Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Dvadsať rokov inovácií vo svete priečok a mobilných stien

Spoločnosť Milt nielen sleduje súčasné trendy, ale aktívne prispieva aj k ich tvorbe.

Obchodné centrum Breda & Weinstein

Oživenie brownfieldu na hranici historického centra Opavy.
Diela
Red 326.10.2017
15690
Obchodné centrum Breda & Weinstein
Autori: Ing. arch. Oldřich Hájek, Ing. arch. Jaroslav Šafer, Ing. arch. Laco Fecsu, Ing. arch. Olga Kostřížová, Ing. arch. Jakub Koníř, Ing. arch Radek TomanInvestor: Breda & WeinsteinZastavaná plocha: 15 700 m2Podlažná plocha: 55 000 m2Investičný náklad: 1 miliarda KčNávrh: 2008 - 2012Realizácia: 2012 - 2013Adresa: U Fortny 49/10, Opava, Česká republikaPublikované: 26. október 2017

Dielo je nominované v aktuálnom ročníku Českej ceny za architektúru.

Rekonštrukciou a dostavbou objektov bývalého pivovaru Zlatovar vzniklo v Opave obchodné centrum Breda & Weinstein. Komplex budov bývalého meštianskeho pivovaru sa nachádza na východnom okraji historického jadra Opavy, 200 metrov od centrálneho námestia. Areál zaberá územie v tvare nepravidelného päťuholníka, veľká časť budov pivovaru stojí na hrane stredovekých hradieb. Po dohode s orgánmi pamiatkovej starostlivosti boli zachované objekty varne, kvasiarne, sladovní, fasáda pivníc a komínové teleso. Pešia spojnica medzi centrálnym námestím a zastávkou MHD na vnútornom okruhu Opavy priamo prechádza obchodným centrom vo forme zasklenej dvorany.

Foto: Filip Šlapal
Situácia
Situácia

Kľúčové objekty sú logicky umiestnené vo vzťahu k pôvodným hradbám a polohe historického jadra. Prirodzene sa tak stali základom priestorového a funkčného usporiadania nového komplexu. Pozdĺž historických fasád sú orientované dve hlavné komunikačné osi. Jedna pasáž je orientovaná kolmo na mestské hradby, druhá je dotyčnicou hradieb a mieri k rotunde obchodného domu Breda. Steny pivovaru sa stali časťou nových átrií a sú základnými orientačnými prvkami v komplexe.

Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal

Komplex  je zámerne rozdelený na viacero menších častí, čím získava mierku, ktorá je v súlade s proporciami okolitej zástavby. Veľké plochy striech sú sčasti využité ako zelené terasy s výhľadmi. Ich hrany sú lemované vzrastlou zeleňou v kvetináčoch.

Foto: Filip Šlapal

Novostavby sú realizované ako monolitický železobetónový skelet stužený komunikačnými jadrami. Nové objekty sú založené na pilótach. Otvorené obchodné pasáže sú zasklené, pre zníženie tepelných ziskov bolo použité sklo s priaznivým solárnym faktorom.

Nové fasády sú z veľkej časti riešené ako prevetrávané systémy s pohľadovou vrstvou z ťahokovu, emailovaného skla alebo kompozitných obkladových dosiek. Medzi zaujímavé riešenia patrí fasáda zo zavesených panelov s grafickým betónom - ide o prvú podobnú realizáciu v Českej republike (Na povrch membrány, ktorý príde do kontaktu s betónom sa natlačí požadovaný vzor. Namiesto farby sa sa nanáša spomaľovač tuhnutia betónu. Po stanovenej dobe tuhnutia /24 hodín/ a odstránení filmu, sa vymyje cementová malta z povrchovej vrstvy kameniva na plochách, kde bol aplikovaný spomaľovač tuhnutia).

V prípade rekonštrukcie pôvodných objektov - kvasiarne, varne, novej a starej sladovne a častí historických múrov pivovaru sa snažili architekti vytvoriť priestory zodpovedajúce moderným štandardom. Stavby boli podchytené pomocou tryskovej injektáže a staticky spriahnuté pomocou oceľových lán, výstuží a železobetónových prvkov. K rekonštrukcii fasád sa pristupovalo citlivo. Zachované tehlové dekory boli opravované s použitím tehál z pôvodných (v rámci stavby zbúraných) objektov. Na šikmých strechách zachovaných objektov je použitá titánzinková strešná krytina.

V objekte je využité kúrenie a chladenie pomocou tepelných čerpadiel a systém vetrania s rekuperáciu, pričom odpadový vzduch z pasáží je využitý na temperovanie garáží. Technológia umožňuje tiež nočné chladenie objektu pomocou vonkajšieho vzduchu.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 2. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 3. NP
Pôdorys 4. NP
Pôdorys 4. NP
Rezy
Rezy
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Foto: Filip Šlapal
Dobová ilustrácia areálu pivovaru
Dobová ilustrácia areálu pivovaru
Areál pred rekonštrukciou
Areál pred rekonštrukciou

Poloha diela

Ing. arch. Oldřich Hájek
Ing. arch. Jaroslav Šafer
Ing. arch. Laco Fecsu
Ing. arch. Olga Kostřížová
Ing. arch. Jakub Koníř
Ing. arch Radek Toman

Súvisiace články

Vložené
20. október 2017
0
1569
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím