Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
PLP Architecture a Fakulta architektúry na Cambridge University predstavili návrh 80 poschodovej výškovej budovy. 304 m vysoká stavba má drevenú nosnú konštrukciu. Nový mrakodrap predpokladá vytvorenie 100 nových bytových jednotiek a viac ako 90 000 m2 komerčných plôch v londýnskej štvrti Barbican.
Veľkosť je monumentálna. Porovnať to môžeme s jestvujúcou najvyššou budovou Londýna - Shard, ktorá je so svojimi 310 metrami o niečo vyššia, avšak nová drevená budova Oakwood Tower ("Dubová veža") so svojou výškou 304 m, by sa stala druhou najvyššou budovou v Londýne, druhou najvyššou budovou v celej EÚ a tiež najvyššou drevenou stavbou na svete.
Drevená architektúra vyvoláva pochopiteľnú otázku o požiarnom riziku nových budov. Michael Ramage, ktorý pracuje vo výskumnom oddelení univerzity v Cambridge, tvrdí, že Oakwood Tower prekoná odolnosťou proti požiaru betónové budovy. "Stavebné drevo nehorí spôsobom, ako si to ľudia predstavujú. Veľké požiare Londýna a Chicaga spôsobilo vznietenie veľmi malých kusov dreva. Rozmerné drevené prvky je ťažké zapáliť".
Výškové drevené stavby sú frekventovanou témou najmä posledných päť rokov. Niektoré z nich už vznikli, iné sú ešte len vo fáze plánovania. V roku 2012 bol nad prístavom v austrálskom Melbourne postavený desaťposchodový drevený obytný blok Forte vysoký 32 metrov.
Do roku 2014 bol najvyššou drevenou stavbou sveta. Neskôr ho o štyri poschodia prevýšil dom postavený v centre nórskeho Bergenu.
Od vlaňajška stojí v londýnskej štvrti Shoreditch 33 metrový bytový dom, na stavbu ktorého bola použitá viacvrstvová laminátová konštrukcia. V Kanade začali touto technológiou stavať internáty, ktoré majú mať 18 poschodí a týčiť sa do výšky 53 metrov. Dôvod, prečo sa architekti začínajú viac zaujímať o drevo, tkvie podľa CNN v novej technológii, ktorá dáva dreveným konštrukciám mimoriadnu pevnosť. „Existuje mnoho nových materiálov z dreva použiteľných na stavbu konštrukcií domov,“ povedal Michael Ramage, ktorý pracuje vo výskumnom oddelení univerzity v Cambridgei. Príkladom je viacvrstvový laminát, tvorený niekoľkými drevenými vrstvami uloženými krížom na seba a zlepených nehorľavým lepidlom.
Kevin Flanagan, ktorý pracuje v PLP povedal, že si vie predstaviť v budúcnosti použitie geneticky modifikovaného dreva, ktoré umožní stavbu výškových budov.
Flanagan poukázal aj na pozitívny vplyv dreva na človeka. „Ľudia sa v drevených stavbách cítia uvoľnene, spájajú drevo so zeleňou a páči sa im to“. Zaujímavá je aj Rakúska štúdia z roku 2009 porovnávajúca správanie žiakov v štyroch rôznych triedach – dve mali drevené podlahy a stropy, ďalšie dve podlahy pokryté linoleom a steny plastovým obkladom. Deti, ktoré sa učili v „drevených“ triedach, boli uvoľnenejšie a lekári u nich namerali nižšiu srdcovú frekvenciu.
Niekoľko obrázkov nových drevených objektov prinášame v nasledujúcej prílohe:
Zdroj: CNN, youtube