Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Predstavujeme vám sídlo poradenskej spoločnosti Deloitte v obchodnej štvrti Zuidas v Amsterdame. Budova získala hodnotennie outstanding (vynikajúci) v systéme certifikácie BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). The Edge bola ohodnotená zatiaľ najvyšším výsledkom - 98,36 percenta spomedzi viac ako štvrť milióna certifikovaných budov. Britský certifikát BREEAM je jeden z najuznávanejších hodnotiacich systémov vo svete. BREEAM kladie dôrazom na udržateľnosť, a stal sa praktickým meradlom na vyjadrenie vplyvu budovy na životné prostredie. Certifikácia sa zaoberá aj kvalitu prostredia vnútri daných budov a kvalitu služieb správcu nehnuteľnosti pre nájomníkov.
Len pre porovnanie: zatiaľ najvyšší výsledok na Slovensku v cerifikácii BREEAM získalo bratislavské Forum Business Center I. Bolo ohodnotené prívlastkom Excellent a 73,04 percentami.
The Edge sa nachádza v ľahko prístupnej obchodnej štvrti iba 400 m od stanice metra, vlaková stanica je vzdialená iba 6 minút chôdze. V garáži sú nabíjacie stanice pre elektromobily a odstavné miesta pre bicykle. Samozrejmosťou sú hygienické zariadenia pre pracovníkov dochádzajúcich pešo, alebo využívajúcich v Holandsku obľúbené bicykle.
Tvar budovy bol pomocou počítačových simulácií optimalizovaný podľa dráhy slnka tak, aby mali kancelárie dostatok denného svetla. Veľkú hĺbku dispozície pomáha presvetliť presklená strecha a stena átria. Energetická úspornosť sa prejavuje už v základnej orientácii. Severná fasáda je celá transparentná, aby do interiéru prinášala dostatok svetla. Južná je zasa pokrytá fotovoltickími panelmi, ktoré okrem výroby elektrickejj energie tienia, a chránia tak kancelárie pred prehrievaním. Citeľne sa tak zredukovala potreba chladiť priestory v letných mesiacoch.
Časť severného priečelia je zkosená pod uhlom 20 stupňov, čo prispieva k ešte vyšším pasívnym solárnym ziskom a zvyšuje efektivitu fotovoltických panelov. Na južnej fasáde a na streche je celkovo 1 700 štvorcovým metrov fotovoltických panelov. K tomu je inštalovaných viac ako dvojnásobok (4,100 m2) na strechách vedľajších budov Amsterdamskej univerzity (UvA) a Vysokej školy aplikovanej vedy (HvE). Pre potreby vykurovania boli použité tepelné čerpadlá. Na výmenu tepla slúžia dva 130-metrové vrty. Osvetľovací systém s vyše šesťtisíc LED žiarovkami je vybavených senzormi pohybu, svetla, tepla a infračerveného žiarenia. Popri autonómnom režime si každý zamestnanec môže individuálne (aj na diaľku) regulovať osvetlenie a klímu pracovných priestoroch cez smartfón. Aj vďaka spomenutým riešeniam sa jedná o budovu z nulovou energetickou bilanciou.
Vetranie je zabezpečené cez 15-poschodové átrium ktoré prechádza celou výškou budovy. The Edge obsahuje mnoho zdieľaných prevádzok: recepciu, reštaurácie, kaviarne, zasadačky, posilňovňu a športové plochy. Dispozícia jednotlivých podlaží je navrhnutá ako maximálne flexibilná a ideálna pre kancelárie typu open space.
Systém riadenia budovy je založený na inteligentnom riešení SmartStruxure pre správu budov, ktoré je riadené softfvérom SmartStruxure Building Operation. Na svoje fungovanie potrebuje 50 riadiacich modulov (Automation server), ktoré sú kompatibilné so všetkými zariadeniami v budove, napríklad: snímače, ventily, pohony, merače tepla a chladu. Tieto zariadenia sú umiestnené v stropoch a technických miestnostiach a poskytujú všetky potrebné informácie o energii využívanej budovou.
Zamestnanci nemajú fixné pracovné miesto. Ich pohyb po priestore budovy je určený ich denným programom. Smartfónová aplikácia im nájde správne miesto na prácu. Zaujímavé je, že budova má kapacitu 1800 zamestnancov, ale iba samotná firma Delloite (najväčší nájomca) má 2500 pracovníkov a k dispozícii iba 1000 pracovných miest. Tento systém práce zabezpečujúci efektivitu a optimálne využitie pracovných miest sa nazýva „hot desking“. Má podporovať vznik nových vzťahov, interakcií a samozrejme znižovať výdavky na prenájom priestorov.
K zisku vysokého hodnotenia podľa certifikácie BREEAM pomohli aj technológie zadržiavania a recyklácie dažďovej vody, nabíjacie stanice pre elektromobily v garáži a ventilácia ktorá funguje na základe prítomnosti osôb. V exteriéri sú umiestnené úle pre včely, ktoré spolu s vysadenou verejnou zeleňou podporujú miestny ekosystém.
Krátke predstavenie budovy. Hovorí aj architekt Ron Bakker z PLP Architecture.
Podklady: PLP Architecture
Viac o budove TU.