Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
PLP Architecture a Fakulta architektúry na Cambridge University predstavili návrh 80 poschodovej výškovej budovy. 304 m vysoká stavba má drevenú nosnú konštrukciu. Nový mrakodrap predpokladá vytvorenie 100 nových bytových jednotiek a viac ako 90 000 m2 komerčných plôch v londýnskej štvrti Barbican.
Veľkosť je monumentálna. Porovnať to môžeme s jestvujúcou najvyššou budovou Londýna - Shard, ktorá je so svojimi 310 metrami o niečo vyššia, avšak nová drevená budova Oakwood Tower ("Dubová veža") so svojou výškou 304 m, by sa stala druhou najvyššou budovou v Londýne, druhou najvyššou budovou v celej EÚ a tiež najvyššou drevenou stavbou na svete.
Drevená architektúra vyvoláva pochopiteľnú otázku o požiarnom riziku nových budov. Michael Ramage, ktorý pracuje vo výskumnom oddelení univerzity v Cambridge, tvrdí, že Oakwood Tower prekoná odolnosťou proti požiaru betónové budovy. "Stavebné drevo nehorí spôsobom, ako si to ľudia predstavujú. Veľké požiare Londýna a Chicaga spôsobilo vznietenie veľmi malých kusov dreva. Rozmerné drevené prvky je ťažké zapáliť".
Výškové drevené stavby sú frekventovanou témou najmä posledných päť rokov. Niektoré z nich už vznikli, iné sú ešte len vo fáze plánovania. V roku 2012 bol nad prístavom v austrálskom Melbourne postavený desaťposchodový drevený obytný blok Forte vysoký 32 metrov.
Do roku 2014 bol najvyššou drevenou stavbou sveta. Neskôr ho o štyri poschodia prevýšil dom postavený v centre nórskeho Bergenu.
Od vlaňajška stojí v londýnskej štvrti Shoreditch 33 metrový bytový dom, na stavbu ktorého bola použitá viacvrstvová laminátová konštrukcia. V Kanade začali touto technológiou stavať internáty, ktoré majú mať 18 poschodí a týčiť sa do výšky 53 metrov. Dôvod, prečo sa architekti začínajú viac zaujímať o drevo, tkvie podľa CNN v novej technológii, ktorá dáva dreveným konštrukciám mimoriadnu pevnosť. „Existuje mnoho nových materiálov z dreva použiteľných na stavbu konštrukcií domov,“ povedal Michael Ramage, ktorý pracuje vo výskumnom oddelení univerzity v Cambridgei. Príkladom je viacvrstvový laminát, tvorený niekoľkými drevenými vrstvami uloženými krížom na seba a zlepených nehorľavým lepidlom.
Kevin Flanagan, ktorý pracuje v PLP povedal, že si vie predstaviť v budúcnosti použitie geneticky modifikovaného dreva, ktoré umožní stavbu výškových budov.
Flanagan poukázal aj na pozitívny vplyv dreva na človeka. „Ľudia sa v drevených stavbách cítia uvoľnene, spájajú drevo so zeleňou a páči sa im to“. Zaujímavá je aj Rakúska štúdia z roku 2009 porovnávajúca správanie žiakov v štyroch rôznych triedach – dve mali drevené podlahy a stropy, ďalšie dve podlahy pokryté linoleom a steny plastovým obkladom. Deti, ktoré sa učili v „drevených“ triedach, boli uvoľnenejšie a lekári u nich namerali nižšiu srdcovú frekvenciu.
Niekoľko obrázkov nových drevených objektov prinášame v nasledujúcej prílohe:
Zdroj: CNN, youtube