale aj celého mesta. Rozvíjajúci sa univerzitný a výskumný areál v severnej časti Kodane, ktorého je výšková stavba súčasťou je tiež zamýšľaný ako katalyzátor udržateľného rozvoja v oblasti.
Projekt definuje ďaľšie smerovanie a rozvoj kampusu, určuje čitateľnú hmotovú kompozíciu. Hviezdicové usporiadanie budov umožnilo etapizáciu projektu a ponechlo priestor pre budúce rozšírenie kapacít univerzity. Terasové členenie objektov vytvára sériu živých mestských priestorov, úzko prepojených s okolitými budovami, systémom areálových komunikácií a verejnou zeleňou.
Základňu pätnásťposchodovej výškovej stavby tvorí rad menších objektov, kde sa nachádza spoločné vybavenie: prednáškové sály, učebne, kantína, laboratórium, konferenčné miestnosti a kaviareň spojená s knižnicou.
Nová výšková budova tvorí funkčné centrum komplexu kampusu Nørre aj celej Københavns Universitet. Okolo stavby vzniklo námestie, ktoré zahŕňa študijné a rekreačné priestory pre vedeckých pracovníkov aj študentov. Priestory sú samozrejme voľne prístupné aj pre obyvateľov mesta, ktorí majú k dispozícii aj vyhliadku s kaviarňou na najvyššom prístupnom podlaží veže.
V novostavbe s podlažnou plochou 42 700 m2 sídlia zariadenia pre výskum a výučbu v oblasti biológie a medicíny. Jednou zo špecifických požiadaviek pri návrhu budovy bolo zabezpečiť stabilitu stavebnej konštrukcie a minimálny prenos vibrácií z okolia. Ťažké betónové jadro tvorí pevný základ pre oceľovú konštrukciu stavby.
Budova je tiež jednou z energeticky najefektívnejších stavieb v Dánsku. V letných mesiacoch znižuje nároky na chladenie a vetranie budovy dvojitá fasáda, ktorá využíva princíp konvekčného prúdenia vzduchu. Priaznivú klímu a prúdenie vzduchu v budove pomáhajú vytvárať aj otvorené átriá so zelenými rastlinami. O minimalizovanie tepelných ziskov v letných mesiacoch sa stará pohyblivý tienieci systém na fasádach. V zimnom období sa redukciu tepelných strát zabezpečuje vetrenie s rekuperáciou. Energetické straty vo vzduchotechnike sú redukované rozvodmi s veľkým priemerom a nízkou rýchlosťou prúdenia. Zvyškové teplo je odoberané aj z odpadovej vody. Pri návrhu bol kladený dôraz aj na vodné hospodárstvo a retenciu vody na pozemku. Zachytená dažďová voda je využívaná na hospodárske účely a zavlažovanie. S ohrevom úžitkovej vody pomáha 1500 m2 solárnych kolektorov.
Pri formovaní Maersk Building boli hlavnými faktormi mestské prostredie a línie priehľadov naprieč celou lokalitou. Trojuholníkový pôdorys budovy a jej zaoblený tvar je odvodený z geometrie priľahlých ulíc. Najužšia fasáda je orientovaná smerom k štíhlej veži blízkeho kostola. Táto orientácia tiež prispieva k znižovaniu tepelných ziskov na južnej fasáde počas letných mesiacov.
Vonkajší vzhľad stavby vstupuje do dialógu s existujúcim univerzitným komplexom a s mestskou zástavbou, kde prevládajú na priečeliach lícové tehly. Pred zasklenú fasádu je predsadené tienenie. Fasáda je horizontálne členená na polia s výškou jedného podlažia. Tieto polia sú ďalej rozčlenené takmer troma tisíckami vertikálnych medených lamiel. Meď bola pre túto realizáciu zvolená ako bezúdržbový a recyklovateľný materiál. V jej prospech bola aj tradícia medených striech v meste.
Tretina vertikálnych lamiel je pohyblivých, čo fasáde umožňuje neustále meniť mieru zatienenia. Skladanie lamiel je riadené v závislosti na polohe slnka. Každá sekcia sa po aktivácii rozdelí na dve polovice, pričom jedna zostane statická, zatiaľ čo druhá polovica sa posunie pred sklo a poskytne tak účinnú ochranu pred prienikom tepla do laboratórií.